Naga MarketsPrzestępcy coraz rzadziej sięgają po kryptowaluty - podaje Chainalysis Okazuje się, że skala działań ​​przestępców związanych z kryptowalutami w 2020 r. spadła. Dane na ten temat podała firma Chainalysis.

  • Chainalysis twierdzi, że skala działań przestępców dot. kryptowalut spada.
  • W 2020 r. brakło też na rynku dużej piramidy finansowej pokroju PlusToken.

Przestępcy coraz rzadziej sięgają po kryptowaluty

W 2019 roku działalność przestępcza stanowiła 2,1 proc. całego wolumenu transakcji kryptowalutowych, co daje nam około 21,4 miliarda USD. W 2020 roku udział przestępczości w całej działalności kryptowalutowej spadł do zaledwie 0,34 proc., czyli 10 mld USD wolumenu. Jednym z powodów, dla których odsetek działalności przestępczej spadł, jest to, że ogólna aktywność gospodarcza w tym sektorze wzrosła prawie trzykrotnie w latach 2019-2020.

Te artykuły również Cię zainteresują
Do tego jeszcze w 2019 r. istniał PlusToken, który mocno podnosił te ponure statystki. Dziś piramida należy już do przeszłości.

Typy przestępstw na rynku kryptowalut

Spójrzmy teraz na poniższy wykres:

Źródło: Chainanalysis

Widać na nim, do czego kryptowaluty są używane przez przestępców. I tak, podobnie jak w 2019 r., w 2020 r. służyły głównie twórcom scamów (ok. 2,6 mld USD). Brakło piramidy pokroju PlusToken, stąd użycie cyfrowych walut do takich niecnych celów było stosunkowo niskie.

Nadal dość wysokie jest też użycie kryptowalut w darknecie (1,7 mld USD). Tu widać pewien skok wartości rynku, bowiem aktywność ta wzrosła w porównaniu z 1,3 mld USD w 2019 roku.

Do tego dochodzi działalność oparta na oprogramowaniu ransomware. I tu robi się ciekawie.

– Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ponieważ oprogramowanie ransomware wygenerowało zaledwie 7 proc. wszystkich środków otrzymanych na adresy przestępców w kryptowalutach o wartości niecałych 350 mld USD, ale liczba ta oznacza wzrost o 311 proc. w stosunku do 2019 r. Żadna inna kategoria przestępstw opartych na kryptowalutach nie wzrosła tak dramatycznie w 2020 r., ponieważ model pracy z domu wynikły z padnemii Covid pokazał nowe luki w zabezpieczeniach wielu organizacji – dodają eksperci.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here