Naga Markets

Przegląd dnia Comparic.pl: Zaczyna się korekta na DAX, WIG20 i NASDAQ? Rafał Zaorski podtrzymuje dobrą passę Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Indeksy giełdowe na globalnych rynkach silnie wzrosły w 2023 r. Od początku roku NASDAQ zyskał ponad 8%, podobnie DAX40, a WIG20 „zaledwie” 6%, co może zachęcać do ryzykownej sprzedaży po dość długotrwałym i silnym impulsie. Tę sytuację wykorzystał m.in. najpopularniejszy w Polsce spekulant, Rafał Zaorski, który przez ostatnie sesje rozgrywa spadkowe scenariusze.

550 tys. zł zysku jednego dnia. Rafał Zaorski na fali stawia 60 mln na spadek DAX40

Najpopularniejszy w Polsce spekulant, Rafał Zaorski, idzie jak burza od początku nowego roku. Influencer finansowy z dużą intensywnością zawiera kolejne transakcje na rynkach finansowych obstawiając spadki indeksów m.in. DAX40, WIG20 czy NASDAQ. Te dwa ostatnie instrumenty przyniosły mu niebagatelne zyski przeszło 600 tys. złotych w ciągu ostatnich dwóch dni, w tym sam NASDAQ wykreował profit rzędu 550k w niecałą dobę.

Spekulant poinformował o godzinie 2:30 w nocy za pośrednictwem swojego Twittera, że zamyka transakcje typu short (pozycje krótkie) na indeksie NASDAQ osiągając zysk rzędu 550 tys. złotych.

Następnie już o poranku zamknął również transakcje typu short na naszym rodzimym indeksie WIG20, które otworzył zaledwie w poniedziałek. W efekcie odnotował zysk 59 tys. zł w dwa dni i wskazał, że czeka na wyższe poziomy z zawarciem kolejnych krótkich pozycji. Czytaj więcej 

Finfluencerzy “lepsi” niż doradcy inwestycyjni. Ufa im już co trzeci inwestor

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC), będąca agencją regulującą działalność branży finansowej na Cyprze opublikowała raport przedstawiający wyniki badania dot. zachować i nawy chów inwestorów detalicznych. W publikacji tej wynika m.in. że aż co czwarty inwestor zainwestował więcej środków, niż mógł stracić.

Bossa

Cypryjska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (CySEC) przeprowadziła badanie dotyczące zachowań i nawyków inwestorów w Europie. Wyniki badania dają lepszy wgląd w to, w jaki sposób inwestorzy indywidualni podejmują swoje decyzje inwestycyjne i podkreślają wyzwania stojące przed organami regulacyjnymi, które pracują nad ochroną inwestorów w tym szybko zmieniającym się sektorze.

Finfluencerzy “lepsi” niż doradcy inwestycyjni. Ufa im już co trzeci inwestor

Respondentów zapytano o to, co skłoniło ich do zainwestowania w dany produkt oraz ile czasu poświęcili na zbadanie tego produktu i firmy, która go oferuje.

Kluczowym pytaniem było to, czy ich poszukiwania obejmowały sprawdzenie strony internetowej organu regulacyjnego, ponieważ wiele z nich oferuje publicznie dostępne bazy danych, które pozwalają użytkownikom sprawdzić, które firmy są regulowane i czy były one przedmiotem sankcji lub innych działań administracyjnych. Czytaj więcej 

CD Projekt aktywnie shortowany przez amerykański fundusz hedgingowy. Pozycja wynosi 1,41%!

Zgodnie z Rejestrem Krótkiej Sprzedaży na stronie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) amerykański fundusz hedgingowy o nazwie Point72 Asset Management zwiększył shorty na akcjach wiodącej polskiej spółki z branży gamingowej – CD Projekt do 1,41 proc. Co dalej z kursem spółki?

Po najnowszej aktualizacji Rejestru Krótkiej Sprzedaży z datą 20 stycznia 2023 r. widzimy, że fundusz hedgingowy Point72 Asset Management zwiększył swoje shorty na producencie „Wiedźmina” oraz „Cyberpunka 2077” do łącznej wartości 1,41 proc.

Rejestr Krótkiej Sprzedaży KNF, data: 25.01.2023
Rejestr Krótkiej Sprzedaży KNF, data: 25.01.2023

Point72 Asset Management po raz pierwszy zaczął obstawiać spadki CD Projektu w marcu ubiegłego roku – jego początkowe pozycje balansowały jednak w okolicach 0,5 proc. Fundusz – wraz ze wzrostem ceny CD Projektu – zaczął zwiększać swoje krótkie pozycje aż do aktualnego poziomu. Czytaj więcej 

Ufam złotu, srebru, Bitcoinowi. Nie naszym przywódcom, szczere wyznanie Roberta Kiyosakiego

Autor bestsellerowej książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, Robert Kiyosaki nie kryje swojego poparcia dla złota, srebra i Bitcoina. Na przestrzeni ostatnich miesięcy wielokrotnie wymieniał on bowiem te trzy aktywa jako coś, czym powinni zainteresować się inwestorzy na całym świecie. W ostatnim tweecie zestawił on je z kolei z biznesem i polityką.

Robert Kiyosaki wskazuje, iż bycie przedsiębiorcą wymaga prowadzenia interesów z „godnymi zaufania”, „silnymi” i „uczciwymi” ludźmi. To też sprawia, że nigdy nie zdecydowałby się on na współpracę z ludźmi pokroju byłego wiceprezydenta USA Mike’a Pence’a będącego właścicielem Michael Richard Pence, czy syna prezydenta USA Joe Bidena – Huntera Bidena.

– Ufam złotu, srebru, Bitcoinowi. Nie naszym przywódcom – wyznał Kiyosaki na Twitterze.

Podobnych skrupułów nie mieli jednak rządzący, których Kiyosaki obwinia o kryzys, z którym zmaga się obecnie globalna gospodarka. Czytaj więcej 

Te trzy czynniki mogą wywołać spadek Bitcoina i całego rynku kryptowalut

Rosnąca cena Bitcoina (BTC) była jednym z głównych powodów ostatniego trendu wzrostowego na rynku kryptograficznym. Trwający rajd nadal popycha niektóre Altcoiny, które osiągają nowe lokalne szczyty. Zdaniem ekspertów inwestorzy powinni uważać na nagłą wyprzedaż na rynku. Oto trzy oznaki, które mogą wskazywać na powrót do trendu spadkowego. Kurs BTC/USD konsoliduje w środę w okolicach 22 700 USD.

Wskaźnik wartości rynkowej do zrealizowanej wartości (MVRV) pokazuje, że wiele kryptowalut nadmiernie wzrosła w krótkim czasie. Ta miara on-chain służy do określenia średniego zysku/straty inwestorów, którzy kupili aktywa w ciągu ostatniego miesiąca.

Kwota niezrealizowanego zysku jest wprost proporcjonalna do wielkości rajdu. W przypadku Bitcoina 30-dniowy MVRV wzrósł do 27%, co oznacza średni zysk ze wszystkich adresów, które kupiły BTC w ostatnim miesiącu. Czytaj więcej 

Ósma z rzędu podwyżka stóp w Kanadzie. USD/CAD wystrzelił w górę

Bank Kanady (BoC) podniósł dziś docelową stopę oprocentowania overnight do 4,5%, najwyższego poziomu od czasu kryzysu w 2008 r. Bank kontynuuje również politykę zacieśniania ilościowego (QT). Rada Prezesów w dalszym ciągu ocenia, że ​​globalna inflacja pozostaje wysoka i ma szerokie ku temu podstawy. Podwyżka stóp była zgodna z oczekiwaniami rynków, a mimo to znacząco podbiła kurs USD/CAD, który osiągnął wysoki poziom 1,3420.

Bank Kanady podniósł dziś swoją docelową stopę procentową do 4,5%, przy stopie bankowej na poziomie 4,75% i stopie depozytowej na poziomie 4,5%. Bank kontynuuje również politykę zacieśniania ilościowego.

Stopy procentowe w Kanadzie
Stopy procentowe w Kanadzie

Globalna inflacja pozostaje wysoka i ma szerokie ku temu podstawy. W wielu krajach inflacja spada, co w dużej mierze odzwierciedla niższe ceny energii oraz usprawnienia w globalnych łańcuchach dostaw. W Stanach Zjednoczonych i Europie gospodarki zwalniają, ale okazują się bardziej odporne, niż oczekiwano w czasie publikowania przez Bank październikowego raportu o polityce pieniężnej (MPR). Czytaj więcej 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułMobilny trading nigdy nie był tak popularny jak teraz
Następny artykułBitcoin wzrośnie “jedynie” do 188 tys. USD! Eksperci wyraźnie obniżają prognozy przyszłej ceny BTC
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem