Naga Markets

Przegląd dnia Comparic.pl: Załamanie na giełdach. Risk-off wspiera notowania dolara Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. W piątek na zakończenie tygodnia mamy do czynienia ze znaczymy spadkami na światowych giełdach. WIG 20 spada o przeszło 4%. Rynkowy risk-off zdecydowanie wspiera notowania dolara względem innych walut. Jednym z poszkodowanych jest również złoto, które utraciło kluczowe wsparci i kontynuuje wyprzedaż.

Kurs euro (EUR/USD) najniżej od 20 lat. Dolar zdominował EUR

Kurs euro do dolara (EUR/USD) od początku tego tygodnia spadł o 2,5% przez co notowania osunęły się do najniższego poziomu od 2002 roku. Kurs euro do dolara (EUR/USD) osuwa się w dół pod silną presją USD. W rezultacie notowania pary runęły do nowych 20-letnich minimów na 0,9750 dol. Łącznie od początku tego roku kurs EURUSD spadł o ponad 14%, a od maja 2021 roku o 21%.Przecena europejskiej waluty jest rezultatem umocnienie dolara wobec szerokiego rynku Forex. Indeks dolara (DXY) wspina się na 24-letnie szczyty tuż poniżej 112 pkt., a od początku roku zyskał 17%.

Notowania indeksu dolara (DXY). Źródło: tradingview.com
Notowania indeksu dolara (DXY). Źródło: tradingview.com

– EUR/USD pozostaje w czwartek na minusie w ślad za globalnym sentymentem do ryzyka i obawami rynku o ostatnie wydarzenia w konflikcie Rosja-Ukraina. Dzisiejszym punktem kulminacyjnym w strefie euro będzie publikacja wrześniowych PMI, a inwestorzy spodziewają się dalszego spadku na terytorium kurczenia się gospodarki. – stwierdzili analitycy ING. Czytaj więcej 

Złoto tanieje, banki centralne podnoszą stopy procentowe, USD dominuje na FX

Cena złota spada w piątek rano pod presją umacniającego się dolara oraz zacieśniania polityki pieniężnej przez banki centralne z całego świata. Cena złota w trakcie porannej części piątkowej sesji spada o skromne 0,10% do 1669 dol. za uncję. Notowania metalu szlachetnego konsolidują w zakresie 1650-1680 dol., po tym gdy w zeszłym tygodniu gwałtowanie osunęły się z okolic 1700 dol.

Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Jeszcze w marcu tego roku za uncję złota na rynku spot w szczytowym momencie zapłacić należało nawet 2070 dol. Było to tylko niewiele mniej niż maksima wszechczasów z 2020 roku na poziomie 2075 dol. Czytaj więcej 

Giełda rosła w dniu każdej decyzji Fed o podwyżce stóp w 2022 roku!

Wraz z rozpoczęciem dwudniowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, na którym banki centralne mają ogłosić podwyżkę stóp procentowych o 0,75 punktu procentowego, dzisiejsza decyzja Fed może po raz kolejny podążyć za wzrostami na giełdach, według komentatora DataTrek Research – założyciela Nicholasa Colasa.

Ostatnimi czasy, kiedy Fed podniósł stopy procentowe w 2022 r. — 16 marca, 4 maja, 15 czerwca i 27 lipca — S&P 500 wzrósł odpowiednio o 2,2%, 3%, 1,5% i 2,6%.

XTB

„Oczywiście nie ma gwarancji, że to się powtórzy w tę środę, ale nie bylibyśmy zaskoczeni, gdyby jutrzejsi inwestorzy przedstawili ten fakt” – zauważył Colas.

Te odbicia jak dotąd okazały się ulotne, a S&P 500 pogrążył się w bessie i spadł o ponad 19% od początku roku. Rzeczywiście, agresywne tempo zacieśniania polityki przez Fed, gdy ten próbuje powstrzymać upartą inflację, jest w dużej mierze obwiniane za pogorszenie koniunktury na rynku w 2022 roku. Czytaj więcej 

Funt najtańszy od 1985 roku! Dalszy spadek GBP/USD, mimo podwyżek stóp BoE

Bank Anglii ogłosił w czwartek podwyżkę stóp o 50 pb. Za tą decyzją głosowało pięciu członków Komitetu Polityki Pieniężnej, trzech członków chciało podwyżki 75 pb, a jeden o 25 punktów. Według analityków Rabobanku, niejednoznaczna decyzja odzwierciedla bardzo niepewne perspektywy gospodarcze w Wielkiej Brytanii.

Wskazują, że silne poluzowanie polityki fiskalnej otwiera drzwi do podwyżki o 75 pb w listopadzie, zwłaszcza jeśli rynek stwierdzi, że brytyjski ​​rząd pożycza za dużo. Uważają jednak, że niepewne perspektywy wzrostu i inflacji nadal faworyzują ostrożne podejście decydentów w przyszłości. W efekcie słabość funta szterlinga będzie się utrzymywać, podkreślają eksperci z Commerzbanku.

Komitet Polityki Pieniężnej głosował w czwartek za podniesieniem stopy referencyjnej do 2,25% z 1,75%. Nastąpił podział 3-5-1, odzwierciedlający niepewność, nawet jeśli ostateczne głosowanie było zgodne z konsensusem i oczekiwaniami inwestorów co do podwyżki o 50 pb. Czytaj więcej 

Societe Generale uruchamia powiernictwo dla managerów funduszy kryptowalutowych

Societe Generale bierze udział w testowaniu cyfrowego euro wraz z Europejskim Bankiem Centralnym. Instytucja ta poszła o krok dalej, rozszerzając własne usługi związane z zarządzaniem krypto aktywami. Ogłosiła ona bowiem uruchomienie powiernictwa dla managerów funduszy kryptowalutowych.

Znany francuski bank inwestycyjny zamierza rozszerzyć własne usługi związane z wirtualnymi walutami poprzez swoją spółkę zależną – Security Services. Jego klienci zarządzający kryptowalutowymi funduszami mogą teraz wybrać tę instytucję, jako powiernika, czy rzeczoznawcę.

Nowo uruchomione narzędzia biorą sobie za cel ułatwienie dodawania wirtualnych walut do portfeli inwestorów instytucjonalnych. Najnowszym klientem Societe Generale jest licencjonowana firma zarządzająca aktywami we Francji oferująca dwa denominowane w EUR produkty cyfrowe – Bitcoina (BTC) i Ether (ETH), a także instrumenty pochodne. Czytaj więcej 

Przychody FedEx rosną o 5% w pierwszym kwartale. Akcje odbijają 4% od dna

Amerykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się przewozem przesyłek i logistyką, spółka FedEx Corp. przedstawiła w czwartek raport dotyczący zarobków za pierwszy kwartał. Jak przedstawia raport przychody w pierwszym kwartale roku fiskalnego 2023 wyniosły 23,2 mld dolarów, co oznacza wzrost o 5% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Jednocześnie z zarobkami firma informuje o podniesieniu cen za przewóz.

Kurs akcji FedEx Corp. 23.09.2022
Kurs akcji FedEx Corp. 23.09.2022

W czwartek spółka FedEx Corp. poinformowała w raporcie, że jego przychody w pierwszym kwartale roku fiskalnego 2023 wyniosły 23,2 mld dolarów, co oznacza wzrost o 5% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Jak się okazuje, wynik ten jest nieco poniżej wstępnych szacunków analityków z Wall Street. Czytaj więcej 

Rekordowe dywidendy wśród niemieckich spółek. Kto zyska najwięcej?

Mimo trudnego okresu dla rynku akcyjnego na świecie, spowodowanego stale rosnącą inflacją oraz nadal grożącą recesją światowych gospodarek akcjonariusze niemieckich spółek będą mogli liczyć a w tym roku na rekordowe dywidendy. Jak wynika z raportu przedstawionego przez firmę audytorską EY, najlepszym płatnikiem dywidendy w tym roku jest Mercedes-Benz.

Akcjonariusze giełdowych potentatów z Niemiec mogą w tym roku liczyć na rekordową dywidendę, jak wynika z raportu przedstawionego przez firmę audytorską EY. Chociaż mówiąc o niemieckich spółkach można spodziewać się, że największym beneficjentem będzie niemiecki inwestor, to jednak większość czołowych korporacji z indeksu DAX jest w rękach zagranicznych inwestorów. Czytaj więcej 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here