CMC Markets

Strategia Boxów to nowy cykl analiz, który publikować będziemy na łamach portalu Comparic. Spośród głównych par walutowych wyszukiwać będziemy te instrumenty, których sytuacja techniczna odpowiada podstawowym założeniom teorii boxów opisanym już wcześniej w osobnych artykułach:

Wszystkie przedstawiane w tym cyklu analizy dotyczyć będą jedynie interwałów H1, H4 oraz daily i przedstawiać będą przyszłościowe projekcje, których spodziewać możemy się w najbliższym czasie. Nie znajdziesz tu zatem spóźnionych informacji o tym, że jakiś instrument właśnie odrzucił istotny poziom a raczej projekcje, które każdy z wyprzedzeniem będzie mógł zaplanować w swoim kalendarzu.


Ponieważ chciałbym aby cały cykl zawierał coś więcej niż jedynie suche analizy i potencjalne projekcje inwestycyjne regularnie wracać będę do wcześniejszych wpisów aby podsumować co się tam wydarzyło i czy można było zarobić. W tym celu stworzyłem również testowy portfel inwestycyjny, w którym przedstawiać będę wszystkie transakcje zawierane na podstawie opisywanych projekcji.

Wróćmy zatem do EURNZD

Zgodnie z moją ubiegłotygodniową projekcja rynek odrzucił lokalny opór zbiegający się z mierzeniem 50% korekty Fibonacciego zasięgu całego boxu po czym na skutek dynamicznych spadków kurs wybił dołem z całego boxu. Nie pojawiła się tam jednak żadna formacja świecowa, która pozwoliłaby na otwarcie pozycji krótkich z pozytywnym stosunkiem zysku do ryzyka.

Na skutek trwających od początku tygodnia wzrostów kurs EURNZD ponownie znalazł się wewnątrz wcześniejszego boxu i obecnie po raz kolejny testujemy wspomniany, lokalny opór. Tym razem dynamika wzrostów jest jednak zbyt silna przez co rośnie prawdopodobieństwo pokonania tego poziomu. W związku z powyższym w chwili obecnej nie rozstrzygamy żadnego scenariusza na podstawie strategii boxów. Czekamy co się wydarzy i być może w późniejszym czasie pojawi się jakiś setup o którym postaram się z wyprzedzeniem poinformować.

EURNZD H4

USDJPY

Podczas ostatniej analizy wspominałem również o potencjalnym scenariuszu pro-spadkowym dla pary walutowej USDJPY. Niestety ówczesne korekty okazały się zdecydowanie płytsze przez co kurs nie dotarł w okolice zakładanego oporu, gdzie szukać moglibyśmy okazji do otwarcia pozycji krótkiej.

Obecnie rynek od początku tygodnia porusz się spokojnie na północ. Jeżeli kurs dotarłby w okolice wspomnianego ostatnio poziomu 110.20 zbiegającego się z:

  • mierzeniem 50% korekty Fibonacciego z całego ostatniego ruchu spadkowego,
  • mierzeniem 61.8% korekty Fibonacciego z ostatniego impulsu spadkowego,

wówczas szukać moglibyśmy tam okazji do otwarcia pozycji krótkich. Scenariusz pozostaje więc w dalszym ciagu w grze i cierpliwie musimy oczekiwać, czy obecna korekta zostanie pogłębiona właśnie w okolice tej strefy.

USDJPY H4

Spoglądając jednak na wykres H1 zauważymy, że od ubiegłej środy rynek tworzy już nieco mniejszy box, którego górne ograniczenie stanowi opór 109.30. To właśnie w okolicy tego poziomu spodziewać moglibyśmy się pojawienia pierwszej reakcji podażowej.

USDJPY H1

AUDJPY

Na skutek trwających od połowy lutego spadków rynek dotarł w okolice górnego ograniczenia wcześniejszego boxu. Co prawda poziom ten (81.32) nie został jeszcze dokładnie przetestowany a w jego okolicy juz pojawiła się pierwsza reakcja popytowa to osobiście czekam na dokładniejszy re-test i pojawienie się formacji świecowej sygnalizującej próbę przejęcia kontroli przez kupujących. Jeżeli taka sytuacja nastąpi, szukać będę okazji do otwarcia pozycji długich z możliwością realizacji przynajmniej części zysków w okolicy lokalnego oporu 83.70.

Strategię opartą o boxy przetestować możesz wykorzystując niskie spready u  Brokera BDSwiss

AUDJPY Daily

EURGBP

Rynek od listopada ub.r. porusza się wewnątrz dość szerokiego boxu. Na skutek trwających od połowy marca br. spokojnych spadków kurs zbliżył się w okolice dolnego ograniczenia tej konsolidacji, gdzie już wczoraj pojawiła się pierwsza reakcja popytowa. Jeżeli jednak spadki zostałyby pogłębione, to w okolicy poziomu 0.8270 szukać moglibyśmy okazji do otwarcia pozycji długich.

To na co należałoby w tym wypadku zwrócić szczególna uwagę, to fakt iż mimo, że poziom 0.8090 został pokonany juz w czerwcu ub.r., to w dalszym ciągu rynek nie przetestował go od góry (jako wsparcia).

EURGBP Daily

EURJPY

Na skutek trwających od połowy marca br. spadków rynek już jakiś czas temu pokonując poziom 118.40 wybił dołem z boxu. Warto zauważyć, że poziom ten w przeszłości stanowił górne ograniczenie wcześniejszego boxu. Od początku tygodnia obserwujemy wzrosty. Jeżeli tendencja ta dotarłaby w okolice wspomnianego oporu i re-testując rynek odrzuciłby go od dołu, spodziewać moglibyśmy się ponownych spadków.

EURJPY Daily

Przypomnijmy jeszcze jakie według strategii zależności muszą się pojawić aby można było otworzyć pozycję:

  1. Test istotnego poziomu wsparcia / oporu – warunek konieczny!
  2. Stosunkowo niewielka dynamika ostatniego ruchu świadcząca, że jest to jedynie korekta a nie nowy impuls – warunek konieczny!
  3. Formacja świecowa będąca sygnałem do otwarcia pozycji (najlepiej pin-bar) – warunek konieczny!
  4. Wspomniany w pkt. 1 poziom zbiega się z istotnym mierzeniem Fibonacciego – dodatkowe potwierdzenie.
  5. Wspomniany w pkt. 1 poziom zbiega się z linią trendu – dodatkowe potwierdzenie.
  6. Dywergencja na oscylatorze Stochastic – dodatkowe potwierdzenie.

Abym otworzył pozycję spełnione muszą zostać przynajmniej cztery z powyższych założeń. Trzy pierwsze są warunkami koniecznymi, z pozostałych wystarczy jeden jako dodatkowe potwierdzenie.

Jak mawiał Alexander Elder – “Pamiętaj, że twój cel to handlować dobrze, a nie często.”

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

STO
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUSD/CAD w kierunku ograniczenia szerokiej konsolidacji? Możliwe spadki
Następny artykułUK odczuwa negatywne skutki Brexitu jeszcze przed jego nadejściem
Z rynkiem Forex związany od 2012 roku. Swoje pierwsze kroki stawiał na rynku surowców, obecnie aktywny trader również na rynkach walutowych. Pasjonat analizy technicznej opierający swój trading na prostocie Price Action z wykorzystaniem poziomów Fibonacciego i teorii Boxów, nie lekceważąc przy tym wpływu publikacji makroekonomicznych na rynki. Twórca bloga o tematyce Fx arkadiuszjozwiak.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Wierzy, że trading może być zajęciem dla każdego a odpowiednie money management i dyscyplina to klucz do sukcesu na rynkach finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here