Naga Markets
Złośliwe oprogramowanie do kopania kryptowalut rośnie w siłę o czym pisaliśmy już pod koniec zeszłego roku. Coin miner malware często uruchamiany jest w przeglądarkach internetowych. Z problemem tym postanowiła się rozprawić Mozilla, która w swojej przeglądarce Firefox blokuje niechciane oprogramowanie do wydobywania kryptowalut.

Z grudniowego raportu McAfee wynika, że ​​w samym tylko trzecim kwartale 2018 r. pojawiły się prawie cztery miliony nowych zagrożeń związanych ze złośliwym oprogramowaniem. Jest to znaczna liczba, szczególnie jeśli porównamy ją z rokiem 2016 i 2017, gdzie było ich mniej niż 500 tysięcy. Nie wszystkie te programy uruchamiane są w przeglądarkach internetowych, jednak stanowią one znaczącą część tej liczby.

Firefox nie pozwoli na działanie przeglądarkowych koparek

Mozilla w najnowszej wersji przeglądarki Firefox wprowadziła rozwiązanie powstrzymujące cyberprzestępców przez potajemnym wydobywaniem kryptowalut za pomocą zasobów komputerowych nieświadomego użytkownika.

Na dzień dzisiejszy użytkownicy przeglądarek Firefox Nightly i Beta wyposażeni zostali w opcję automatycznego blokowania skryptów do kopania (takich jak niesławny CoinHive). Oprócz nielegalnego wyszukiwania kryptowalut, najnowsza aktualizacja Firefoksa zawiera funkcję blokowania skryptów „odcisków palców”, które zbierają migawki konfiguracji komputera, które mogą być używane do śledzenia danych korzystania z Internetu (nawet w przypadku, gdy usuwane są pliki cookie tzw. ciasteczka).

Zobacz również: Bitcoin przekroczył granicę 400 mln transakcji. Kolejny krok milowy BTC

Użytkownicy mogą zarządzać nową funkcjonalnością z poziomu “Blokowania Treści” w Preferencjach przeglądarki. Nowy system blokowania obsługuje ponad 20 skryptów z listy Disconnect, wśród których znajdziemy m.in. CoinHive, JSE czy MineXMR.

Blokowanie skryptów do kopania oraz pobierających odciski palca w nadchodzących tygodniach będzie domyślnie uruchamiane w wersji Nightly przeglądarki Mozilla.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here