Naga MarketsPrzegląd tygodnia na FOREX

Obecny tydzień, choć obejmuje długi weekend w Europie, do najlżejszych nie należy. Zacznijmy jednak od podsumowania ubiegłego tygodnia. Co od razu rzuca się w oczy, to zmienność, która na FX spadła do wyjątkowo niskich poziomów. Rynki wciąż obawiają się eskalacji kryzysu Rosyjsko-Ukraińskiego, co doskonale obrazuje czwartkowa plotka o nadzwyczajnej konferencji prasowej Putina, która szarpnęła aktywami skorelowanymi z ryzykiem.

W zakresie danych inwestorzy rozczarowali się odczytami inflacyjnymi  Australii oraz Japonii, a także protokołami Banku Anglii. Dane z UK były mieszane – sprzedaż detaliczna nieco powyżej oczekiwań przy słabnącej liczbie kredytów hipotecznych. Europa umiarkowanie pozytywnie wypadła w odczytach PMI – Francja osłabła, ale utrzymuje się powyżej 50.0, natomiast Niemcy i strefa euro okazały się ‘zielone’.

Obecny tydzień zaczęliśmy danymi o dynamice sprzedaży detalicznej w Japonii. Wynik +11.0% był szeroko oczekiwany – co ciekawe marzec/kwiecień co rok oznacza gwałtowny ruch w sprzedaży detalicznej, jednak nie zawsze na plus. Dalej w tym roku spodziewamy się spadku dynamiki w okolice 0.0.

Dynamika cen dóbr importowanych w Niemczech spadła do -0.6% z -0.1% poprzednio. Bardzo zła wiadomość, dla osób trzymających się stanowiska Mario Draghi’ego, jakoby inflacja w strefie euro miała zacząć wkrótce rosnąć.

Dziś (poniedziałek) czeka nas tylko kilka drobnych odczytów z najważniejszym w postaci kontraktów przedwstępnych na sprzedaż domów w marcu. Wprawdzie odczyt ten przychodzi już po odczytach dotyczących zrealizowanych kontraktów sprzedaży – odczyty o sprzedaży nowych oraz istniejących domów opublikowane zostały w ubiegłym tygodniu – to jednak informacja dotycząca umów przedwstępnych ma bardziej wyprzedzający charakter, jako że transakcje mają zostać dopiero zrealizowane. Analitycy spodziewają się wzrostu liczby umów przedwstępnych po okresie złej pogody w lutym i styczniu.

Wtorek to przede wszystkim garść danych z EMU, jak nastroje niemieckich konsumentów (GfK) czy wstępne niemieckie CPI. Bardzo ważny pod kątem spekulacji wokół ECB może być odczyt podaży pieniądza M3 – oczekiwania mówią o wzroście z 1.3% do 1.4%.

Do południa także ważna publikacja z UK, wstępna dynamika PKB, która według oczekiwań ma wzrosnąć z 0.7% poprzednio do 0.9% q/q oraz 3.2% r/r , co zdaniem ekonomistów z Barclays (0.7% i 2.7%) oraz Credit Agricole (o.8% i 2.8%) jest zbyt optymistycznym założeniem.

Popołudniu (g. 16:00 PL) znów dane o nastrojach konsumentów, tym razem Conference Board w USA. Sentyment konsumentów w wydaniu Uniwersytetu z Michigan wskazał wzrost (w ubiegły piątek) z 82.6 do 84.1. Spora szansa, że Conference Board, również okaże się pozytywny.

Noc z wtorku na środę należy do Japonii, z której obok dynamiki produkcji przemysłowej oraz dynamiki średniego wynagrodzenia, nadejdzie oświadczenie Banku Japonii dotyczące dalszej polityki monetarnej. Pojawiły się już pomysły, że BoJ będzie chciał zwiększyć luzowanie by przeciwdziałać groźbie spowolnienia wywołanego podwyżką podatku VAT od 1 kwietnia.

W środę ważne dane zarówno dla EMU, jak i USA, przy czym królem dnia będzie kolejne posiedzenie FOMC.

Europa publikuje dane o PKB Hiszpanii, sprzedaży detalicznej oraz zatrudnieniu w Niemczech oraz we Włoszech, a tajże wydatki francuskich konsumentów oraz dynamikę cen u francuskich producentów.

Zwieńczeniem danych z Europy będzie szacunkowa inflacja CPI. Analitycy bardzo optymistycznie prognozują CPI r./r. na poziomie 0.8% po ostatnim spadku do 0.5%, zapewne ma to związek ze świętami wielkanocnymi i spodziewanym boomem zakupowym. Poniedziałkowe dane o dynamice cen dóbr z importu stawiają pod dużym znakiem zapytania optymizm w kwestii inflacji.

Sesja amerykańska w środę będzie jeszcze cięższa:

– szacunkowa zmiana zatrudnienia w USA (wstęp do piątkowego raportu o zatrudnieniu w USA)

– odczyt PKB z USA i Kanady – mediana prognoz mówi o odczycie 1.2% dla USA, jednak przykładowo Credit Agricole obstawia 1.0%, a z kolei Barclays pisze o możliwym wyniku 2.0%

– inflacja liczonej według koszyka PKB w USA,

– dynamika konsumpcji i wydatków osobistych w USA

– aplikacje o zatwierdzenie hipotek w USA

– wskaźnik kosztów zatrudnienia

– Chicago PMI

Na zakończenie dnia mamy oświadczenie FOMC o dalszej polityce monetarnej.

Barclays uważa, że FOMC zdecyduje o dalszym zwijaniu tempa skupu aktywów o kolejne 10 mld USD podzielonym po połowie między obligacje i hipoteki. Również ekonomiści Credit Agricole nie spodziewają się żadnych niespodziewanych zmian w polityce monetarnej Fed’u.

Czwartek 1 maja to święto w Chinach oraz dużej części strefy euro. Niemniej rządowa agencja statystyczna opublikuje w nocy PMI wytwórców spodziewany w okolicy poprzedniej wartości.

Do południa mamy PMI wytwórców z Wielkiej Brytanii, którego brakowało nam tydzień temu w “dniu PMI”, a także dane dotyczące dynamiki kredytów i podaży pieniądza. Do PMI w UK analitycy podchodzą optymistycznie prognozując 55.5-55.8 wobec poprzedniego odczytu 55.3.

Czwartkowe popołudnie zdominuje wystąpienie Janet Yellen, którego wpływ na rynki zdeterminuje środowe posiedzenie FOMC, a także odczyt miesięcznej inflacji PCE oraz ISM PMI wytwórców.

W piątek oprócz PMI z Hiszpanii i Włoch, mamy także stopę bezrobocia w EMU oraz PMI w brytyjskim budownictwie, które zdaje się ciągnąć ożywienie gospodarcze na wyspach w górę.

Rynki jednak najprawdopodobniej będą czekały na dane z rynku pracy w USA – raport BLS zawierający szeroki zestaw wskaźników dotyczących zatrudnienia, w tym NFP i stopę bezrobocia – a także dynamikę zamówień w przemyśle. NFP zdaniem Barclays mają wynieść aż 250k wobec konsensusu 210k (Credit Agricole 215k), przy ogólnej zgodzie co do prawdopodobnego spadku stopy bezrobocia z 6.6% do 6.7%. Zarówno wskaźniki wyprzedzające, jak i tygodniowe wnioski o zasiłki były bardzo pozytywne w kwestii wzrostu zatrudnienia. Z kolei Beżowa Księga choć umiarkowanie, to jednak pozytywnie traktuje o zatrudnieniu.

Biorą pod uwagę silny wzrost w zamówieniach na dobra trwałe, analitycy są także optymistami w kwestii dynamiki zamówień w przemyśle.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here