Naga Markets


Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie przesłuchanie Jerome Powell’a przed Senatem. Kandydatura Donalda Trump’a na nowego szefa Rezerwy Federalnej musi zostać jeszcze zatwierdzona przez tę izbę amerykańskiego parlamentu, by po upływającej w lutym kadencji Yellen, Powell mógł objąć nowe stanowisko. W dniu wczorajszym na stronie Rezerwy Federalnej pojawiła się treść dzisiejszego przemówienia, z którego wynika, że Powell będzie kontynuatorem dotychczasowej polityki pieniężnej Fed. Priorytetem pozostaje stopniowy powrót inflacji do celu oraz działania na rzecz utrzymania silnego rynku pracy i podtrzymania wzrostu gospodarczego. Ponadto  oczekiwane są dalsze stopniowe podwyżki stóp procentowych a także umiarkowana redukcja sumy bilansowej Fed. W dalszym ciągu będą podejmowane starania, być ścieżka polityki pieniężnej była przewidywalna, jednakże pozostanie także miejsce na elastyczność w działaniach w zależności od rozwoju sytuacji gospodarczej. To ostanie zdanie może mieć szczególne znaczenie w sytuacji zaniepokojenia części członków FOMC niskim poziomem inflacji, który być może będzie ograniczał pole do dalszej normalizacji polityki pieniężnej.

Indeks dolara kontynuował w dniu wczorajszym spadki, co doprowadziło notowania tego instrumentu w okolice 92,40 pkt. Impuls spadkowy kształtujący się od początku listopada doprowadził kurs w rejon geometrycznego wsparcia w postaci 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej z okolic 90,78 pkt. Wczoraj w tym rejonie pojawiła się świeca Pin Bar, co może sprzyjać odwróceniu obserwowanej w ostatnim czasie tendencji. Na pewno wsparciem dla takiego scenariusza byłyby lepsze publikacje z gospodarki amerykańskiej. W dzisiejszym kalendarium jest ich jednak niewiele. Poza indeksami z rynku nieruchomości zostanie opublikowany wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board oraz indeks Fed z Richmond za listopad. Ponadto w tym tygodniu wznowione zostaną prace nad reformę podatkową, więc postęp w tym zakresie może wspierać notowania waluty amerykańskiej.

Z powodu braku ważniejszych publikacji warto wspomnieć o wczorajszych wystąpieniach członków FOMC, którzy reprezentowali różne stanowisko. W opinii William’a Dudley’a gospodarka amerykańska jest w fazie bliskiej pełnego zatrudnienia a niska inflacja w połączeniu z niskim bezrobociem nie ‘jest złą rzeczą’. Wzrost zatrudnienia powinien przyczynić się do wzrostu presji placowej, która z kolei powinna przyczynić się do przyśpieszenia inflacji. Z kolei zdaniem Kashkari’ego ograniczona dynamika płac świadczy o niepełnym wykorzystaniu siły roboczej. Choć jest on skłonny zagłosować za grudniową podwyżką stóp procentowych, to jednak uważa że z dalszym zacieśnianiem polityki monetarnej Fed powinien wstrzymać się do czasu aż inflacja wzrośnie powyżej 2%. To kwestia oczekiwań co do działań Fed w przyszłym roku będzie maiła istotny wpływ na notowania dolara.

EUR/PLN

Notowania EUR/PLN utrzymują się w pobliżu okrągłego poziomu 4,2000. Aktualnie kurs wybronił strefę wsparcia wynikająca  z końca czerwca i połowy lipca tego roku oraz 78,6% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od początku V.2017 roku. W przypadku wybronienia okolic 4,1950-4,2000 może nastąpić 2 groszowa korekta, co przyczyniłoby się do powrotu tej pary w okolice oporu w rejonie 4,2200/30.

USD/CAD

USD/CAD wybronił wsparcie w postaci zbiegających się średnich EMA (50- i 100-okresowej) w skali dziennej, co stało się impulsem do powrotu do wzrostów. Aktualnie notowania ponownie zbliżają się w rejon 200-okresowej średniej EMA i przełamanej linii trendu, które wyznaczają strefę oporu w rejonie 1,2800/30. Techniczny obraz rynku sprzyja aktualnie stronie popytowej na tej parze.
Zespół Noble Markets wspiera  edukację inwestorów o rynkach zagranicznych dzięki cyklicznym szkoleniom internetowym. Bezpłatne interaktywne spotkania z naszymi specjalistami pomagają w zrozumieniu mechanizmów, które kierują zmianami cen walut, surowców, towarów i akcji na całym świecie. SPRAWDŹ LISTĘ SZKOLEŃ>>>


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here