Naga MarketsPrzekręt na Muska: 300 tys. dol. w ETH, BTC i DOGE trafiło do oszustów
Elon Musk w SNL

Cyberprzestępcy wyłudzili prawie 300 000 dolarów w kryptowalutach od inwestorów w weekend, wykorzystując szum wokół występu Elona Muska w Saturday Night Live (SNL). Oszuści założyli konta na Twitterze imitujące SNL oraz Elona Muska prosząc o przesyłanie swoich cyfrowych aktywów, w zamian za ich odesłanie z dodatkowym bonusem.

  • Oszuści wykorzystali występ Elona Muska w programie Saturday Night Live (SNL), aby wyłudzić od ludzi prawie 300 tys. dolarów.
  • Oszustwo to jest jedną z najstarszych sztuczek na rynku kryptowalut: używanie fałszywych kont podszywających się za celebrytów i oferowanie nagród w cyfrowych aktywach

Elon Musk wykorzystany przez oszustów. Otrzymali 300 tys. dol. w BTC, ETH i DOGE

Elon Musk pojawił się w Saturday Night Live w weekend, gdzie promował swoją ulubioną kryptowalutę, Dogecoina (DOGE). Kryptowaluta-mem straciła na wartości po jego występie, ale była to idealna okazja dla oszustów, aby wykorzystać ekscentrycznego miliardera jako przykrywkę dla przekrętu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Oszuści założyli co najmniej 20 kont na Twitterze podszywając się pod Saturday Night Live i Elona Muska i poprosili ludzi o wysłanie swoich BTC, ETH i DOGE na wskazane adresy, napisał MalwareHunterTeam, strona internetowa, która śledzi aktywność złośliwego oprogramowania w Internecie.

W momencie pisania tego tekstu, adresy przestępców otrzymały ponad 191 tys. dol. w BTC i ETH oraz prawie 90 tys. dol. w DOGE. Oszuści twierdzili, że wysyłając kryptowalutę na podany adres, w zamian otrzymają więcej tokenów. Ta sztuczka nie jest niczym nowym i od lat nęka media społecznościowe.

– Ten rodzaj oszustwa trwa już od dłuższego czasu, ludzie stracili miliony (jeśli liczyć przy obecnych cenach, dziesiątki milionów) dolarów w monetach i nadal nie ma oznak prawdziwej troski o to ze strony Twittera – powiedział MalwareHunterTeam, odnosząc się do oszustw sprzed lat.

– Używając zweryfikowanych kont, które kopiują profile Elona Muska lub Saturday Night Live, ludzie łatwo dają się nabrać na takie oszustwa – napisał MalwareHunterTeam w innym tweecie.

Ponieważ profile wyglądają na prawdziwe i czasami mają niebieski haczyk weryfikacji Twittera, ludzie są tym bardziej podatni na myślenie, że “prezenty” są prawdziwe.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Elon Musk wielokrotnie wykorzystywany przez oszustów na Twitterze

W lipcu zeszłego roku bardziej wyrafinowane oszustwo kryptowalutowe na Twitterze trafiło na pierwsze strony gazet. Wysoko postawione konta wielu celebrytów – w tym Elona Muska, Joe Bidena i Kim Kardashian – zostały zaatakowane i wykorzystane przez oszustów do promowania fałszywego programu rozdawania BTC. Co najmniej 120 000 dolarów zostało przesłanych w darowiznach na fałszywy adres. Oszust stojący za włamaniem, 17-letni Graham Ivan Clark, został skazany na trzy lata więzienia i trzy lata nadzoru kuratorskiego w marcu po przyznaniu się do winy pod zarzutem oszustwa finansowego.

Oszuści od dawna wykorzystują fałszywe wypowiedzi celebrytów, aby nakłonić ludzi do wysyłania im kryptowalut. Elon Musk – aktywny użytkownik Twittera i najbogatszy człowiek świata – jest często wykorzystywany jako twarz do oszustw. W zeszłym roku konto bitcoin, które wyglądało tak jakby należało do Elona Muska (ponieważ w adresie widniało jego nazwisko), otrzymało BTC o wartości 2 milionów dolarów w ciągu dwóch miesięcy.

Ostatni w marcu, fałszywa strona internetowa podszywająca się pod przedsiębiorcę otrzymała 243 000 dolarów w największej na świecie kryptowalucie.  Brytyjski Financial Conduct Authority wielokrotnie ostrzegał, że przestępcy często używają wizerunków celebrytów w mediach społecznościowych – często w towarzystwie zdjęć drogich towarów – aby zastawić pułapki na bardziej naiwnych inwestorów.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: bitcoin cena | akcje pkn orlen | notowania bitcoin | dow jones wykres | gpw komentarze |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here