Naga Marketseasymarkets_logo_250x50px

Gdy zajmujesz jakąś pozycję na parze walut, oczywiście liczysz na to, że kurs ruszy się w korzystnym dla ciebie kierunku. Na przykład, jeśli otwierasz pozycję długą na EUR/USD, chciałbyś, żeby euro wzrosło względem USD. Jednak jeśli to euro spadnie w stosunku do dolara, wtedy zaczynasz tracić pieniądze.

Hedging to sposób na ochronienie się przed ryzykiem straty. Generalnie działa jak ubezpieczenie, kompensując straty, jeśli para walutowa pójdzie w złym dla ciebie kierunku. Jednym z najpopularniejszych sposobów na zabezpieczenie się jest inwestycja w opcje walutowe. Opcje walutowe dają ci prawo (nie obowiązek!) do kupna lub sprzedaży waluty po ustalonym kursie i mają ważność przez określony czas. Cena, za którą możesz ją kupić lub sprzedać, to tzw. strike price, czyli cena wykonania opcji, cena bazowa.

Na czym polega hedging?

Załóżmy, że kupujesz EUR/USD za 1,14, mając nadzieję, że euro podskoczy względem USD. Chcesz się jednak zabezpieczyć przed ewentualnością, że euro straci na wartości. Aby to zrobić, powinieneś kupić wtedy opcję put – jest to opcja, która pozwala ci na sprzedaż waluty w przyszłości po cenie bazowej.

Aby uprościć sprawę, załóżmy, że w cena bazowa to 1,14. Jeśli euro pójdzie w górę, powiedzmy do 1,17, zarobisz na pozycji, którą otworzyłeś – a konkretnie zarobisz 0,03. Jednakże opcja put, jaką zakupiłeś, będzie bezwartościowa – sprzedaż za 1,14, gdy cena wynosi 1,17, nie ma sensu. Z drugiej jednak strony, jeśli euro pójdzie w dół, powiedzmy do 1,12 – stracisz na swojej pozycji 0,02. Ale jednocześnie skompensujesz to sobie dzięki swojej opcji put – ponieważ masz prawo do sprzedaży waluty za 1,14 mimo że cena wynosi 1,12.

Zarabiaj na rynku walutowym z brokerem EasyMarkets!

Tak samo jest w drugą stronę. Jeśli otworzysz pozycję krótką na EUR/USD, to chciałbyś, żeby kurs poszedł w dół. Jeśli jednak pójdzie w górę, wtedy stracisz pieniądze. Możesz się przed tym zabezpieczyć, kupując opcję call, która umożliwi ci w przyszłości zakup waluty w cenie strike. Jeśli ceny pójdą w górę, stracisz na swojej pozycji, ale opcja call może ci to zrekompensować.

Hedging nie gwarantuje transakcji bez ryzyka

Aby nabyć opcje, musisz oczywiście za nie zapłacić. Mimo że opcje redukują ryzyko, nie pozbywają się go całkowicie. Jednym z czynników, które determinują cenę opcji jest różnica pomiędzy obecnym kursem walut a strike price. Im bardziej cena wykonania opcji różni się od obecnej ceny waluty (i im jest ona niższa), tym tańsze są opcje.

Na cenę opcji ma także wpływ okres ich ważności, a także spodziewana zmienność rynku. Jest to tzw. “wartość czasu” (time value) i przyczynia się do tego, ile więcej trzeba będzie zapłacić za swoje ubezpieczenie. Im dłuższy okres ważności opcji i/lub większa spodziewana zmienność kursu walut w tym czasie, tym droższe będą opcje. A zatem, tak jak zresztą w każdym rodzaju handlu, jeśli chcesz ubezpieczyć swoje pozycje na rynku forex – nie ma nic za darmo.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

3 KOMENTARZE

 1. Szukałem źródeł poszerzenia wiedzy w języku polskim, ale szczerze mówiąc wszystkie artykuły na które trafiłem, są bardzo ogólnikowe, są co najwyżej wstępem do hedgingu. Jeśli zna Pan język angielski, dużo łatwiej znaleźć opracowania, kilka z brzegu:

  http://people.stern.nyu.edu/adamodar/pdfiles/papers/hedging.pdf
  http://www.montana.edu/ebelasco/agec421/classnotes/strategies.pdf
  http://finance.wharton.upenn.edu/~bodnarg/courses/readings/hedging.pdf
  http://www.haas.berkeley.edu/groups/finance/WP/rpf280.pdf
  http://www.actuaries.org/LIBRARY/ASTIN/vol28no1/5.pdf

  Są to głównie prace naukowe z witryn cenionych uniwersytetów, więc powinny być dobre i dokładne.

  Jeśli chodzi o brokerów, to nie wiem czy jakiś podmiot w Polsce oferuje dostęp do opcji hedgingowych dla klientów detalicznych. Znalazłem między innymi taki ranking:
  http://online-options-trading-review.toptenreviews.com/
  Zarówno w nim, jak i w paru innych polecanym brokerem jest OptionHouse, ale nie wiem czy to nie jest po prostu sposób ich agresywnego marketingu, różnie to bywa z takimi rankingami.
  https://www.optionshouse.com/

 2. ciekawy i potrzebny artykuł. Może Pan podpowiedzieć więcej na temat źródeł do poszerzenia wiedzy w tym zakresie ? Interesują mnie kwestie praktyczne jak broker opcji, przykłady transakcji, trochę teorii. Będę wdzięczny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here