Naga MarketsWyrok TSUEPiętnaście osób przyznało się do udziału w międzynarodowym projekcie, który wykorzystywał fałszywe aukcje internetowe w celu wyłudzenia od ofiar pieniędzy, które potem zamieniano na bitcoiny (BTC). Doniesienia potwierdza Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ).

  • Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DoJ) zajmuje się sprawą grypy przestępczej, która wyłudzała pieniądze.
  • Przestępcy prali środki za pomocą jednej z giełd kryptowalut.

Pranie pieniędzy i inne przestępstwa

Od co najmniej grudnia 2013 r. grupa oszustów wykorzystywała fałszywe aukcje na stronach sprzedażowych, aby oszukiwać swoje ofiary i wyłudzać od nich środki, które potem zamieniano na bitcoiny. Oszuści prali fundusze za pośrednictwem rumuńskiej giełdy kryptowalut Coinflux.

DoJ twierdzi, że postawiono im cztery zarzuty.

Wiemy już też, że 11 czerwca 30-letni Bogdan-Stefan Popescu i 34-letni Liviu-Sorin Nedelcu zgłosili się do służb i przyznali do winy. Nedelcu współpracował z innymi tego typu projektami, których działalność dot. publikacji na stronach aukcyjnych ofert towarów, które w rzeczywistości nawet nie istniały. Najczęściej były to różne pojazdy. – Po otrzymaniu płatności Nedelcu i jego współspiskowcy zaangażowali się w wyrafinowany program prania pieniędzy, aby przekształcić płatność ofiary w bitcoiny – przekazuje DoJ.

DoJ dodaje, że Popescu był kluczową postacią projektu, bowiem to on nadzorował operacje prania środków.

Rumuńska giełda Coinflux

Środki były prane za pomocą rumuńskiej giełdy kryptowalut Coinflux. 33-letni Vlad-Călin Nistor, założyciel Coinflux, też przyznał się już do winy. Wiemy, że osobiście pomagał w całym procesie.

DoJ twierdzi, że Nistor wyprał fundusze, mimo że „wiedział, że to wpływy z nielegalnej działalności”. W dokumentach służb odnotowano, że zamienił nielegalne środki na bitcoiny o wartości ponad 1,8 miliona dolarów.

Dzięki wykorzystaniu cyfrowych walut i transgranicznych strategii organizacyjnych ten przestępczy syndykat uważał, że jest poza zasięgiem organów ścigania – powiedział mediom asystent dyrektora tajnych służb USA Michael D’Ambrosio.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here