Naga Markets

Po aktualizacji The Merge drugi co do wielkości projekt kryptowalutowy porzucił mechanizm osiągania konsensusu Proof of Work (PoW) na rzecz Proof of Stake (PoS). Posiadacze Ethera mogą zablokować swoje monety ETH w kontrakcie depozytowym, by zabezpieczać sieć Ethereum oraz czerpać z tego zyski. Istnieje możliwość, że Brytyjczycy robiący to przy użyciu giełd zostaną objęci dodatkowo podatkiem od zysków kapitałowych, zgodnie z nowymi wytycznymi brytyjskiego urzędu skarbowego względem DeFi.

Brytyjczycy stakujący ETH na giełdach zapłacą dodatkowy podatek

Departament Rządu Wielkiej Brytanii – HM Revenue and Customs wydał na początku 2022 r. wytyczne dotyczące tego, jak stakowanie kryptowalut powinno być traktowane do celów podatkowych. Zaktualizował wówczas swoje ramy prawne dot. krypto aktywów, aby uwzględnić w nich sektor zdecentralizowanych finansów (DeFi). 

W przypadku stakowania ETH na giełdach, czy platformach do tego przeznaczonych brytyjski urząd może nałożyć na to podatek od zysków kapitałowych. Wszystko dlatego, że użytkownik przekazuje swoje krypto aktywa podmiotowi, który następnie korzysta z nich, umieszczając je w kontrakcie depozytowym. To z kolei według brytyjskiego departamentu podatkowego może zostać potraktowane jak zbycie.

Zdaniem ekspertów objęłoby to swoim zasięgiem wszystkie platformy, które grupują Ethery pozyskane od swoich klientów razem, a następnie przesyłają je do Eth2. Warto zauważyć, iż ze względu na zdecydowanie niższy próg wejścia, niż samodzielne utrzymywanie węzła oraz mniejszą potrzebę wiedzy technicznej, taka opcja jest chętnie wybierana przez wielu inwestorów. 

Brytyjczycy, którzy samodzielnie przesłali monety ETH do kontraktu depozytowego, nie muszą martwić się tym, że nałożony zostanie na nich taki sam podatek, który może spocząć na użytkownikach korzystających z giełd do stakowania Ethereum.

Ze zaktualizowanych wytycznych wynika również, iż zarobki pochodzące ze stakowania nie będą traktowane, jako odsetki. Wynika to z tego, że kryptowaluty nie są uważane przez brytyjskie prawo za walutę ani prawny środek płatniczy. Tak więc nagrody ze stakowania ETH będą podlegać pod podatek dochodowy. Ten z kolei może wzrosnąć nawet do 45%.

Handluj kryptowalutami w formie CFD razem z Capital.com. Uzyskaj dostęp do tysięcy rynków na całym świecie

ZACZNIJ INWESTOWANIE

XTB

Zamieszanie podatkowe w Wielkiej Brytanii

Oprócz tego, że wprowadzone zmiany mogą być niekorzystne dla niektórych brytyjskich inwestorów, również tamtejsze organy wprowadzając je, stworzyły sobie dodatkowy nakład pracy. 

Ze względu na to, iż pracownicy w Wielkiej Brytanii nie muszą składać rocznych zeznań podatkowych, a wyjątkiem było dotychczas pobieranie dochodów z inwestycji, wielu Brytyjczyków może nie być świadomych wymogu składania deklaracji ze względu na stakowanie ETH za pośrednictwem platform, czy giełd. Organ podatkowy będzie więc musiał zadbać o to, aby poinformować te osoby, że muszą to zrobić. Nowo wprowadzone wymogi stanowią ogromne przedsięwzięcie administracyjne dla władz tego kraju. 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCzat inwestorski Comparic24.tv z Noctiluca S.A. Już w środę, 28 września!
Następny artykułIle kosztuje srebro 28.09.2022? Cena srebra do dolara i złotego w środę
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here