Naga MarketsPomimo zapewnień ze strony dużych giełd kryptowalutowych o wdrożeniu wymaganych przez organy regulacyjne procedur KYC i AML, według danych zebranych przez Chainalysis – firmę z zajmującą się analizą danych oraz bezpieczeństwem na blockchainie, w minionym roku przestępcy przetransferowali na giełdy bitcoiny o wartości ponad 2,8 mld USD.


Binance i Huobi przodują w praniu BTC – podaje Chainalysis

Według Chainalysis, większość wspomnianych wyżej środków trafiła na Binance i Huobi – należące do grona największych giełd kryptowalutowych na świecie. I pomimo tego że, jak przyznają autorzy raportu, „giełdy zawsze były popularnym sposobem na upłynnianie kryptowalut pochodzących z nielegalnej działalności, od początku roku 2019 miał miejsce sukcesywny wzrost.” Około 27% wspomnianych wyżej środków trafiło na Binance, zaś ok. 24% na Huobi.Analitycy z Chainalysis ocenili, iż ponad 300 tys. kont na tychże giełdach otrzymywało bitcoiny z nielegalnych źródeł, z czego na 810 rachunków wpływały najbardziej pokaźne kwoty.

Wszystkiemu winni brokerzy OTC

Pojawia się oczywiste pytanie, jak możliwe jest, że na giełdy, które zapewniają o posiadaniu rygorystycznych wymogów z zakresu AML i KYC, trafiały tak ogromne ilości BTC? Okazuje się, iż wymogi te są  bardziej łagodne w odniesieniu do brokerów działających w modelu OTC. Według Chainalysis, spośród 100 brokerów OTC zidentyfikowanych przez analityków jako podmioty oferujące usługi prania środków, aż 70 wykorzystywało w tym celu giełdę Huobi. Tego typu podmioty, jak wspominają analitycy z Chainalysis, brały także udział w wyprowadzeniu środków zagarniętych przez oszustów z piramidy finansowej Plus Token.

Brokerzy OTC nie są oni oficjalnie częścią giełd kryptowalut, jednak często blisko z nimi współpracują i nie zawsze ich działalność jest związana z podejrzanymi transakcjami. Są oni m.in. ważnymi dostawcami płynności dla całego rynku krypto.

Środki zaradcze

Wspomniany raport Chainalysis określa w podsumowaniu środki, jakie organy ścigania, regulatorzy oraz podmioty z branży krypto mogą podjąć w celu ograniczenia nielegalnych procederów ze strony pośredników działających w modelu OTC. Same giełdy kryptowalutowe mogą wprowadzić bardziej rygorystyczne procedury due dilligence oraz stosować tak samo skrupulatne wymogi z zakresu KYC i AML, co w odniesieniu do klientów indywidualnych.

Analitycy z Chainalysis wskazują także na przewagę, jaką technologia blockchain daje w zakresie analizy dokonywanych transakcji oraz podkreślają, iż dysponują narzędziami oraz wiedzą pozwalającą na wykrywanie podejrzanych działań. Tego typu wiedzą, według raportu, powinni w przyszłości dysponować także organy ściągania i regulatorzy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here