Naga MarketsZacznę od kilku przemyśleń. Ostatni czas na rynkach gdzie do gry weszło sporo emocji nie jest najlepszy dla systemu. Straty są normalne, ale było mniej niż zwykle zysków i wydaje się być to spowodowane czekaniem na korekty po sygnale. Wiele razy można usłyszeć, przeczytać, że najlepsze sygnały to te, po których cena od razu idzie w naszą stronę. Ja z racji otwierania pozycji na 50% zniesienia świec sygnalnych (w przypadku Pin Baru, OutsideBaru czy InsideBaru) pozbawiałem się szansy uczestniczenia w takich transakcjach. Oczywiście niosło to ze sobą korzystny potencjał zysku do ryzyka, ale powodowało że wchodziłem tylko w część sygnałów. Postaram się to w najbliższym czasie zmienić, ale za tym też musi iść zmiana zarządzania pozycją. Przymykanie 50% po osiągnięciu zysku 2,5 x większego niż początkowy Stop Loss raczej nie wchodzi w grę. Jeśli macie Państwo jakieś pomysły co do sposobu zarządzania (mój na tą chwilę jest prosty albo TP albo SL) do testowania nowego sposobu otwierania pozycji będę proszę podzielić się nim w komentarzach.

Nie zmienia się za to nic w sposobie analizowania wykresów. Pozostaje zacząć:

Te artykuły również Cię zainteresują
AUD/JPY:

Jen jest coraz słabszy, z kolei Dolar australijski umacnia się. To wszystko składa się na 3 pod rząd wzrostową sesję na AUD/JPY i wybicie ponad opór. Jeśli okaże się ono udane i świeca dzienna zamknie się dzisiaj ponad wspomnianym poziomem można będzie rozważać zagrywanie longów.

AUDJPYDaily 3 3 2016

AUD/NZD:

Para Dolar australijski do Dolara nowozelandzkiego zgodnie z przewidywaniami dotarła do oporu. 12 lutego był bardzo dobry sygnał kupna w postaci świecy OutsideBar  (Formacje Price Action: Pin Bar, Fakey, Inside Bar), ale pozycja nie otworzyła się bo korekta była za płytka. W tym przypadku jednak i tak nie byłoby otwarcia po cenie rynkowej, ponieważ potencjał transakcji był za mały, nieco ponad 1:1.

AUDNZDDaily 3 3 2016

invest

AUD/USD:

Tutaj po sygnale sprzedaży cena jednak wystrzeliła i pozycja zakończyła się Stop Lossem. Po tak silnych wzrostach sentyment jest zdecydowanie wzrostowy, dlatego ewentualna korekta spadkowa powinna posłużyć do otwarcia pozycji długiej.

AUDUSDDaily 3 3 2016

GBP/JPY:

Przez opór przebija się również Funt do Jena, który jest w bardzo silnym trendzie spadkowym. Raczej nie będzie to okazja do grania longów, wbrew tak silnemu trendowi, ale tylko korekta, która powinna pozwolić otworzyć shorty.

GBPJPYDaily 3 3 2016GBP/USD:

Ciekawa sytuacja na Kablu. Na wykresie 4-godzinnym nastąpił atak na opór i obecnie stworzył się setup Inside Bar, który będzie można rozegrać na 3 sposoby:

1. Wybicie dołem i zamknięcie się poniżej świecy matki (jej zasięg jest zaznaczony na zielono, na wykresie). Wtedy można ustawiać zlecenie sell limit na 50% zniesienia świecy sygnalnej, stop loss powyżej lub otworzyć zlecenie po cenie rynkowej.

2. Wybicie górą i zamknięcie się powyżej świecy matki. Będzie to sygnał long i ustawię zlecenie buy limit na 50% zniesienia świecy sygnalnej, a SL poniżej. Można też oczywiście otworzyć zlecenie po cenie rynkowej.

4. Wybicie górą, powrót do zakresu świecy matki i otwarcie pozycji krótkiej po cenie rynkowej, ze stop lossem powyżej świecy sygnalnej.

GBPUSDH4 3 3 2016

USD/CAD:

Ciekawa sytuacja na Loonie. Para spadła we wtorek poniżej wsparcia, wczoraj wystrzeliła w górę, żeby zakończyć dzień pięknym spadkowym pin barem. Świadczy to o możliwości dalszych spadków i pozostaje mi otworzyć pierwszą z pozycji po cenie rynkowej. Stop Loss powyżej wczorajszego maksimum, czyli około 100 pips, a Take Profit to 350 pipsów. Zarządzania pozycją brak, albo zakończy się Take Profitem, albo Stop Lossem.

Do Price Action polecam wypróbować brokera XM , który ma 5 świec dziennych w tygodniu a do tego oferuje 30USD na konto bez depozytu i można śmiało go przetestować: LINK

USDCADDaily 3 3 2016Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

24 KOMENTARZE

 1. Historycznie nie ma to większego sensu. Nie wiadomo czy były dane, nie wiadomo na jakim poziomie byłby otwierany sygnał, nie wiadomo jakby się dokładnie kształtowały wsparcia/opory.

 2. Proponuje zrobić backtesty na historycznych danych, np zeszły rok, będziemy mieli wyniki od razu bez czekania kolejnych miesięcy na wyniki strategii. Oczywiście będzie to czasochłonne i wymaga trochę pracy, bo system jest manualny, ale to jest chyba element pracy profesjonalnego inwestora.

 3. Polecam aby każdy sobie wpisał w Google – Sfinks149 – wyskoczą bardzo ciekawe rzeczy, a przede wszystkim każdy kogo ten Pan oświecił teorią pola wektorowego będzie mógł się przekonać jaką te teoria ma skuteczność. Przykład pierwszy z brzegu, po którym minęło dość czasu aby ocenić trafność:

  Forum biznes.pl Sfinks149 10.10.2015 roku pisze:
  “Cenami nie da sie spekulowac wszelkie spekulacje konczą sie zle .Oczywiscie czekają nas jezcze nieduże spadki do 1120 na złocie i 42 na ropie ale to juz ich pstatnie minima potem mamu siedem lat wzrostów tak to jest i nic na to nie poradimy ”
  oraz
  “Nie czytajcie analiz kierujcie sie własnym rozsadkiem a on mówi ze za chwile mamy ostatni spadek cen złota na tym spadku macie kupowac nie zejdzie ponizej 1100 i trzymac przez 7 lat pow ”
  http://biznes.pl/forum/kontrakt-terminowy-na-ceny-zlota,421692,12,czytaj-popularne.html

  W dniu tej analizy cena złota to 1157 miało nie zejść poniżej 1100 (co jest dużym marginesem błędu), a zaraz po tej analizie cena zaczęła lecieć na łeb na szyję, podobnie jak ostatnie prognozy Sfinksa dotyczące Funta i osiągnęła poziom 1045.
  Jeżeli trzymałbyś tak długo to złoto to potrzebna byłaby ogromna kasa aby taki spadek wytrzymać a obecnie nie zarabiałbyś nawet RR 1:1 po tak długim okresie czasu.
  Więc wsadź sobie pole wektorowe w dupę bo na rynku liczy się teoria walki popytu i podaży, która sprawia, że istnieją trendy.
  Ciekawe skąd wiesz, że Saudowie stosują pole wektorowe ?
  Nie bierzesz pod uwagę, że oni nie muszę analizować cen ropy bo są jednym z głównych graczy na tym rynku i oni mają duży wpływ na jej cenę, nie muszą niczego analizować.

  Sfinks – wolę prymitywne metody, które mają dobry i szybki RR jeżeli w ogóle wiesz co to jest Analityku-Teoretyku 🙂
  Niech Pole wektorowe będzie z Tobą i dalej namawiaj ludzi na głupawe prognozy… może sam zagraj ? 🙂
  powodzenia Panie Sfinks 🙂 Teoria pola obalona, jednak nie ma 100% trafności 🙂

 4. Każdy sygnał będzie oprócz otwarcia zanotowany – jakby zachował się otwierany na 50%, zarządzany, jakby było gdyby otwierany był z ręki, jak zachowałby się gdyby zarządzanie było – albo TP albo SL.

 5. SFINKS – jeszcze do niedawna namawiałeś ludzi na to, że Funt będzie rosnąć a … leciał na łeb na szyję 🙂

 6. Oj opsy od myslenia to głowa boli sprzedajcie funta/usd teraz to zarobicie po co sie meczyc
  pisze o tym od wczoraj trzeba czytac komentarze he he
  Z pow

 7. Moim zdaniem nie szedł by w tym kierunku.
  Jest masa tekstów dotyczących tradingu które można w określonych momentach przytoczyć..
  “najlepsze sygnały to te, po których cena od razu idzie w naszą stronę” – kiedy widzimy że nam rynek ucieka…czy “pozwól zyskom rosnąć” gdy zamknęliśmy a rynek poszedł jeszcze ileś R w naszą stronę. Jak chwilę idzie nie tak to ona się same podświadomie nasuwają.
  Wg mnie to wchodzenie na 50% korekcie jest kluczowe w Twoim systemie i to właśnie dzięki temu jest zyskowny…a dokładnie dzięki dobremu RR. Wprowadzenie tej zmiany raczej zmniejszy RR.
  Jeśli już to szukałbym poprawy np. w jakości sygnałów. Gram inaczej ale
  np. ten USDCAD to poza tym że kierunek średnioterminowy ok to dla miejsce niestety slabe, co oczywiście wcale nie znaczy że się nie uda.
  Powodzenia.

 8. Przetestuję.

  Przy każdej pozycji, sygnale opisywać będę co by się stało gdybym:
  czekał na 50%
  zarządzał pozycją
  zamykał albo na SL albo na tP

 9. Panie Marcinie, system jest solidny i działa. Im bardziej jesteśmy systemem znudzeni, tym lepiej, bo najistotniejszym elementem strategii jest jej bezwzględne egzekwowanie, a Pan to robi. Co do zarządzania pozycją, to nie zmieniałbym wiele, bo nic lepszego się raczej nie wymyśli. A serie stratne się zdarzają. To jest całkowicie normalne zjawisko.

 10. Według mnie system działa i nie ma co w nim zmieniać. Akurat taki okres się trafił na rynkach. Pamiętam, że w zeszłym roku mieliśmy podobną złą pasję, którą prawie natychmiast odrobiliśmy w kolejnym miesiącu. Może wystarczy wziąć tydzień urlopu od rynku? 🙂

  Ja mam trochę inne przemyślenie – zauważyłem, że po dobrych i prawidłowych sygnałach PA, kiedy rynek idzie w inną stronę niż powinien, robi to z dużą dynamiką, jakby zanegowanie sygnału z PA wymagało włożenia dużej siły (czyli kapitału). Zrobiłem symulację swoich transakcji w lutym i wyszło mi, że gdybym w miejscu z SL odwracał pozycję (z SL na poprzednim, nieudanym wejściu, czyli w 50% formacji), to miałbym skuteczność na poziomie ponad 40% (a miałem 25% i mimo to wyszedłem na plusie).

 11. Łomatko
  Dz strasznie to skomplikowane
  jezcze uzywacie czegos takiego jak szeroki trend? tez tego nie rozumiem ale nie proszę juz o wyjasnienie
  Z pow

 12. Dziękuję za komentarze zobaczymy.

  Konfluencja używana jest (nie przeze mnie 😉 ) jako połączenie kilku czynników. Np. linia trendu i wsparcie – cena tam dochodzi i mamy konfluencję.

 13. Dz Dobry P Marcinie
  Oczywiscie powodzenia
  a przy okazji co znaczy ‘konfluencja “?-często uzywacie tego słowa w analizach
  Z pow

 14. Ostatnio trochę się tym interesowałem, wyczytałem na zagranicznych forach , że niektórzy przy zysku 1:1 zamykają pozycję w takim procencie, żeby wyrównać straty w przypadku SL. +/- około 50-60% zamykają, ale w ten sposób SL zostaje w kluczowym miejscu.

  A z kolei co do uzyskania lepszego RR, wyczytałem taką opcję, że wchodzimy z ręki a SL ustawiamy na 60% zniesienia świecy sygnalnej.

  Temat do przemyśleń Panie Marcinie, czekam na backtesty;)

 15. Panie Marcinie niech Pan pamięta :

  ” LEPIEJ STRACIĆ OKAZJĘ NIŻ PIENIĄDZE” – Warren Buffet
  uważam, że system jest dobry -idealny nie istnieje-

 16. To może skorzystać z dwóch opcji jednocześnie i podzielić pozycję na 2 mniejsze – jedno wejście z ręki po cenie rynkowej z większym SL a drugie według dotychczasowych zasad, czyli po korekcie sygnału?

 17. Dziękuję – jest w tym sporo prawdy, natomiast w dyskusjach było kilka pomysłów i też w przeglądach wspomniałem o tym, że 50% nie zawsze jest dobrym pomysłem. Tak naprawdę jakiś miesiąc temu (przed gorszym okresem), jadąc pociągiem czytałem książkę ” Dziennik profesjonalnego gracza giełdowego” i tam po raz kolejny rzuciło mi się, żeby nie czekać na korekty tylko grać od razu, bo najlepsze pozycje przynoszą zysk od razu. Ja jakby przeczyłem tej zasadzie i robiąc rachunek sumienia, rzeczywiście część pozycji mnie omijała.

  Zrobię testy, zobaczymy jakie będą różnice w wynikach.

 18. Osobiście uważam, że korekta systemu po 1 miesiącu niepowodzeń to zbyt szybka reakcja, mając na uwadze udany poprzedni rok oraz styczeń. Wejścia bez 50% zniesień spowodują ustawianie większego sl lub w przypadku ustawiania ich np na 50% zniesień wybijanie ich po czym powrót ceny w naszym kierunku i kolejne frustracje. Dlatego sugeruje granie nadal tym systemem bez korekt i dalszą obserwację.

 19. Osobiście uważam, że chyba za wcześnie na korekty systemu po 1 miesiącu niepowodzeń. Mając w pamięci dobry poprzedni rok oraz udany styczeń

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here