Naga MarketsWraz z początkiem kwietnia br. na rynku kryptowalut pojawiły się dynamiczne wzrosty, w wyniku których zdecydowana większość aktywów cyfrowych zyskiwała na wartości. Tak znaczna aprecjacja sprawiła, że w znani, branżowi eksperci znów zaczęli prześcigać się projekcjach dot. przyszłej wyceny Bitcoina (BTC).


Bitcoin nigdy nie zastąpi złota

Niektórzy argumentując swoje przypuszczenia dot. przyszłej wyceny najstarszej z walut wirtualnych porównują ją do złota i wskazują na jego ograniczoną podaż. Twierdzenie to postanowił podważyć jednak Peter Schiff. Weteran rynku akcyjnego, który znany jest ze swojego negatywnego nastawienia do obecnego cyklu koniunkturalnego oraz prognoz kryzysu gospodarczego, które okazały się strzałem w dziesiątkę przyznał, że Bitcoina ma “jakiś apel”, ale nie zastąpi on złota.

Te artykuły również Cię zainteresują
Matematyka nie kłamie

Peter Schiff

Schiff opowiada się za zwróceniem uwagi na historię złota sięgającą około 600 r. p.n.e. jako dowód na jego użyteczność w stosunku do bitcoina. Często powołuje się on także na Adama Perlaky’ego, kierownika działu badań nad inwestycjami World Gold Council (WGC), którego raport przedstawia zalety złota. Twierdzi on, że pomimo, iż najstarsza z walut wirtualnych ma za sobą pewne niezwykłe okresy, to nie sprawdziła się ona jako zabezpieczenie tj. środek do przechowywania wartości w czasach rynkowej bessy. Jako przykład wskazuje on tu czwarty kwartał 2018 roku, kiedy to amerykańskie indeksy giełdowe zaliczyły znaczne spadki sięgające nawet:

  • Dow Jones -19,44%
  • S&P 500 -20,18%
  • Nasdaq -23,10%

W tym czasie Bitcoin osunął się o ponad 53%, co oznacza, że nie powinien być on przyrównywany do złota, które podrożało o niemal 10%. Jakkolwiek by na to nie spojrzeć, siła tych argumentów wydaje się znacząca, gdyż ciężko dyskutować z tak konkretnymi, matematycznymi danymi, których nie da się podważyć.

Ty tylko podobieństwa, nie zapominajmy o różnicach

Zdanie Schiffa podziela także Mati Greenspan, starszy analityk rynku w eToro, którego irytuje nawet fakt, że ta debata ma w ogóle miejsce.

– Bitcoin jest często nazywany cyfrowym złotem, ponieważ ma wiele podobieństw do fizycznego złota. To dobra analogia, ale musimy pamiętać, że należą one do dwóch różnych klas aktywów. Jedna z nich to nowa technologia, a druga to tradycyjny towar. Chociaż mają one podobne właściwości, rynki dla tych dwóch aktywów są zupełnie inne – napisał Greenspan w mailu do Bitcoinist.

Greenspan zauważa, że złoto i bitcoin są aktywami niezależnymi od banków centralnych i rządów. Wartości te są jego zdaniem w dużej mierze napędzane przez niedobór (ograniczoną podaż) i spekulacje. BTC i złoto mają one podobne właściwości, lecz każde z nich ma inne zalety. Na przykład bitcoin może być wykorzystywany w płatnościach transgranicznych, podczas gdy złoto jest wykorzystywane w biżuterii i elektronice.

Schiff prawdopodobnie zgodziłby się więc z poglądami Greenspana, który uważa, że choć bitcoin i inne kryptowaluty mogą się podobać inwestorom, to oczywistym jest, że nie zastępują one metali szlachetnych.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.
 Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułING Bank notuje 325,4 mln zł zysku netto w I kw. 2019 r.
Następny artykułFrank straci na wartości 22 gr? Kurs CHF/PLN wyniesie 3,53 zł w 2020 r. wg analityków
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

  1. Nie wiem nie znam się. Kiedyś ( z 10 czy 15 lat temu) wszędzie mówili, że złoto jest ograniczone na świecie i że cena będzie rosnąć.
    Od paru lat lecą programy o kopaczach złota na discovery czy innym programie.
    Uświadomiło mnie to, skoro zwykły Czesiek kopie sobie dziurę gdzieś na pustyni i szuka złota to na dobrą sprawę musieli by przesiać całą ziemię z planety aby wydostać całe złoto. Nie mam pojęcia kto takie gówno w tedy opowiadał, aczkolwiek świat się zmienia i idzie do przodu. Czy złoto zostanie zastąpione ? PEWNIE ! czym ? Nie wiem jeszcze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here