Naga Markets

Przegląd dnia Comparic.pl: Srebro walczy przy18 USD. Kurs EUR/USD zmierza do 0,9, a GBP/USD jest najniżej od 1985 r. Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Obecnie obserwujemy kurs EUR/USD na poziomie 0.95, czy 0.90 jest możliwe? Bitcoin pozostaje bezradny wobec polityki Fed. Notowania srebra utrzymują spadkową trajektorię i testują psychologiczną barierę 18,00. Natomiast notowania liry tureckiej schodzą na nowe minima.

Kurs euro spadnie do 0,90 USD, prognozują zgodnie ekonomiści

Kurs euro spada w relacji do dolara amerykańskiego niemal nieprzerwanie od początku 2021 roku. Wyprzedaż ta sprawiła, że notowania wspólnej waluty osunęły się o ponad 28 centów, tj. niemal 23 proc. z 1,2350 USD aż w rejon 0,95 USD, co jest najniższym poziomem od czerwca 2002 roku. Ekonomiści uważają jednak, że to jeszcze nie koniec tej deprecjacji i w najbliższym czasie kurs EUR/USD osunie się aż do 0,90.

Ekonomiści Brown Brothers Harriman (BBH), najstarszego i jednego z największych prywatnych banków inwestycyjnych w Stanach Zjednoczonych oczekują spadku kursu euro do psychologicznego poziomu 0,90 USD. Dostrzegają oni bowiem, że podczas gdy Fed planuje kontynuować agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej, prezes EBC Christine Lagarde zaczyna brzmieć coraz mniej jastrzębio.

Notowania EUR/USD
Notowania EUR/USD

EUR/USD zanotował wczoraj nowe cykliczne minimum w pobliżu 0,9555. Powinien wkrótce przetestować to minimum i przejść do celu na psychologicznym poziomie 0,90 – wskazali ekonomiści dodając, iż sądzą, że EBC jest bardziej ostrożny, ponieważ musi się martwić o ryzyko fragmentacji. Czytaj więcej 

Kurs funta (GBP/USD) najniżej od 1985 roku. Fundamenty pogrążają GBP

Funt osłabia się w zaskakująco szybkim tempie. Od początku września kurs funta do dolara osunął się w dół o ponad 9%. Przyczyną jest umocnienie dolara na szerokim rynku, ale także problemy gospodarcze Wielkiej Brytanii. Kurs funta do dolara (GBP/USD) osuwa się do 1,057 dol. w środę po południu. Jeśli doszłoby do zakończenia dzisiejszego dnia na tym poziomie, byłby to najniższy kurs na zamknięciu sesji w historii.

Tempo deprecjacji brytyjskiej waluty jest spektakularne. Od początku tego roku GBP/USD runął w dół o blisko 22%. Natomiast jeśli odniesiemy obecne poziomy do lokalnych szczytów z przełomu czerwca i maja zeszłego roku, zakres zniżki to niemal 26%. Czytaj więcej 

Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com
Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com

Bitcoin bezradny w starciu z Fed. Formacja Bart Simpsona na BTC/USD

Po silnym impulsie wzrostowym powyżej 20 000 USD we wtorek, Bitcoin nie utrzymał tego okrągłego poziomu i spadł z podobnym impetem tworząc popularną formację „Bart Simpsona”. Cena BTC spada o 6% w ciągu ostatnich 24 godzin i obecnie wynosi nieco ponad 19 000 USD, a kapitalizacja rynkowa przebiła poziom 360 miliardów USD.

Wraz z Bitcoinem, szerszy rynek kryptograficzny doświadcza silnych turbulencji i zmienności, a wolumeny handlowe znacznie rosną. Jak wyjaśnia dostawca danych w sieci, firma Santiment:

XTB

– Wolumen obrotu wzrósł na rynkach #krypto, a zwłaszcza na #Bitcoinie. Tuż przed silnym spadkiem we wtorek kurs BTC/USD osiągnął najwyższy poziom od 14 czerwca. Wolumen stopniowo rośnie przez cały rok od osiągnięcia dna pod koniec stycznia. Czytaj więcej

Amazon uniknął podatków w wysokości 5,2 miliarda dolarów!

Według badania przeprowadzonego przez Centrum Podatkowe UNC, około 78 firm zapłaciłoby dodatkowe 31,8 miliarda dolarów, gdyby nowy minimalny podatek korporacyjny w wysokości 15% obowiązywał w 2021 r. Berkshire Hathaway Warrena Buffetta prowadziłby w zestawieniu, płacąc kolejne 8,3 miliarda dolarów, podczas gdy Amazon zaoszczędziłby kolejne 2,8 miliarda dolarów.

Inne firmy na liście objęte podatkiem to Ford, który zapłaciłby dodatkowo 1,9 miliarda dolarów, AT&T 1,5 miliarda i eBay, dodatkowe 1,3 miliarda dolarów. Aby skompilować swój raport, badacze UNC skupili się na firmach mających siedzibę i zarejestrowanych w USA. Rozważali tylko spółki notowane na giełdzie i wykorzystali dane z wniosków regulacyjnych SEC, aby oszacować, ile firmy zapłaciłyby w 2021 r. Czytaj więcej 

Srebro przebija się poniżej wsparcia 18,00 dol. za uncję. Rynek metali jest silnie zagrożony

Notowania srebra (m.in. sztabki srebra) utrzymują spadkową trajektorię i testują psychologiczną barierę 18,00 USD za uncję po tym, jak w środę kurs dolara osiągnął nowy, dwudziestoletni szczyt. Ostatnie dni przyniosły wyraźne ruchy na globalnym rynku długu, silnie w górę poszły rentowności obligacji rządowych, taniały z kolei akcje oraz surowce, które kończą III kwartał 2022 r. pokaźną wyprzedażą.

Choć inwestowanie w metale szlachetne takie jak złoto, srebro, czy platyna przez lata stanowiło skuteczny sposób ochrony kapitału, tak silny dolar całkowicie zmienił dotychczasowe zasady gry. W świecie, w którym król nosi zielone szaty, a koszyk dolara bije nowe historyczne rekordy (dzisiejszy odczyt DXY na poziomie 114,8), nie ma mowy o możliwości konkurowania ze statusem bezpiecznej przystani ( z ang. Safe Haven) amerykańskiej waluty.

Notowania XAG/USD
Notowania XAG/USD

W ubiegły piątek notowania srebra wybiły dołem z ciągnącej się przez blisko 2 tygodnie konsolidacji (zakres 18,86 – 19,70 USD), schodząc tym samym poniżej technicznego poziomu wsparcia 18,86 USD za uncję. Czytaj więcej 

Lira rekordowo tania. USD/TRY zmierza na kolejne maksima

W zeszły czwartek Bank Centralny Turcji (CBRT) zaskoczył rynki gołębią decyzją, dokonując drugiej z rzędu obniżki stóp procentowych o 100 pb. Analitycy Credit Suisse trzymają się poglądu, że lira będzie nadal stopniowo słabnąć, ponieważ bank centralny wciąż działa „po swojemu”. Z kolei zdaniem ekonomistów z Commerzbanku lirę czeka kolejna runda presji sprzedażowej. Kurs USD/TRY rośnie w środę o 0,70% do nowego rekordowego poziomu 18,53.

Ostrożna reakcja liry na sierpniową decyzję pokazała, że ​​rynek zrezygnował z nadziei, że polityka pieniężna wesprze walutę. Oznacza to, że najbliższe decyzje banku centralnego prawdopodobnie nie będą miały dużego wpływu na kursy TRY – napisano w raporcie.

Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDTRY na interwale dziennym, tradingview

W ocenie strategów wysokie stopy inflacji i dolar to siły napędowe USD/TRY. Ze względu na utrzymujący się wysoki poziom zadłużenia zagranicznego, nadal oczekują trwałej deprecjacji TRY w podstawowym scenariuszu. Czytaj więcej

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułIPO Porsche odbędzie się już jutro – co warto wiedzieć o tej spółce?
Następny artykułEcho nie spodziewa się spadku marży w segmencie mieszkań na sprzedaż w 2023 r.
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here