Naga Markets1000px-Citi.svgRynki po świąteczno-noworocznej drzemce powracają do życia, a porównując kalendarz makroekonomiczny na ten tydzień, względem tygodnia poprzedniego bez problemu dostrzeżemy widoczną różnicę. W skrócie – będzie się działo! Analitycy Citi pomagają w uporządkowaniu najważniejszych wydarzeń makro mogących mieć duży wpływ na waluty zaliczane do grupy G10.


EUR

Europa rozpoczyna 2016 rok nieco wolniej – dziś poznamy wyniki PMI dla strefy euro oraz poziom niemieckiej inflacji konsumenckiej. Ważniejszym wydarzeniem będzie też czwartkowa publikacja protokołów EBC, choć analitycy Citi skupiają się również na sytuacji politycznej w Hiszpanii, która może być czynnikiem ryzyka powtórnych spadków dla EUR.

USD

Dolar w ostatnich dniach starego roku pokazał ewidentny sentyment, choć w najbliższej przyszłości może wykazać większą wrażliwość na nadchodzące dane makroekonomiczne. Już w najbliższą środę poznamy protokoły z ostatniego posiedzenia FOMC, które powinny dać odpowiedź (lub przynajmniej wskazówkę) na pytanie dotyczące tempa kolejnych podwyżek amerykańskich stóp procentowych. Poniedziałek wita nas z kolei zaplanowaną na godzinę 16:00 publikacją ISM, która w związku z rozczarowaniem związanym z lokalnymi ankietami, może przynieść spadki USD. Prognozy rynkowe dzisiejszego odczytu wahają się pomiędzy 48,5 a 49,5.

GBP

Dzisiejsze PMI nieco rozczarowuje, choć wydaje się, że rynek bardziej skupił się na danych dotyczących kredytów hipotecznych. We wtorek i środę kontynuowane będą publikacje PMI, zaś tydzień na Wyspach zakończy raport dotyczący bilansu handlowego Zjednoczonego Królestwa. GBPUSD.nddH1

JPY

Jen może rozczarowywać byczo nastawioną część rynku – analitycy Citi przewidują spadki w związku z nadal utrzymującymi się podejrzeniami wobec wprowadzenia przez BoJ kolejnej odsłony programu luzowania. Bank preferuje krótkie pozycje na USD/JPY.

AUD

AUD wkracza w nowy rok z niewielką, tak na prawdę liczbą liczących się dla rynku odczytów – jedynie piątkowy raport dotyczący sprzedaży detalicznej może rozbudzić siły popytu i/llub podaży na AUD. Ten tydzień będzie raczej kontynuacją wcześniejszych ruchów, zaś AUD powinno zyskiwać w związku z powracającymi inwestorami szukającymi wysoko oprocentowanych walut.

Załóż darmowy rachunek XM i odbierz bonus do depozytu w wysokości 30 USD.

NZD

Brak jakichkolwiek ważnych odczytów oraz wydarzeń makroekonomicznych skłania analityków Citi do wniosku, że w najbliższych dniach NZD będzie kopiować ruchy AUD.

CAD

Najważniejszymi wydarzeniami tego tygodnia będą na pewno piątkowy raport dotyczący kanadyjskiego rynku pracy oraz przemowa gubernatora BoC Stephena Poloza. W oczekiwaniu na te wydarzenia, CAD będzie narażony na ruchy USD oraz cen ropy, która nowy rok rozpoczyna od spadków.OILWTI.nddH1

CHF

Większe zainteresowanie inwestorów powinno wzbudzić szwajcarskie CPI, które wobec rynkowych prognoz powinno w końcu wzrosnąć. Analitycy Citi zakładają jednak dalszy ciąg statusu quo z powodu jakichkolwiek przesłanek ze strony SNB wobec prognoz dalszego luzowania polityki monetarnej Szwajcarii.

NOK i SEK

Pozostajemy bardziej skłonni handlować SEK niż NOK, choć w obu przypadkach warto poczekać na jeszcze lepszy moment do wejścia w longi – prognozują analitycy Citi. Dane dotyczące PMI są najważniejszą publikacją tego tygodnia, choć nie powinny powodować gwałtownych ruchów.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here