Naga MarketsPrzewozy PKP Cargo wzrosły o 11,8% r/r do 8,1 mln ton w sierpniuWarszawa, 28.09.2021 (ISBnews) – PKP Cargo przetransportowało w Polsce 8,1 mln ton towarów w sierpniu 2021 r., co oznacza wzrost o 11,8% w skali roku, podała spółka. W tym samym okresie wykonana przez grupę praca przewozowa wzrosła r/r o 10,3% – do 2 mld tkm.

„W sierpniu br. Grupa PKP Cargo ponownie wykazała wyższy niż u konkurencyjnych operatorów kolejowych łącznie wzrost przewozów licząc rok do roku i to zarówno w ujęciu masy towarowej, jak i pracy przewozowej. Pociągi pod szyldem PKP Cargo w poprzednim miesiącu przetransportowały 8,1 mln ton towarów, czyli jest to wzrost o 11,8% r/r, podczas gdy konkurencja odnotowała wzrost przewozów o 9,9% (do 12,3 mln ton). W tym samym okresie wykonana przez Grupę PKP Cargo praca przewozowa wzrosła w stosunku do sierpnia 2020 roku o 10,3% – do 2,0 mld tkm, podczas gdy pozostali przewoźnicy odnotowali wzrost pracy przewozowej tylko o 3,2%” – czytamy w komunikacie.Przewoźnik odnotował w sierpniu wzrost przewozów praktycznie we wszystkich grupach towarowych, tak w masowych, jak i intermodalnych. Na korzyść PKP Cargo i całego rynku kolejowego działa utrzymująca się wysoka koniunktura w przemyśle. W sierpniu wolumen produkcji przemysłowej zwiększył się o ponad 13% i dotyczył 29 z 34 gałęzi przemysłu, w tym w szczególności działów kluczowych z punktu widzenia potencjalnych przewozów Grupy PKP Cargo, takich jak: produkcja metali i wyrobów z metali, chemikaliów, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, drewna i wyrobów z drewna oraz wydobycie węgla kamiennego. Ponadto, w sierpniu o ponad 10% wzrósł również wolumen produkcji budowlano-montażowej w stosunku do sierpnia 2020 roku, podano także

Grupa PKP Cargo systematycznie odbudowuje swoją pozycję biznesową po pandemii i po ośmiu miesiącach 2021 roku jej udziały rynkowe wyniosły 39,2% według masy towarowej – to o około 0,7 pkt proc. więcej licząc rok do roku. Podobny wzrost dotyczy pracy przewozowej, gdzie udziały Grupy PKP Cargo w okresie styczeń-sierpień wyniosły ponad 42,4%, zaznaczono.

„Nasze udziały w rynku rosną dynamicznie od początku 2021 roku, gdyż według masy wzrosły o 2,1 punktu procentowego. Podobna sytuacja jest w przypadku udziałów w rynku według pracy przewozowej, które na koniec sierpnia były wyższe aniżeli na początku roku o ponad 1,8 punktu procentowego” – skomentował prezes Czesław Warsewicz, cytowany w komunikacie.

„Przewozy realizowane w III kwartale są już na zbliżonym poziomie jak w 2019 roku i znacznie wyższe aniżeli w 2020 roku. Spółka liczy na dalsze utrzymanie tego pozytywnego trendu w kolejnych miesiącach bieżącego roku” – dodał Warsewicz.

Od stycznia do sierpnia przewieziono koleją łącznie 154,3 mln ton towarów, czyli o 10,9% więcej niż w 2020 roku. Przy czym przewozy Grupy PKP Cargo sięgnęły 60,5 mln ton, czyli zwiększyły się w ujęciu rocznym o 13%, podczas gdy u konkurentów łącznie dynamika wzrostu przewozów wyniosła w tym czasie 9,6%. Wykonana przez kolej praca przewozowa wyniosła natomiast 35,4 mld tkm – to o 9,3% więcej r/r. Grupa PKP Cargo odnotowała w tym czasie wzrost o 11,1%, a konkurencyjni przewoźnicy o 8%, podano także.

PKP Cargo zadebiutowało w 2013 r. na warszawskiej giełdzie. Spółka działa w segmentach: przewozów towarów, intermodalnym, spedycji oraz napraw taboru, posiada własne zaplecze modernizacyjne i własne terminale przeładunkowe. Spółka jest przewoźnikiem nr 1 w Polsce oraz drugim przewoźnikiem w Unii Europejskiej. W 2020 r. miała 4,08 mld zł skonsolidowanych przychodów.

invest

(ISBnews)

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena ropy brent | kurs pgnig | azoty akcje prognozy | kurs franka | pekao akcje wykres | najwyższy kurs hrywny | kurs ropy wti |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here