Naga Marketsźródło: www.tvp.info.pl
źródło: www.tvp.info.pl

Na dzień 31 grudnia 2015 SKOK Polska posiadała ujemne kapitały własne a całkowita strata Kasy przekroczyła 100 mln złotych. W trakcie działalności SKOK zebrał od niemal 16 tysięcy deponentów niemal 173 miliony złotych – w miniony czwartek 25 lutego, przestał działać. To już czwarta upadłość Kasy w ostatnim czasie.


“Z dniem 29 lipca 2015 r. KNF ustanowiła w SKOK Polska zarządcę komisarycznego (…) zarządca komisaryczny ujawnił, że dokonane przez poprzedni zarząd wyceny spółek będących w posiadaniu SKOK Polska były zawyżone – wartość udziałów tych spółek w bilansie SKOK Polska została skorygowana w dół z 43,7 mln zł do 8,8 mln zł. Poważne nieprawidłowości ujawnione przez zarządcę komisarycznego i UKNF w działalności poprzednich władz SKOK Polska przed ustanowieniem w spółdzielczej kasie zarządcy komisarycznego znalazły odzwierciedlenie w zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstw skierowanych do Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie” – czytamy w powiadomieniu KNF z dnia 25 lutego 2015 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wszystko to oznacza, że zarówno byli zarządzający jak i deponenci SKOK Polska mają w tym momencie problem. O ile w przypadku tych pierwszych możemy być pewni, że wiedzieli co robią, tak w przypadku deponentów SKOKU należy zauważyć, że środki powierzone w depozyt Kasy są zabezpieczone przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

To już czwarta upadłość w sektorze polskich SKOK-ów. Pierwszą z nich był SKOK Wołomin, w którym dochodziło do poważnych naruszeń prawa (m.in. złe przydzielanie, a wręcz wyłudzanie kredytów). Następnym był SKOK Kujawiak. W międzyczasie doszło również do pierwszej od lat upadłości banku w Polsce – o przypadku SK Banku informowaliśmy pod koniec listopada.

Wielkie wietrzenie

Dlaczego ta informacja warta jest wzmianki? SKOK Polska nie należał do największych graczy w sektorze, a jego upadłość nie oznacza większych problemów dla deponentów, którzy jedyne co mogą na prawdę stracić to oprocentowanie depozytu pomiędzy datą upadłości a datą wypłaty środków z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. No, chyba, że ktoś na rachunku posiadał więcej niż 100 000 EUR, wtedy o nadwyżkę ponad kwotę gwarantowaną będzie musiał ustawić się w długiej kolejce pozostałych wierzycieli upadłego SKOK-u.

Choć informacja może zostać uznana za mało ważną dla przeciętnego Kowalskiego posiadającego swój depozyt w wielkim, bezpiecznym banku, to obecna tendencja (co do kontynuacji której możemy być prawie pewni) jest dość niepokojąca.

Gwarancja BFG wypłacana jest z składek, które zostają pobierane od obecnych na rynku banków komercyjnych. Przez co jasne staje się, że za upadłość poprzednich SKOK-ów, SKOKU Polska oraz prawdopodobnie następnych SKOK-ów zapłacimy my wszyscy posiadający rachunki w bankach składających się na Bankowy Fundusz Gwarancyjny. O ile pojedynczy wyskok zostanie pominięty, to już budująca się tendencja znajdzie odzwierciedlenie w cenach usług bankowych, prowizjach czy marżach. Dlaczego można sądzić, że kolejne SKOK-i upadną?

Być może to nie nowość – ale od końca października 2012 SKOK-i ustawowo znajdują się pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. Towarzyszy temu publiczny system gwarancji depozytów oparty o BFG przez co Kasy znalazły się w sektorze bankowym z wszystkimi jego konsekwencjami.

invest

Wyśrubowane wymagania dotyczące bezpieczeństwa powierzonego kapitału powodują, że coraz częściej będzie słyszeć się o problemach źle zarządzanego SKOK-u. Nabywców wśród banków obecnych na polskim rynku znalazły m.in. SKOK im. kard. Wyszyńskiego, SKOK Kopernik czy SKOK Wesoła.

Lata swobodnej polityki w SKOK-ach powoli znajdują odzwierciedlenie w coraz większej liczbie upadłości. Nie pomaga również napięcie w europejskim sektorze bankowym. Warto jednak spojrzeć na całą sprawę z szerszej perspektywy – przetrwają najsilniejsze podmioty, a oczyszczony rynek SKOK-ów ponownie stanie się ciekawą alternatywą dla banków komercyjnych. Szkoda jedynie, że za to wszystko zapłacimy ostatecznie my.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here