Naga MarketsPrzewodnik po formacjach - jak rozgrywać formacje techniczne? - TradecietyRozgrywanie formacji to bardzo ważna umiejętność, jeśli chodzi o analizę techniczną. Rynek większość czasu spędza w konsolidacji i właśnie w tych fazach ruchu bocznego często będziesz w stanie dostrzec formacje. Najlepszy stosunek zysku do ryzyka występuje na wybiciu z formacji, a nowe trendy wyłaniają się po ich zakończeniu. Tak więc, rozgrywanie formacji powinno być podstawą całej analizy technicznej. Wzorce na wykresie są także łącznikami faz trendów i jeśli chcesz handlować z trendem, musisz nauczyć się, jak je rozgrywać.


Jak rysować formacje

Jeśli już nie pierwszy raz czytasz artykuły z mojego portalu wiesz, że lubię sprowadzać wszystko do podstaw. Staje się to bardzo łatwe, gdy mówimy o rozgrywaniu formacji technicznych. Chociaż istnieją dziesiątki sposobów wyszukiwania formacji, na początku trzymaj się oczywistych wzorów.

Które wzorce są oczywiste? Będą to formacje bazujące na strukturach poziomych / horyzontalnych. Jeśli spojrzysz na formacje głowy i ramion, filiżanki, podwójne / potrójne dna lub trójkąty, wszystkie opierają się na strukturze horyzontalnej.

Poniższy zrzut ekranu pokazuje to, o czym będziemy rozmawiać. Na wykresie widoczne są wzrosty, spadki i fazy ruchu bocznego. Większość traderów twierdzi, że chce handlować z trendem, pomijają jednak fakt, że u podstaw tych trendów znajdują się wzorce bazujące na strukturach horyzontalnych.

Patrząc od lewej strony, trend wzrostowy zakończył się, gdy cena weszła w ruch boczny. Nowa tendencja spadkowa rozpoczęła się dopiero, gdy cena opuściła formację. Następujący potem trend spadkowy dobiegł końca, gdy nastąpiło wejście w nową fazę ruchu bocznego. Formacja została bardzo dobrze zdefiniowana przez poziomą strukturę na jej szczycie, a kiedy doszło do jej wybicia, mógł pojawić się kolejny trend. Podczas trendu, cena czasowo zawiesiła rajd i utworzył się kolejny ruch boczny. Tym razem kurs utworzył kolejną horyzontalną strukturę u szczytu, a kiedy doszło do jej przełamania, trend mógł być kontynuowany.

Przewodnik po formacjach - jak rozgrywać formacje techniczne? - Tradeciety

Rysowanie formacji: wskazówki

Nie jest to co prawda fizyka kwantowa, ale od razu nadaje sens. Formacje łączą trendy. A dobra formacja definiowana jest przez strukturę horyzontalną. W związku z tym zachęcam do rozpoczęcia rysowania od linii poziomych, gdy dwa lub więcej punktów cenowych zbiega się w jednej linii. Trzymaj się przy tym tylko tych oczywistych. Czasami punkty cenowe się nie zbiegają i to jest w porządku. Pomiń je i skup się tylko na tych, które wyraźnie odznaczają się na wykresie.

Przewodnik po formacjach - jak rozgrywać formacje techniczne? - Tradeciety

Głowa i ramiona to jedna z najbardziej zyskownych formacji analizy technicznej, potwierdzona przez wiele raportów i recenzji. U podstaw tej formacji również leży poziom horyzontalny. Chociaż będziesz znajdować formacje głowy i ramion, które składają się z ukośnych linii trendu, nie polecam ich rozgrywania. Takie formacje są bardzo subiektywne i trudno przy nich ustalić, kiedy doszło do wybicia. Zamiast tego, po prostu skup się na wzorcach głowy i ramion, w których możesz łatwo narysować poziomy horyzontalne, łącząc dołki ramion oraz szyi, i gotowe. Dzięki temu czytanie wykresu będzie bardziej obiektywne i powtarzalne.

Przewodnik po formacjach - jak rozgrywać formacje techniczne? - Tradeciety

To samo dotyczy wszystkich innych formacji. Filiżanka ma horyzontalny poziom oporu, dzięki czemu łatwiej go zdefiniować. Już słyszę, jak ludzie mówią: „ale wybierasz tylko oczywiste przykłady”. I masz 100% racji. Na tym polega dobra analiza techniczna. W swoim handlu skupiam się na najbardziej oczywistych formacjach. Tylko na tych, które nie zmuszają mnie do myślenia oraz tych, które dostrzegam w ciągu kilku sekund po spojrzeniu na wykres.

A kiedy zastosujesz takie podejście, Twój sposób czytania wykresu zmieni się na zawsze. Musisz pomijać wiele setupów, które wyglądają OK, ale nie są idealne. Wiedza o tym, kiedy nie handlować jest umiejętnością, którą musieli rozwinąć wszyscy odnoszący sukcesy traderzy. Amatorzy zmagają się z tym sposobem myślenia, ponieważ chcą handlować przez cały czas.

Zobacz też: Jakie są szanse na znalezienie zyskownej strategii handlowej w Internecie?

Przewodnik po formacjach - jak rozgrywać formacje techniczne? - Tradeciety

Handel na bazie formacji: Więcej przykładów z wykresu

Kiedy patrzymy na cały kolejny zrzut ekranu, odnajdziemy tam setki świeć. Jest jednak tylko jeden taki okres, w którym cena poruszała się bokiem i ustanowiła strukturę horyzontalną.

Ta faza boczna jest łącznikiem między trendem spadkowym po lewej stronie i wschodzącym trendem wzrostowym po prawej stronie. Jest to tak ważna zasada, że warto powtarzać ją wielokrotnie. Na swoim biurku, przy którym handlujesz, umieść gdzieś poniższe koncepcje:

  • Formacje w ruchu bocznym są łącznikami między fazami trendu
  • Najlepsze wzorce oparte są na strukturach horyzontalnych
  • Wszystkie klasyczne formacje wykresów są strukturami horyzontalnymi
  • Potrzebujesz co najmniej dwóch punktów styku, aby zdefiniować strukturę horyzontalną
  • Zawsze czekaj na wybicie

Przewodnik po formacjach - jak rozgrywać formacje techniczne? - Tradeciety

Większość traderów zbytnio komplikuje sprawy, ponieważ uważają, że trading nie może być tak prosty. Jeśli jednak chodzi o analizę techniczną, naprawdę jest to takie proste. Gdy skupisz się na podstawowych zasadach analizy technicznej i tym, jak porusza się cena, zaczniesz wszędzie widzieć te wzorce.

Poniższy scenariusz pokazuje to raz jeszcze: formacje horyzontalne naprawdę się wyróżniają i wyznaczają ważne punkty zwrotne jako łączniki między trendami. Formacje mają dobrze zdefiniowane poziomy horyzontalne, które są w 100% obiektywne i bardzo oczywiste. Wybicie rozpoczyna nową fazę rynku.

Koncepcje zawarte w tym wpisie możesz wypróbować na rachunku u brokera Royal , który oferuje ponad 125 instrumentów handlowych i jest regulowany przez ASIC oraz CySEC >>

jeszcze

Wskazówki dotyczące formacji dla usprawnienia Twojego tradingu

KISS (utrzymuj prostotę) jest terminem, do którego dąży wielu traderów, ale tylko nieliczni go realizują. Większość konwencjonalnej literatury tradingowej oraz wskazówek jest zbyt skomplikowana. Analiza techniczna nie musi być tak skomplikowana, a przedstawiane zasady rozgrywania formacji zapewnią Ci nową przejrzystość w czytaniu wykresów.

Musisz zwalczyć chęć dodawania kolejnych rzeczy do swoich wykresów. Przez kilka następnych tygodni wypróbuj takie podejście polegające na czytaniu formacji i zobacz, czego możesz się nauczyć ze swoich wykresów. Nie zniechęcaj się, jeśli nie od razu będzie to miało sens. Tak jak ze wszystkim, tak i z tym, potrzeba czasu i praktyki. Jednak trader, który naprawdę rozumie to założenie, wkrótce zrozumie też, jak potężna jest ta prosta technika.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here