Naga Markets

Przegląd dnia Comparic.pl: Putin ogłasza mobilizację, jednak tematem dnia pozostaje decyzja FedZapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Czwartek zaczęliśmy od ogłoszenia mobilizacji w Rosji, co podbiło notowania ropy naftowej. Jednak wydarzeniem dnia będzie z pewnością decyzja Fed odnośnie stóp procentowych. Pesymistycznymi prognozami dla giełdy podzielił się z inwestorami “Doktor Zagłada”, który zakłada spadek S&P 500, aż o 40%. Natomiast notowania złota balansują przy kluczowym wsparciu.

Putin mobilizuje, a ropa naftowa drożeje. Eskalacja napięć Rosja-Ukraina

Cena ropy wybiła w górę po tym, gdy prezydent Rosji Władimir Putin w środę rano zarządził częściową mobilizację rezerwistów w celu utrzymania okupowanych terytoriów na Ukrainie. Cena ropy Brent wzrosła w środę rano o 2,35% do 92,96 dol. za baryłkę, po tym gdy prezydent Rosji, Władimir Putin, ogłosił częściową mobilizację, by podtrzymać swoją machinę wojenną siejącą terror na wschodnich terenach Ukrainy.Wspólnie z Putinem, głos zabrał Siergiej Szojgu, rosyjski minister obrony. Zapowiedział on, że powołanych zostanie 300 tys. rezerwistów, a łączna pula rezerw to nawet 25 mln mężczyzn.

Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Trudno wierzyć jednak słowom rosyjskiego decydenta, biorąc pod uwagę, że w wystąpieniu stwierdził on, iż Ukraina straciła połowę swojej armii, a straty Rosjan od początku wojny to zaledwie 5937 żołnierzy. Czytaj więcej 

S&P 500 spadnie o 40%! “To nie będzie krótka i płytka recesja, będzie ciężka, długa i brzydka”

Nouriel Roubini, znany ekonomista, który przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, prognozuje “długą i brzydką” recesję w USA i na świecie. Zwany przez wielu Doktorem Zagładą Roubini uważa, że kryzys rozpocznie się pod koniec tego roku i trwać będzie przez cały 2023 r. Uważa on także, że recesja ta przyczyni się do znacznego spadku indeksu S&P 500.

Roubini, który dzięki swojej przewidzeniu kryzysu finansowego w latach 2007-2008 zyskał przydomek Dr. Doom uważa, że ci, którzy spodziewają się płytkiej recesji w USA, powinni zwrócić uwagę na duże wskaźniki zadłużenia korporacji i rządów.

– W miarę wzrostu stóp i wzrostu kosztów obsługi długu wiele instytucji zombie, gospodarstw domowych zombie, korporacji, banków, banków cieni i krajów zombie umrze. Zobaczymy więc, kto będzie pływał nago – wskazał. Czytaj więcej 

Kurs dolara coraz bliżej szczytu! Fed rozczaruje rynki i zakończy hossę na USD, uważają ekonomiści

Na przestrzeni najbliższych dwóch dni odbędą się posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Banku Japonii, Szwajcarskiego Banku Narodowego oraz Banku Anglii. Mimo, że konsensus rynkowy zakłada, iż jedynie BoJ wstrzyma się z podniesieniem stóp proc., ekonomiści nie mają złudzeń, że najważniejszym wydarzeniem dla rynków finansowych będzie posiedzenie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku.

XTB

Konsensus rynkowy zakłada, że Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku zdecyduje podczas wrześniowego posiedzenia o trzeciej z rzędu podwyżce stopy funduszy federalnych o 75 pb.

Oprócz decyzji monetarnej, Fed przedstawi także nową projekcje makroekonomiczną. Najciekawszy będzie tzw. wykres dot-plot prezentujący oczekiwania członków Rezerwy Federalnej co do poziomu stóp w przyszłości. Obecnie rynku finansowe wyceniają szczyt stóp procentowych Fed na przełomie 2022 i 2023 r. na poziomie 4,25-4,50% oraz rozpoczęcia obniżek stóp pod koniec 2023 r. i ich spadek do nawet 4,00% na koniec przyszłego roku. Czytaj więcej 

Cała sieć Ethereum podlega jurysdykcji USA, twierdzi SEC

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wierzy w to, że rząd USA sprawuje jurysdykcję nad wszystkimi transakcjami przeprowadzonymi na blockchainie Ethereum. Organ ten oparł swoje stwierdzenie na tym, iż w kraju ten ma przewagę nad innymi państwami pod względem węzłów ETH.

W jednej ze skarg cywilnych przeciwko osobie z branży kryptowalut amerykański regulator zasugerował, że USA sprawuje jurysdykcję nad siecią drugiej co do wielkości kryptowaluty. SEC podkreślił, iż ETH wysłane do Iana Baliny zostały zweryfikowane przez węzły, które są skupione gęściej w Stanach Zjednoczonych, niż jakimkolwiek innym kraju. Czytaj więcej 

Cena złota kurczowo trzyma się nowego wsparcia. Co na to silny dolar?

Złoto utrzymuje się powyżej nowo utworzonego poziomu wsparcia na 1660 dol. za uncję w oczekiwaniu na kluczową decyzję Rezerwy Federalnej w kwestii stóp procentowych. Cena złota spot w środę rano wynosi 1670,4 dol. za uncję i spada o 0,36% wobec zamknięcia we wtorek. Notowania metalu szlachetnego w ciągu ostatnich kilku sesji poruszają się w przedziale 1660-1680 dol.

Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Jeszcze w marcu tego roku obserwowaliśmy spektakularny rajd kursu złota, który zatrzymał się tuż pod rekordowymi szczytami z sierpnia 2020 roku osiągając 2070 dol. za uncję. Te poziomy to jednak przeszłość, bowiem względem tegorocznych maksimów notowania metalu szlachetnego spadły o 19%. Czytaj więcej 

Prognozy FOMC: Największa podwyżka stóp od 40 lat może nadejść już teraz

Desperackie czasy zazwyczaj wymagają desperackich środków, a te stają się coraz bardziej niepewne. Utrzymywanie się wysokiej inflacji może już w najbliższą środę zmusić Rezerwę Federalną (Fed) do zastosowania największej od ponad 40 lat podwyżki kluczowej stopy procentowej w USA. Indeks dolara (DXY) silnie wzrasta w oczekiwaniu na decyzję pogłębiając w środę 20-letnie maksima.

Po kolejnym ponurym raporcie o inflacji w USA, w miniony wtorek ekonomiści z domu maklerskiego Nomura Securities jako pierwsi na Wall Street prognozowali wzrost o cały punkt procentowy referencyjnej stopy Fed.

– Nadal uważamy, że rynki nie doceniają tego, jak głęboko ugruntowała się inflacja w USA i ogrom reakcji, która prawdopodobnie będzie wymagana od Fed, aby ją zniwelować – napisali ekonomiści z Nomura w raporcie dla klientów. Czytaj więcej 

Kurs NZD/USD przed decyzją Fed. “Kiwi” w trendzie spadkowym

Sprzedaż dolara nowozelandzkiego na podbiciach – tak w skrócie określić można strategię rekomendowaną przez ANZ Research. Kurs NZD/USD utrzymuje się w trendzie spadkowym i w środe rano osuwa się do 0,5888 dol. Kurs dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego (NZD/USD) w poniedziałek kontynuuje zniżkę w silnym trendzie spadkowym, który sprowadził notowania do najniższych poziomów od ponad dwóch lat.

Kurs dolara nowozelandzkiego (NZD/USD). Źródło: tradingview.com
Kurs dolara nowozelandzkiego (NZD/USD). Źródło: tradingview.com

Tymczasem, w środę o 20:00 polskiego czasu opublikowana zostanie decyzja Rezerwy Federalnej w sprawie polityki monetarnej. Oczekuje się, że bank centralny podniesie stopy procentowe o 75 pb.

– Spodziewamy się, że NZD pozostanie pod presją, ponieważ podąża za zacieśnianiem warunków finansowych przed FOMC. – stwierdzili analitycy Barclays. – Jednakże widzimy pewne pozytywne ryzyko na korzyść NZD, biorąc pod uwagę potencjał rajdu, jeśli Fed nie zaskoczy negatywnie. Czytaj więcej 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułEthereum najgorsze ma już za sobą? Silny wzrost liczby walidatorów w sieci ETH
Następny artykułDolar czeka już tylko na FED. Sprzedaż domów w USA wypadła nieźle!
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here