Naga MarketsPrzerejestrowanie auta a OC – co warto wiedzieć

Formalności związane z używaniem i posiadaniem samochodów są dla wielu osób czymś problematycznym. Zazwyczaj konieczne jest wypełnienie wielu formularzy oraz wizyty w urzędach czy starostwach powiatowych.

Jednak jeśli już jesteś w sytuacji, w której na przykład przerejestrowujesz samochód, musisz zdawać sobie sprawę z wyglądu całego procesu i z czynności, które powinny zostać wykonane, aby było to dla Ciebie najbardziej opłacalne. Zobacz, jak to działa.Proces przerejestrowania samochodu

Poinformowanie urzędu o zmianie właściciela samochodu jest krokiem, którego nie można pominąć. Do 30 dni po kupnie samochodu trzeba to zrobić, inaczej narażamy się na mandat o wysokości nawet do 1000 zł.

Przerejestrowanie auta to proces, do którego można podejść na kilka sposobów – nie unikniemy jednak wizyty w urzędzie. Wymagane dokumenty trzeba dostarczyć do odpowiedniego starostwa powiatowego, urzędu miasta lub urzędu powiatu, w zależności od naszego miejsca zamieszkania.

Poza tym istnieje możliwość załatwienia większej części sprawy przez internet. Ta opcja jest z pewnością najłatwiejsza, jednak wymagane jest posiadanie Profilu Zaufanego. Na szczęście nie jest to skomplikowane – wiele banków umożliwia założenie tego profilu przez internet. Pozwala on na weryfikację Twojej tożsamości podczas załatwiania spraw urzędowych online. Jednak konieczna będzie też wizyta w urzędzie, w celu złożenia oryginałów dokumentów.

Niezwykle ważne jest dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów. Inaczej przerejestrowanie będzie niemożliwe i cały proces się przedłuży. Za przerejestrowanie pojazdu trzeba wnieść opłatę, której wysokość zależy od rodzaju pojazdu. Za zwyczajny samochód osobowy wynosi ona 180,50 zł.

Ubezpieczenie OC a proces przerejestrowywania pojazdu

Jak wiadomo, ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, co znaczy, że każdy musi zadbać o to, żeby je mieć. Jeśli chodzi o OC podczas przerejestrowywania samochodu, sprawa jest jasna – w przypadku, w którym zakupiony samochód ma aktywne ubezpieczenie OC, przechodzi ono automatycznie na nowego właściciela.

Można zrezygnować z tego OC i zdecydować się na ofertę, którą uważamy za lepszą. Nie stanowi to żadnego problemu i jest dosyć popularnym rozwiązaniem.

invest

W przypadku, kiedy poprzedni właściciel nie miał już aktualnego ubezpieczenia OC, nowy właściciel musi sam się tym zająć. To bardzo ważne, gdyż to ubezpieczenie jest obowiązkowe dla wszystkich. Przed kupnem auta trzeba zdawać sobie sprawę, z tego, czym trzeba się będzie zająć, żeby móc zacząć z niego korzystać.

Jeżeli samemu nie upewnijmy się, że mamy OC i że wszystkie formalności zostały dopełnione, możemy wpaść w poważne problemy i zapłacić bardzo wysoki mandat.

Ostatnie wskazówki

Przy przerejestrowywaniu samochodu jest bardzo dużo różnych pomniejszych spraw, o których trzeba pamiętać. Najważniejsze jednak, żeby przed kupnem rozumieć wszystkie formalności, których dopatrzenie będzie konieczne. Jeżeli zaniedbamy poinformowanie urzędu o zmianie właściciela samochodu lub zapomnimy o wykupieniu aktualnego ubezpieczenia OC, konsekwencje będą nieprzyjemne.

Artykuł partneraJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here