Naga Markets



W treściach, które pojawiają się na portalu Comparic.pl skupiam się wokół najbardziej znanych mi rynków: ropie, soi i kukurydzy. Mimo, że największą ilość transakcji wykonuję na tych właśnie instrumentach i tym samym poświęcam im najwięcej czasu, regularnie śledzę też sytuację mniej popularnych surowców. W polskiej prasie również poświęca się im niewiele miejsca, a jak każde inne rynki dostarczają wielu ciekawych okazji inwestycyjnych.

Miedź

Cena za tonę miedzi spadła od początku roku aż o prawie 20%. Wszystko to oczywiście pokłosie aury wojen handlowych, które od kilku miesięcy opanowały rynki finansowe. Miedź jest kluczowym surowcem dla chińskiej gospodarki, która konsumuje najwięcej tego surowca na świecie. Pomimo luzującego się napięcia na linii Pekin – Waszyngton, przed kupującymi miedź stoi jeszcze jeden problem – coraz większe rozczarowania odnośnie danych makroekonomicznych w Państwie Środka. Źle wypada m.in. wskaźnik produkcji przemysłowej, który spadł z poziomu 7.2 na 6.0 na przestrzeni ostatnich 7 miesięcy.

Rys.1 Wielkość produkcji przemysłowej w Chinach. Źródło: tradingeconomics.com

Mimo obaw o przyszłe tempo rozwoju chińskiej gospodarki uważam, że jeśli finał rozmów chińsko-amerykańskich (które mają odbyć się pod koniec sierpnia w USA) zakończy się pozytywnym sygnałem, to niezależnie od danych makro z Chin, cena miedzi powinna skorygować tegoroczny spadek. Osoby chcące wyprzedzić pozytywny rozwój wydarzeń na rynku, znajdą już pierwsze oznaki w postaci pro-wzrostowego układu świec na wykresie tygodniowym.

Rys 2. Wykres tygodniowy cen miedzi.

Kawa

Przenosimy się na rynek, który również znajduje się w ruchu spadkowym, ale znacznie dłuższym niż miedź. Cena kawy arabica spada w zasadzie od 7 lat, pokonując 5-letnie minimum i barierę 100 dolarów za funt. Za złą sytuację oczywiście odpowiada panująca od wielu lat nadpodaż surowca na światowych rynkach. W tym roku sytuacja się nie zmienia – w Brazylii i Wietnamie spodziewana jest wysoka ilość zbiorów. W przypadku pierwszego z wymienionych producentów jest jednak wyraźne „ale”. W związku z masowymi protestami kierowców w Brazylii, handel i transport surowca jest znacznie utrudniony. Dodatkowo jak przewidują analitycy, produkcja w Brazylii jak i w niektórych krajach Ameryki Południowej może ucierpieć z powodu niewystarczających opadów. Jednakże, większa spadający lawinowo kurs brazylijskiego reala zmusza brazylijskich farmerów, do zwiększonego eksportu kawy. W Wietnamie, zbiory będą rekordowe i mają sięgnąć nawet 30 milinów worków. Przypomnijmy, że Wietnam jest drugim na świecie eksporterem tego surowca.

Rys 3. Wykres tygodniowy cen kawy.

Niewątpliwie, rekordowo niskie ceny kawy w dłuższym terminie będą skutkować coraz mniejszą podażą i tym samym pojawi się rynkowa presja na wzrost cen. Jednak na razie tej tendencji nie widać w danych, stąd nastrój nadal pozostaje spadkowy. Zwolennicy metod price action na pewno zwrócą uwagę na powstałą świecę pin-bar na wykresie tygodniowym. Jednak jej otoczenie nie zachęca do otwierania pozycji długich.

We wszystkie wymienione dziś surowce możesz inwestować poprzez platformę TMS Brokers>>

Kakao

Jako wstęp polecam przeczytać mój artykuł odnośnie rynku kakao:
Ludzka tragedia na tle wzrostów cen kakao

Najwięksi producenci kakao z czarnego kontynentu, czyli Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana i Nigeria spodziewają się wysokich plonów. Uprawom sprzyja również odpowiednia pogoda. W tak pozornie idealnej sytuacji, wystarczy drobny impuls aby spowodować odwrót ceny. Dlatego wystarczyła informacja o problemach z dostawami surowca na wybrzeże, aby wywołać silny wzrost cen.

Technicznie rynek od 4 miesięcy porusza się w spadkowym ograniczeniu, znosząc ponad połowę ruchu wzrostowego (o jego powodach pisałem w artykule powyżej). Wybicie kanału będzie oznaczać szansę na dalsze wzrosty.

Rys 4. Wykres tygodniowy cen kakao.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here