Naga Markets

Przegląd dnia Comparic.pl: Stopy procentowe pozostają bez zmian! Cena złota z szansą na wzrostyZapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. RPP zakończyło cykl podwyżek? Stopy procentowe ponownie zostały pozostawione bez zmian. Eksperci dostrzegają, że choć inflacja zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce jest dwucyfrowa i oczekuje się, że pozostanie taka przynajmniej w pierwszej połowie przyszłego roku, to zarówno NBP jak i MNB wydają się być na końcu swoich cykli podwyżek.

Stopy procentowe NBP bez zmian! RPP balansuje na krawędzi, ostrzega dr Wojciech Świder

Po trwającym od października 2021 roku cyklu 11 podwyżek stóp procentowych, Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zdecydowała podczas grudniowego posiedzenia o trzecim już z rzędu pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionych poziomach, w efekcie czego stopa referencyjna utrzymana została na poziomie 6,75 proc., co jest najwyższym poziomem od grudnia 2002 roku. Ekonomiści dostrzegają, że decyzja ta sygnalizować może definitywne zakończenie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

Decyzja o utrzymaniu stóp proc. na dotychczasowym poziomie może być dla wielu zaskoczeniem. Warto bowiem przypomnieć, że obserwowany od października 2021 r. cykl podwyżek stóp proc. miał za zadanie przeciwdziałać dalszemu wzrostowi inflacji.

Można więc było oczekiwać, że po odczycie wskaźnika CPI na poziomie 17,4 proc., Rada zdecyduje na dalsze zacieśnianie.

Tymczasem zadecydowano inaczej, co oznacza, że prezes NBP Adam Glapiński dotrzymał słowa danego pewnej działaczce Agrounii na molo w Sopocie, gdy powiedział jej, że stopa referencyjna wzrośnie maksymalnie do 6,75 proc. (wówczas wynosiła ona 6,50 proc.). Czytaj więcej

Słowa Warrena Buffetta z 1999 r. dalej aktualne. “Oczekujecie za dużo”

W 1999 roku Warren Buffett ostrzegł zebranych w Sun Valley wizjonerów z doliny krzemowej o nadciągających spadkach, nikt mu wtedy nie wierzył. Obecnie rynek jest po prawie 14 latach nieustannych wzrostów, w których prym wiodły spółki technologiczne. Czy w obecnej sytuacji jego przesłanie z przed ponad dwóch dekad jest dalej aktualne?

Wyrocznia z Omaha jak często nazywany jest Buffett wielokrotnie w swojej karierze udowodnił, że umie dobrze zarządzać swoim funduszem. Biorąc pod uwagę lata 1965–2021, to średnia roczna stopa zwrotu osiągnięta przez jego wehikuł inwestycyjny, wynosiła 20,1%. Jest to wynik niemal dwukrotnie wyższy, niż średnia stopa zwrotu jaką osiągnął indeks S&P 500 w tym czasie.

Notowania Berkshire Hathaway. Źródło: TradingView
Notowania Berkshire Hathaway. Źródło: TradingView

Właśnie we wspomnianym 1999 roku, Buffett ostrzegł inwestorów, że w dłuższej perspektywie ich oczekiwania są zbyt wielkie. Wskazał wtedy na okresy w najnowszej historii USA, w których gospodarka amerykańska podwoiła lub potroiła swoją wartość, a mimo to giełda nie wzrosła, ponieważ była tak bardzo przewartościowana. Czytaj więcej

Bossa

Bitcoin jest lepszy od S&P 500, dlatego kryptowaluty czekają na potwierdzenie pivotu

Bitcoin jest lepszy od S&P 500, ponieważ fundamenty dla rynku akcji są zmienne i niepewne, zależne od obecnej koniunktury, a także wrażliwe na geopolityczne ryzyka. Z kolei Bitcoin (BTC) opiera się na unikatowej technologii Blockchain, w której coraz więcej osób upatruje przyszłość nie tylko finansów, ale także usług oraz większości aspektów życia.

Choć inwestorzy liczą, że Bitcoin zdoła powtórzyć ostatni sukces rynku akcji, singapurska firma QCP Capital przestrzega, że to nie BTC został w tyle, a Wall Street wyprzedziło  fundamenty, przez co wraz z powrotem silnego dolara czeka ją dotkliwa wyprzedaż.

Notowania indeksów: Nasdaq, SP500, Dow Jones Źródło: Stooq
Notowania indeksów: Nasdaq, SP500, Dow Jones Źródło: Stooq

Inwestorzy na rynkach akcji poczuli się bardzo pewnie po ubiegłotygodniowych słowach Jerome Powella, który stwierdził, że czas na utemperowanie tempa podwyżek stóp może nadejść już na grudniowym posiedzeniu.

Choć inwestorzy nie dowiedzieli się niczego nowego, tak wystarczyło to, aby w ciągu zaledwie kilku godzin indeksy S&P 500, Dow Jones oraz Nasdaq wzrosły o odpowiednio: 3,8%, 2,4% i 4,9%. Czytaj więcej

Cena złota: “cisza przed burzą”? Kluczowe posiedzenie Fed za tydzień

Cena złota w środę porusza się w wąskim przedziale, gdy inwestorzy czekają na przyszłotygodniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej, na którym ocenione zostanie stanowisko banku centralnego w sprawie polityki pieniężnej.

Cena złota w środę rano zachowuje się dość spokojnie i notowana jest w okolicach 1772 dol. za uncję, czyli poziomu zamknięcia z wtorku. Od początku grudnia metal zyskał zaledwie 0,26%, po tym gdy wystrzał w okolice 1800 dol. z początku miesiąca został skasowany w zeszły piątek.

Cena złota: “cisza przed burzą”? Kluczowe posiedzenie Fed za tydzień

Zapowiedziana w nagłówku “cisza przed burzą” odnosi się zarówno do wspomnianej niskiej zmienności notowań metalu, jak i spotkania Rezerwy Federalnej zaplanowanego na przyszły tydzień. Z napięciem wyczekiwana decyzja może okazać się kluczowa dla zmiany rynkowego sentymentu, bowiem zapowiedzi przedstawicieli banku centralnego sugerują, że może on zdecydować się na skromniejszą podwyżkę stopy procentowej. Czytaj więcej

Prognozy kursów dolara, euro, funta oraz jena: “Zbyt wcześnie na kapitulacje dolarowych byków”

Mimo obserwowanego od kilku tygodni spadku kursu dolara amerykańskiego, analitycy rynkowi ankietowani przez agencję Reuters prognozują, że greenback powróci w nadchodzących miesiącach na ścieżkę wzrostów. Uważają oni bowiem, iż groźba recesji, bądź przynajmniej głębszego niż oczekiwano spowolnienia globalnej gospodarki oraz utrzymanie się presji inflacyjnej sprawią, że amerykańska waluta ponownie przyciągnie uwagę inwestorów przez wzgląd na status bezpiecznej przystani.

Choć większość ekspertów nie dostrzega zbyt dużego pola do dalszych wzrostów kursu dolara w oparciu o politykę monetarną, to groźba głębszej niż oczekiwana słabości gospodarczej i ponownej presji inflacyjnej oznacza, że inwestorzy mogą przedwcześnie sięgać po bardziej ryzykowne aktywa.

Tymczasem, spadając o przeszło 5 proc., indeks dolara (DXY) zanotował w listopadzie br. najgorszy wynik od września 2010 r., co w dużej mierze wynikało z oczekiwań, że amerykańska Rezerwa Federalna zamierza zwolnić tempo podwyżek stóp procentowych. Czytaj więcej 

Kapitulacja górników Bitcoina. Czy to oczekiwany dołek rynku BTC?

Górnicy kryptowalutowi skupiający się głównie na kopaniu Bitcoinów (BTC) wysyłają sygnał sugerujący, że osiągnęli punkt kapitulacji. Wśród entuzjastów kryptowalut zwiększa to nadzieję na rychłe rozrysowanie dna obecnego, długotrwałego cyklu spadkowego.

Trudność wydobycia, miara całkowitej ilości mocy obliczeniowej przeznaczonej do wybijania nowych monet, spadła o 7,3% w ciągu ostatniego dwutygodniowego okresu zakończonego w poniedziałek. Jest to największy spadek od lipca 2021 roku, który wystąpił krótko po tym, jak Chiny zakazały kopania kryptowalut, zmuszając firmy do zamknięcia swoich kopalni lub przeniesienia ich do innych krajów.

Przez niektórych analityków jako to postrzegane jako znak, że górnicy rzucają ręcznik na matę i ostatecznie się poddają. Trudność wydobycia BTC rosła w ostatnich miesiącach, ponieważ górnicy starali się zdobyć więcej udziałów w rynku, aby zrównoważyć spadek ceny Bitcoina. Wstrzymanie operacji sugeruje, że wyczerpali swoje rezerwy i walczą o pozyskanie gotówki, aby utrzymać się na rynku. Bitcoin spadł o około 75% od rekordowego poziomu 69 000 dolarów osiągniętego w listopadzie 2021 roku. Czytaj więcej 

Danske Bank zaleca kupno CHF wobec PLN i HUF

Ekonomiści Danske Bank prognozują, że główne środowisko inwestycyjne w 2023 r. będzie charakteryzowało się słabym globalnym wzrostem gospodarczym, niską płynnością i podwyższonymi cenami energii. Zgodnie z tymi założeniami, polski złoty i węgierski forint wyróżniają się jako wyraźni kandydaci do sprzedaży. Przez wzgląd, iż frank szwajcarski historycznie dobrze radził sobie w takich warunkach, zakładają oni wzrost notowań par CHF/PLN oraz CHF/HUF.

Przez wzgląd na geograficzną bliskość Ukrainy, ale także ze względu na ścisłe powiązania gospodarcze Polski i Węgier z Rosją, zarówno węgierski forint jak i polski złoty handlowane są od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę z premią za ryzyko geopolityczne.

Ponadto, eksperci dostrzegają, że choć inflacja zarówno na Węgrzech, jak i w Polsce jest dwucyfrowa i oczekuje się, że pozostanie taka przynajmniej w pierwszej połowie przyszłego roku, to zarówno NBP jak i MNB wydają się być na końcu swoich cykli podwyżek, a realne stopy procentowe są nadal głęboko ujemne. Czytaj więcej 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułPutin znów grozi konfliktem nuklearnym. Wall Street stąpa po niepewnym gruncie
Następny artykułKurs złotego czeka dobry 2023 r. Analitycy MUFG Banku stawiają na umocnienie PLN
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here