Naga Markets

Przegląd dnia Comparic.pl: WIG 20 pozostaje w korekcie. Nowa gra o zombie poprawi sentyment do akcji gamingowych? Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Po 4 wzrostowych miesiącach z rzędu na WIG20, koniec stycznia przyniósł pogorszenie nastrojów. Także w lutym podaż zdaje się utrzymywać delikatną przewagę. Natomiast nowa gra od Games Operators zaskoczyła inwestorów i okazała się sporym sukcesem.

Co czeka złoto, srebro, pallad i platynę w 2023 r.? Prognozy cen metali szlachetnych

Od początku lutego trwa korekta na notowaniach złota – co będzie dalej? Stratedzy z Commerzbanku zauważają, że oczekiwania dotyczące stóp procentowych są nadal głównym czynnikiem napędzającym kurs żółtego metalu i innych metali szlachetnych. Jednocześnie eksperci zaktualizowali swoje prognozy dla palladu, srebra i platyny (m.in. platyna inwestycyjna).







Zgodnie z raportem oczekiwania dotyczące stóp procentowych są nadal głównym czynnikiem wpływającym na ceny metali szlachetnych. Szczyt stopy procentowej, odzwierciedlony w Fed Fund Futures, wynosi obecnie ponad 5%, a zatem jest bardziej zgodny z ostatnimi komentarzami wielu urzędników Fed. Co więcej, według Fed Fund Futures ten poziom stóp procentowych ma pozostać na swoim miejscu aż do późnej jesieni.

Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs XAUUSD na interwale dziennym, tradingview

– Pierwsza niewielka obniżka stóp jest obecnie oczekiwana dopiero pod koniec czwartego kwartału, a nie już latem. Jest to również bardziej zgodne z retoryką Fed, która jak dotąd wykluczała możliwość obniżek stóp procentowych w tym roku – napisano w raporcie. Czytaj więcej 

Niejasny sentyment wokół dolara w 2023 r. Stopy procentowe Fed przekroczą 5%?

Niedawny powrót siły dolara w 2023 roku póki co nie potwierdza, jakoby amerykańska waluta miała wrócić do wzrostów. Jednak od początku lutego jego indeks DXY wzrasta czwartą sesję z rzędu w okolice poziomu 104,00. Stratedzy walutowi w ankiecie Reutersa podzielili się prognozami co do ścieżki „greenbacka” w ciągu najbliższych kilku miesięcy, sugerując, że w krótkim okresie na rynkach walutowych dominować będzie podwyższona zmienność.

Po spadku o około 1,5% w styczniu dolar odrobił wszystkie te straty po tym, jak oszałamiająco dobre dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA w piątek wzbudziły wątpliwości co do oczekiwań rynku, że Rezerwa Federalna poluzuje politykę pieniężną przed końcem 2023 roku.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Powołując się na nieoczekiwanie duży wzrost liczby miejsc pracy w styczniu, prezes FED z Atlanty, Raphael Bostic, stwierdził w poniedziałek, że bank centralny może być zmuszony do podniesienia kosztów pożyczek wyżej niż wcześniej przewidywano. Czytaj więcej 

Warren Buffett również popełnia błędy. Gdyby nie jedna inwestycja, miałby teraz dwa razy większy majątek

Warren Buffett jest powszechnie uważany za jednego z najlepszych inwestorów w historii. Jego wartość netto wynosi ponad 100 miliardów dolarów, dlatego często szuka się u niego porad dotyczących oszczędzania i bogacenia się. W tym artykule przedstawimy jednak przykład jego najgorszej inwestycji, która prawdopodobnie kosztowała go dziesiątki miliardów dolarów.

AVA Trade

Buffett znany jest ze swoich udanych inwestycji m.in w Coca-Cole, American Express i kilku innych współczesnych gigantów, w większości zanim stały się one znanymi dziś tytanami. Ale nawet jemu zdarzyło się dokonać kilku kiepskich inwestycji. Tak się złożyło, że “najgłupsza” inwestycja Buffetta była jednocześnie jego najlepszą inwestycją.

Notowania Berkshire. Źródło: TradingView
Notowania Berkshire. Źródło: TradingView

Jak przyznał sam Buffett, “najgłupsze” akcje, jaki kiedykolwiek kupił, należały do Berkshire Hathaway. Żeby lepiej zrozumieć o co chodzi w tej historii należy cofnąć się do 1962 roku, kiedy Buffett zwrócił uwagę na “tanią” firmę tekstylną, która od lat chyliła się ku upadkowi. Czytaj więcej 

Gra od Games Operators nowym hitem polskiego gamingu. Kurs w górę o 30%, a peak cały czas rośnie!

O niemal 30% drożeją od poranka wtorkowej sesji akcje producenta gier z Grupy PlayWay – Games Operators. Zwyżka na podwyższonych obrotach i wyjście na nowe maksimum sprawia, że notowania zostały zawieszone. Pewne jest, że po odwieszeniu kurs osiągnie nowy rekord. Powodem gigantycznej zwyżki jest wielki sukces gry w wersji demo – „Infection Free Zone”.

Wersja demo gry osiąga obecnie peak (liczba jednocześnie grających) na poziomie 3606. Śledząc ten wynik od rana, widać rosnący trend, gdyż dobowy rekord był już pobity kilkukrotnie.

Nowe maksima odbicia kursu Games Operators
Nowe maksima odbicia kursu Games Operators

Już teraz gra wyprzedza wielu faworytów, bijąc rekord jeżeli chodzi o wszystkie wersje demo wydane przez Grupę PlayWay. Już na tym etapie produkcja Games Operators porównywana jest z największymi hitami PlayWay takimi jak „Car Mechanic Simulator” czy „House Flipper”. Czytaj więcej 

Revolut uruchamia staking kryptowalut dla klientów z UK i Europy

Brytyjska platforma bankowa Revolut, która może pochwalić się 25 milionami klientów na całym świecie, wprowadziła stakowanie kryptowalut dla swoich klientów z Wielkiej Brytanii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Według raportu londyńskiej agencji informacyjnej AltFi, funkcja stakowania ma wejść do życia w tym tygodniu, umożliwiając użytkownikom generowanie dochodów z posiadanych przez nich aktywów kryptowalutowych podczas fazy „miękkich testów”.

Obecnie funkcja stakowania ma być dostępna dla DOT Polkadota, XTX Tezosa, ADA Cardano i ETH Etheru. Stopy zwrotu z poszczególnych cyfrowych aktywów wahają się od 2,99% do nawet 11,65%. Nie są one jednak gwarantowane.

W przestrzeni kryptowalutowej staking to proces, w którym osoba trzyma lub blokuje pewną ilość określonego aktywa cyfrowego w portfelu przez określony czas, zwykle od kilku dni do kilku miesięcy. Działanie to pomaga zabezpieczyć sieć i zatwierdza transakcje na blockchainie proof-of-stake. W zamian użytkownik otrzymuje nowo wybite monety lub udział w opłatach transakcyjnych. Czytaj więcej 

To tylko korekta na WIG20, uważa BM PKO BP. Wybicie dołem z korekcyjnej formacji flagi grozi zejściem na 1800 pkt.

Po 4 wzrostowych miesiącach z rzędu na WIG20, koniec stycznia przyniósł pogorszenie nastrojów. Także w lutym podaż zdaje się utrzymywać delikatną przewagę. Biorąc pod uwagę statystyki, dłuższy okres nieprzerwanych wzrostów niż około 4 miesiące, miał ostatnio miejsce na głównym indeksie warszawskiego parkietu 6 lat temu. Czy więc czeka nas głębsze cofnięcie?

WIG20 zazwyczaj z opóźnieniem reaguje na wzrost względem globalnych rynków, a za to często jest liderem spadków na tle konkurentów. Tak jest tym razem, gdzie nasz parkiet wypada gorzej niż choćby niemiecki DAX.

Formacja flagi na WIG20
Formacja flagi na WIG20

Schłodzenie nastrojów to efekt zaskakująco mocnych danych z amerykańskiego rynku pracy, które umocniły dolara. Dzisiaj wieczorem głos zabierze szef FED. Jeżeli wybrzmi jastrzębio, sytuacja na Wall Street może się pogorszyć, co pociągnie za sobą także inne parkiety. Na razie korekta na S&P500 jest pod kontrolą. Czytaj więcej 

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>









Poprzedni artykułDobrze wydane. O pieniądzach i ekonomii – już 16 lutego br. w Poznaniu
Następny artykułBenzyna poniżej 6,00 zł? Pułapka na byki na Wall Street i GPW (Michał Palaczyk)
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem