Naga Marketsstrefa euroPrzedpołudnia pierwszego, drugiego oraz trzeciego dnia roboczego miesiąca niemal nierozerwalnie wiążą się z licznymi publikacjami wskaźnika PMI. Na świecie istnieją dwa główne podmioty odpowiedzialne za publikację wskaźnika. Pierwszy z nich to Markit Economics publikujący odczyty dla 30 krajów z całego świata. Drugi – Institute of Supply Management (ISM) – skupia się natomiast tylko i wyłącznie na rynku amerykańskim.

Finalne raporty PMI Markit publikowane są zawsze na początku każdego miesiąca. PMI sektora przemysłowego pierwszego dnia, PMI sektora budowlanego drugiego, a PMI sektora usług w trzeci dzień roboczy każdego miesiąca.

Te artykuły również Cię zainteresują
  • Fatalne dane z Niemiec i strefy euro
  • Kurs euro w okolicy istotnego oporu

Produkcja przemysłowa spadła o 25-30%

Flaga Niemiec na tle budynkuZ raportu Markit Economics wynika, że wartości wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego w Niemczech wzrosła w maju br. do poziomu 36,6 z 34,5 raportowanego w kwietniu. Warto zwrócić jednak uwagę, że w dalszym ciągu jest to jeden z najniższych odczytów od 2009 roku.

W raporcie zwraca się uwagę, że niemiecki sektor przemysłowy w dalszym ciągu odczuwa skutki lockdownu. Mimo, że fabryki zaczęły wznawiać produkcję, wciąż zauważalny jest spadek popytu.

– Jeszcze przed nadejściem pandemii produkcja przemysłowa spadła już o 7-8% od szczyt z końca 2017 roku, a teraz ta liczba wydaje się być w granicach 25-30% – komentuje Phil Smith, główny ekonomista w IHS Markit, dodając, że zmniejszenie produkcji prowadzi do zmniejszenia zatrudnienia w całym sektorze i wzrostu bezrobocia.

Przemysł ustabilizuje się najwcześniej w III kw.

Równie fatalnie wypadły także dane ze strefy euro. Okazuje się bowiem, że wartości wskaźnika wzrosła do 39,4 z 33,4 raportowanego w kwietniu br., co w dalszym ciągu pozostaje jednym z najgorszych wyników od czasu kryzysu finansowego z 2009 r.

W raporcie zwraca się uwagę, że produkcja przemysłowa spadała w znacznie wolniejszym tempie niż w kwietniu. Poprawa sytuacji bezpośrednio wiąże się z rozmrażaniem gospodarki i powrotem wielu firm do pracy.Dalsze zniesienie ograniczeń COVID-19 w nadchodzących miesiącach powinno stanowić kolejny impuls dla producentów.

– Choć w drugim kwartale nadal mamy do czynienia z bezprecedensowym spadkiem produkcji przemysłowej i PKB, badanie daje nadzieję, że w trzecim kwartale sektor produkcji towarów może przynajmniej odnotować pewną stabilizację – a nawet potencjalny powrót do wzrostu. Nie jest jednak pewne, czy wzrost może osiągnąć jakąkolwiek poważną dynamikę, ponieważ popyt – zarówno w kraju, jak i na rynkach eksportowych – wydaje się być przez pewien czas stłumiony przez środki dystansu społecznego, wysokie bezrobocie i spadające zyski przedsiębiorstw – komentuje Chris Williamson, główny ekonomista w IHS Markit.

– Zatrudnienie jest nadal ograniczane w tempie, którego nie odnotowano od czasu największego światowego kryzysu finansowego w 2009 r., ponieważ przedsiębiorstwa zwiększają swoje zdolności produkcyjne zgodnie ze słabym popytem. Jednocześnie ceny towarów nadal spadają w tempie, które nie zostało przekroczone w ciągu ostatniej dekady, ponieważ producenci oferują obniżki, aby pomóc oczyścić magazyny z niesprzedanych zapasów. Rynek pracy i zyski mogą zatem ulec dalszemu pogorszeniu w nadchodzących miesiącach, wstrzymując ożywienie gospodarcze – dodaje.

Kurs euro rośnie 6 sesję z rzędu

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że euro umacnia się w relacji do dolara amerykańskiego nieprzerwanie od początku minionego tygodnia. wskutek tej aprecjacji rynek pokonał horyzontalny opór w wysokości 1,0980 i dotarł do kolejnego w rejonie 1,1135. Jeżeli tylko w najbliższym czasie pojawi się większa reakcja podażowa sygnalizująca potencjalne odrzucenie tej strefy, spodziewać moglibyśmy się powstania przynajmniej korekty spadkowej.

Zapisz się na webinar: Wprowadzenie do inwestowania

EURUSD Daily

Autor poleca:


logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułRoman Andrzejak zrezygnował ze stanowiska wiceprezesa Pozbud T&R
Następny artykułJustin Bennett Price Action: Tygodniowe spojrzenie na rynki 1 – 5 czerwca 2020
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here