Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Stop Trading Like a Pig


Jesteś bykiem, niedźwiedziem czy możesz świnią na rynku? Jeśli nie wiesz o czym mówię, prawdopodobnie tradujesz jak świnia i prawdopodobnie też tracisz pieniądze.

Świnia na wybiegu
Photo by Pascal Debrunner on Unsplash

Stare powiedzonko z Wall Street mówi: Byki zarabiają, niedźwiedzie zarabiają, świnie idą na rzeź”. To powiedzenie ostrzega traderów przed nadmierną chciwością i niecierpliwością. Z pozoru te proste powiedzenie przekazuje więcej niż może się wydawać. O wiele łatwiej jest mówić, że nie pozwolimy chciwości wpływać na nasz osąd, niż faktycznie to zrobić.

Omówmy kilka sposobów w jaki rynek karze nas za nadmierną chciwość, znaną również jako ‘świński trading’, a także kilka sposobów, które pozwolą nam tego uniknąć. Tak więc jeśli wolisz raczej zarabiać pieniądze na rynku niż zostać przez niego ‘wysłanym na rzeź’, czytaj dalej…

Jesteś bykiem, niedźwiedziem czy świnią?

Traderzy, którzy mają określone nastawienie na rynku (bycze lub niedźwiedzie) i trzymają się tego nastawienia nie poddając się over-tradingowi (nie będąc chciwymi), zazwyczaj zarobią pieniądze w długim terminie. Wielu traderów pakuje się w kłopoty handlując przeciwko dominującemu trendowi lub nastawieniu rynku. Szczególnie łatwo wpaść w tę pułapkę jeśli jeszcze nie wiesz jak zidentyfikować trend na rynku. Jednakże, nawet traderzy, którzy wiedzą jak to robić wciąż mają tendencje do zbyt częstego grania przeciwko trendowi, co można nazwać over-tradingiem lub po prostu byciem ‘świnią’ na rynku.

Tak więc jako trader, powinieneś być bykiem albo niedźwiedziem, ale nie świnią. Sposobem, by to uczynić jest rozwijanie poglądu na rynek i nie odstępowanie od niego.

Na przykład: Jeśli rynek jest w wyraźnym trendzie, nie ma znaczenia czy spadkowym czy wzrostowym, trzymaj się TYLKO transakcji w kierunku tego trendu i ignoruj wszelkie potencjalne transakcje przeciw trendowi jakie widzisz. Rób to dopóki nie dojdzie do wyraźnego zakończenia tego trendu.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Tak więc jeśli tendencja na rynku jest wyraźnie wzrostowa, musisz szukać wyłącznie sygnałów kupna, najlepiej w konfluencji z ważnym poziomem rynku. Jeśli próbujesz rozgrywać wszystkie cofnięcia w dół przeciwko silnemu trendowi wzrostowemu, będziesz ‘świnią’ i stracisz pieniądze. Nie bądź świnią, określ swoje nastawienie na rynku i pozostań cierpliwy do czasu pojawienia się zgodnego z nim sygnału, a jeśli żaden sygnał nie pojawi się w ciągu tygodnia lub dwóch, wtedy po prostu pozostań poza rynkiem. Pamiętaj, pozostanie poza rynkiem jest ZAWSZE lepsze od tracenia pieniędzy.

Niedorzeczne oczekiwania

‘Świnki’ mają nierealistyczne oczekiwania odnośnie tradingu. Myślą, że szybko staną się bogate. Podczas gdy możesz być wabiony pokusą ‘szybkiego wzbogacenia’, która przedstawiana jest na różnych stronach i serwisach reklamowych o tradingu, powiem ci tylko, że to po prostu nie jest możliwe. W rzeczywistości, jeśli naprawdę wierzysz, że szybko wzbogacisz się na rynku, wyświadczę ci ogromną przysługę i pozwolę zaoszczędzić tysiące dolarów mówiąc, byś natychmiast przestał, przestań czytać ten artykuł i porzuć trading na zawsze, tak będzie dla ciebie lepiej. Próbując ‘szybko się wzbogacić’, jedynie uczynisz się biednym, bardzo szybko.

Nie zrozum mnie źle, nie staram odepchnąć cię od tradingu, jestem po prostu z tobą szczery jak mało kto w świece tradingu. Traderzy, którzy nie próbują zwyciężyć w każdej transakcji (nie są chciwi), w końcu zarobią pieniądze. Z kolei jednak, jeśli handlujesz jak ‘świnia’ próbując zarobić pieniądze na każdym małym ruchu ceny na rynku, staniesz się uzależniony emocjonalnie od rynku, a w efekcie tego twoje konto handlowe stanie się puste.

Przestań gonić za tym, co już jest w ruchu

Jeśli przegapiłeś dobry trade, nie ‘ścigaj’ go. Zaakceptuj to i czekaj na następną okazję. Jeśli wejdziesz w transakcje zbyt późno, twoje wejście będzie słabe co oznacza, że będziesz potrzebował szerszego stop lossa, a do tego będzie większa szansa, że rynek odwróci się przeciwko tobie zaraz po wejściu.

‘Ganianie’ również oznacza bycie chciwym. Nie można z powodzeniem rozgrywać każdego ruchu na rynku, musisz to po prostu zaakceptować. Trading nie polega na wchodzeniu w KAŻDY ruch, a wręcz jest to niewykonalne. Wszystkim czego potrzebujesz jest trafienie jednego lub dwóch dobrych ruchów w miesiącu, co pozwoli ci wziąć ładny kawałek ruchu na rynku. Handlowanie na małym koncie jest trudne, ponieważ nawet jeśli masz jedną lub dwie bardzo zyskowne transakcję na miesiąc, to nie będzie utożsamiało się z dużą ilością pieniędzy. Jednakże pieniądze nie powinny być twoim głównym celem gdy dopiero zaczynasz trading, a twoje konto jest niewielkie. Uczenie się jak prawidłowo spekulować powinno być twoim podstawowym celem. Jeśli to zrobisz w końcu będziesz zarabiał większe pieniądze.

Najdobitniejszy przykład tradingu w stylu ‘świni’

Ten przykład jest tak jasny, że od razu rzuca się w oczy. Jednak musi on zostać przytoczony, ponieważ mówimy o byciu chciwym i handlowaniu jak ‘świnia’. Po prostu, jeśli ryzykujesz w transakcji większą kwotę niż tą, z którą czułbyś się komfortowo, to w końcu będziesz mocno cierpieć z powodu dużych strat, a te z kolei wyczyszczą twój rachunek tradingowy.

Ryzykowanie więcej niż możesz sobie na to pozwolić jest najwyraźniejszym przykładem ‘świńskiego’ handlu. Jeśli nie potrafisz być zdyscyplinowany co najmniej tak, by dostroić swoje ryzyko w transakcji do własnego komfortu, nie zostaniesz traderem. Barometrem ‘komfortowego stanu emocjonalnego’ ryzykując pieniądze jest to czy śpisz dobrze, podczas gdy masz otwarte transakcje. Jeśli spostrzeżesz, że nie śpisz dobrze i leżąc w łóżku stale spoglądasz na swoje transakcje np. w smartfonie, wtedy kiedy powinieneś spać, musisz zmniejszyć swoją ekspozycję do poziomu, w którym będziesz spał spokojnie bez myślenia o transakcjach. Traderzy którzy stosują odpowiednie zarządzanie ryzykiem (nie są chciwi), będą zarabiać pieniądze.

Konkluzja

Jak widzisz, chciwość zabija, może zniszczyć zyski traderów zmuszając ich do działania w pośpiechu. Najlepszy trader to taki, który jest elastyczny intelektualnie i beznamiętny w analizie kiedy przychodzi czas na trading. Jak powiedział Warren Buffet “krytycznym wyznacznikiem sukcesu inwestorów nie jest inteligencja ani umiejętności, ale temperament”. Innymi słowy, jeśli handlujesz jak świnia, nie odniesiesz sukcesu jako trader.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Stop Trading Like a Pig


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here