Naga MarketsPrzewaga Johnsona maleje na dzień przed wyborami! Konserwatyści przegrają wybory?Już jutro (czwartek, 12 grudnia 2019 r.) odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Brytyjczycy przy urnach zdecydują czy poprzeć obecnego premiera i jego plan opuszczenia Unii Europejskiej 31 stycznia 2020 r., czy postawić na opozycyjną Partię Pracy pod przewodnictwem Jeremy’ego Corbyna i jego “radykalny” plan transformacji Zjednoczonego Królestwa.


Przewaga Johnsona maleje na dzień przed wyborami!

Mimo, że jeszcze niedawne sondaże wskazywały, że Partia Konserwatywna pod przewodnictwem Borisa Johnsona jest na dobrej drodze do tego, by w grudniowych wyborach zdobyć największą przewagę od 32 lat tj. od czasu wygranej Margaret Thatcher z 1987 roku, to najnowsze z nich wskazują, że przewaga nad opozycyjną Partia Pracy może być mniejsza niż pierwotnie zakładano.

Sondaż YouGov, który w roku 2017 przewidywał wyniki wyborów o wiele dokładniej niż “standardowe” sondaże wskazuje, że spośród 650 miejsc w Izbie Gmin, Konserwatyści zdobędą 339. Jeszcze pod koniec listopada br. prognozowano natomiast, że obsadzą oni aż 359 miejsc, co stanowiłoby 42 miejsca więcej niż w ostatnich wyborach.

Tymczasem Partia Pracy Jeremy’ego Corbyna ma zdobyć 231 mandatów a więc o 20 więcej niż prognozowano jeszcze dwa tygodnie temu (211). Wciąż oznacza to jednak stratę 30 miejsc względem poprzednich wyborów.

Spośród mniejszych partii, Szkocka Partia Narodowa ma zdobyć 41 miejsc a Liberalni Demokraci 15.

Konserwatyści przegrają wybory?

Badanie YouGov pokazuje, że choć przewaga Borisa Johnsona nieco stopniała, to Jeremy’emu Corbynowi z głównej opozycyjnej Partii Partii wciąż daleko do zdobycia większości. Jeśli jednak oficjalne wyniki wyborów nie pokryją się z najnowszym sondażem YouGov i obecnemu premierowi nie uda się zdobyć większości, inne partie mogłyby się zjednoczyć, aby zmusić go do odejścia z urzędu, potencjalnie zastępując go Corbynem, z mandatem do przeprowadzenia kolejnego referendum w sprawie Brexitu. To w naturalny sposób wpłynęłoby na nie tylko na kolejne przesunięcie daty Brexitu, lecz poddałoby pod wątpliwość, czy do niego w ogóle dojdzie. Na przestrzeni ostatnich dni pojawiły się bowiem doniesienia sugerujące, że gdyby doszło do kolejnego referendum, Brytyjczycy opowiedzieliby się za pozostaniem w UE.

Jak powstaje sondaż YouGov

W badaniach YouGov wykorzystano technikę, która w większym stopniu przewidywała wynik poprzednich wyborów w Wielkiej Brytanii w 2017 r. niż inne standardowe badania. Poprzez proces zwany wielopoziomową regresją i postratyfikacją, czyli w skrócie MRP, YouGov dąży do zidentyfikowania różnych typów wyborców i przewidzenia ich zachowań. Następnie firma ustala, ilu z tych typów wyborców jest w każdym okręgu wyborczym w celu sporządzenia prognozy. To właśnie dlatego są one zdecydowanie bardziej wiarygodne niż “standardowe” sondaże.

Kurs funta spada na wieść o malejącej przewadze Johnsona

Biorąc pod uwagę zmienność do godz. 9:00 zauważymy, że w reakcji na doniesienia o malejącej przewadze Borisa Johnsona w jutrzejszych wyborach, kurs funta traci dziś w stosunku do wszystkich pozostałych walut grupy G8. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jeszcze w poniedziałek i wtorek był on natomiast najsilniejszą walutą G8. Okazuje się więc, że jedna informacja jest w stanie diametralnie zmienić sytuację na rynku walutowym.

Środowa zmienność walut grupy G8 względem USD
Dane z godz. 9:00 | Źródło: finviz.com

Spoglądając na notowania pary walutowej GBPUSD zauważymy, że wskutek trwających od pewnego czasu wzrostów spowodowanych doniesieniami o prognozowanym zwycięstwie Partii Konserwatywnej w przedterminowych wyborach parlamentarnych, kurs funta dotarł w okolice w okolice poziomu 1.3170, gdzie dopiero w miniony piątek pojawiła się niewielka reakcja podażowa. Mimo to, z początkiem nowego tygodnia znów obserwowaliśmy wzrosty. Poniedziałkowa i wtorkowa świeca pin-bar w połączeniu z dzisiejszą reakcją podażową mogą jednak sygnalizować próbę odrzucenia testowanego od kilku dni oporu. Gdyby tak się stało, kurs funta mógłby osunąć się nawet w okolice ostatnio pokonanego oporu (teraz wsparcia) tj. górnego ograniczenia wcześniejszej konsolidacji w wysokości 1.2970 USD. i mierzenia 61,8% korekty Fibonacciego.

Weź udział w darmowym webinarze i poznaj
7 kroków jak zbudować swoją strategię inwestycyjną

Kurs funta do dolara amerykańskiego
GBPUSD Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułBitcoin z szansą na skromne wzrosty? Kurs BTC podejdzie w środę do 7400 dolarów
Następny artykułVivid Games wyda na Switch największe produkcje swojego biura, w tym Real Boxing 2
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here