Obecny tydzień obfituje w publikacje danych oraz różne inne wydarzenia i zapowiada się bardzo ciężko. Niniejszym chciałem zaproponować zmienioną nieco, skróconą w punkty, wersję przeglądu tygodnia. Bardzo proszę o komentarze, czy jest lepiej, czy gorzej czytać opracowanie w takiej formie.
Te artykuły również Cię zainteresują
W ubiegłym tygodniu:
– Utrzymywały się umiarkowane obawy o spowolnienie w Chinach.
– Dane inflacyjne z UK były mieszane: rdzeń inflacji konsumenckiej jedno oczko w górę, natomiast PPI bardzo słaba, co nie sprzyja planom BoE, który pragnie zamknąć lukę produktową.
– Dane z USA mieszane: nastroje konsumentów poprawiła się, sprzedaż nowych domów nieco słabsza, zamówienia na dobra trwałe mieszane – słaby rdzeń podratowany przemysłem transportowym. Wnioski o zasiłki mocno pozytywne przy ostatecznym odczycie PKB za IV kwartał zrewidowanym o dwa oczka w górę – oczekiwania natomiast były wyższe.
– Sprzedaż detaliczna oraz CPI w Japonii poprawiły się, choć wydatki gospodarstw domowych spadły.
– CPI z Niemiec wypadło słabe (0.3% vs 0.5% poprzednio), podobnie jak wydatki francuskich konsumentów.
– W niedzielę odbyły się wybory lokalne we Francji, które według sondaży przed lokalami wyborczymi wygrała partia konserwatywna z 49% głosów przy 42% oddanych na partię socjalistyczną, z której wywodzi się obecny prezydent Francji, Francois Hollande. Ultra-prawicowa partia Narodowy Front zdobyła wg sondaży 9% głosów.
W tym tygodniu:
– Wracamy na stary czas względem USA, czyli standardowo publikacje z USA wracają na godziny 14:30 oraz 16:00.
– Pierwszy tydzień miesiąca, co skutkuje raportem o zatrudnieniu w USA w pierwszy piątek miesiąca. Raport będzie uważnie obserwowany, ponieważ wielu inwestorów czeka z kupowaniem dolara na sygnał odbicia w gospodarce po słabym początku roku.
– Poniedziałek to przede wszystkim szacunkowe CPI ze strefy euro. Po rewizji w dół poprzedniego odczytu (0.7% z 0.8%) i słabym CPI z Niemiec, prognoza zakłada dalsze osłabienie do poziomu 0.6%.
Credit Agricole pokusił się nawet o prognozę na poziomie 0.5% sugerując, że taki obrót spraw zwiększy prawdopodobieństwo podjęcia dodatkowych działań przez ECB celujących bezpośrednio w podaż pieniądza.
Czytaj więcej: HICP dla strefy euro – szacowana marcowa inflacja na poziomie 0,5%
– W poniedziałek mamy także wstęp do PMI z USA, na początek PMI z Chicago.
– We wtorek posiedzenie RBA i pytanie, czy ostatnie umocnienie kangura wywoła reakcję władz banku? Gubernator Glenn Stevens podkreślał wielokrotnie, że spodziewa się okresu stabilizacji stóp procentowych, a ostatnie protokoły RBA pokazały, że rada pozytywnie patrzy na gospodarkę. Ponadto w nocy z wtorku na środę ujrzymy ilość zatwierdzonych pozwoleń na budowę. Okazuje się, że rynek mieszkaniowy w Australii ma się coraz lepiej – ilość sprzedanych nowych domów wzrosła w lutym o 4.6% i wygląda na to, że dobra passa z 2013 roku może się utrzymać w tym półroczu.
– Mamy tydzień PMI: we wtorek PMI wytwórców z Chin (w wydaniu rządowym oraz HSBC), EMU, UK oraz USA.
– W środę do południa PMI w brytyjskim budownictwie. Z USA wstęp do payrollsów, czyli ‘ADP’ obstawiony przez dynamikę zamówień w przemyśle.
– W nocy ze środy na czwartek ważne dane z Australii: sprzedaż detaliczna oraz bilans handlowy. Prognozy mówią o pogorszeniu wyników, jednak odtrąbione przez RBA ożywienie gospodarcze sugeruje coś innego. Może być zaskoczenie w górę.
– W czwartek posiedzenie ECB. Trwają spekulacje na temat możliwych reakcji ECB na wciąż słabnącą inflację i mieszane dane płynące z gospodarki, a całość dopełnia stosunkowo drogie EUR.
Analitycy Credit Agricole nie wierzą, by ECB mógł sobie pozwolić na dalsze czekanie. Polecamy śledzić portal Comparic, w nadchodzących dniach będzie to jeden z głównych tematów w mediach. Będziemy także publikować prognozy banków dotyczące tego wydarzenia.
– Czwartek to także kontynuacja tygodnia PMI, tym razem w usługach. Odczyty z Chin, EMU, UK oraz USA. Na tym czwartkowe dane z USA się nie kończą – oprócz PMI w usługach zobaczymy także tygodniowe wnioski o zasiłki, które dadzą inwestorom kolejny po ADP impuls do pozycjonowania przed NFP, oraz bilans handlowy.
– W piątek raport o zatrudnieniu z USA, czyli NFP, stopa bezrobocia oraz inne dane dotyczące rynku pracy, które Janet Yellen postanowiła uważnie śledzić.
Credit Agricole spodziewa się wyniku +225k, co jest powyżej średniej z ostatnich 12 miesięcy utrzymującej się w okolicy 185k-190k. Pozostańcie z nami – w drugiej połowie tygodnia będziemy publikować prognozy dotyczące NFP. Analitycy CA spodziewają się także utrzymania stopy bezrobocia na poziomie 6,6%. Zauważają także, że rynek pracy jest w dobrej kondycji, a zatrudnienie w przemyśle rośnie stabilnie.
– W piątek również Kanada opublikuje dane o zatrudnieniu, ale też PMI instytutu Ivey. Mimo, że twarde wskaźniki sugerują spowolnienie gospodarcze w Kanadzie, to PMI wciąż ma być mocny (prognoza 58.3 z 57.2 poprzednio).
Zapraszam także na przegląd wykresów z Nialem Fullerem: Nial Fuller’s Price Action – tygodniowe spojrzenie na rynki 31 marca – 4 kwietnia 2014