Naga Markets

Przegląd dnia Comparic.pl: Prognozy dla EUR/USD i USD/JPY. Bitcoin jednak nie wzrośnie do 250 tysięcy?Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Badania wskazują, że na dwadzieścia ostatnich lat, EUR/USD zyskiwał w grudniu aż 14 krotnie. Natomiast jen może w przyszłym roku wzrosnąć względem dolara amerykańskiego o ponad 9 proc. w stosunku do obecnego poziomu. Obecnie prowadzone są dochodzenia w sprawie upadku FTX oraz zaangażowania w to Sama Bankmana-Frieda w różnych jurysdykcjach.

Bank Japonii “zaskoczy rynek”. USD/JPY może spaść o 35%, uważają eksperci

Utrzymywanie ultra luźnej polityki pieniężnej przez Bank Japonii w czasie, gdy inne banki centralne na świecie agresywnie podnoszą swoje stopy procentowe sprawiło, że jen był na przestrzeni ostatnich miesięcy najsłabszą spośród głównych walut na świecie. Część ekspertów dostrzega jednak, że w 2023 r. japońska waluta ma szansę zaliczyć imponujący wzrost, ponieważ jej dwa kluczowe czynniki – jastrzębia Rezerwa Federalna i gołębi Bank Japonii – zamieniają się miejscami.

Pogłębiająca się różnica w rentowności pomiędzy USA a Japonią, gdzie pierwsze państwo agresywnie podnosi stopy procentowe, a drugie utrzymuje je na najniższych poziomach w celu pobudzenia gospodarki, przyczyniła się do drastycznego spadku japońskiej waluty, w efekcie czego kurs pary USD/JPY wzrósł od stycznia 2021 r. do października 2022 r. o przeszło 48 proc.

Bank Japonii “zaskoczy rynek”. USD/JPY może spaść o 35%, uważają eksperci

Według Barclays Plc i Nomura Holdings Inc. jen może jednak w przyszłym roku wzrosnąć względem dolara amerykańskiego o ponad 9 proc. w stosunku do obecnego poziomu, podczas gdy Vontobel Asset Management AG twierdzi, że wartość godziwa japońskiej waluty wynosi poniżej 100 za dolara, co wskazywałoby na jego wzrost o kolejne 27 proc. względem obecnego poziomu i łącznie dawałoby spadek pary USD/JPY o ponad 35 proc. licząc od październikowych szczytów. Czytaj więcej 

EUR/USD zazwyczaj silnie rośnie w grudniu – wskazują ekonomiści MUFG Banku

Ekonomiści MUFG Banku w swoim najnowszym raporcie walutowym, szczególną uwagę poświęcają statystyce na tym rynku. Badania wskazują, że na dwadzieścia ostatnich lat, EUR/USD zyskiwał w grudniu aż 14 krotnie. W dodatku średni wzrost w tym miesiącu to 1,5% co jest imponującą wartością.

Ekonomiści z MUFG Bank obserwują sezonowe odchylenie EUR w grudniu i zauważają, że para zyskała 14 razy w ciągu dwudziestu lat.

EUR/USD zazwyczaj silnie rośnie w grudniu – wskazują ekonomiści MUFG Banku

Bossa

„W grudniu należy pamiętać o silnym odchyleniu sezonowym. W ciągu ostatnich dziesięciu lat EUR/USD zyskiwał osiem razy w grudniu, średnio o imponującą średnią 1,5%.” – piszą w swoim raporcie. Czytaj więcej 

Sam Bankman-Fried pogrążył FTX. Dlaczego nie trafił za kratki?

Były dyrektor generalny FTX wykorzystywał środki klientów własnej giełdy do osobistych celów inwestycyjnych. Obecnie prowadzone są dochodzenia w sprawie upadku tej platformy oraz zaangażowania w to Sama Bankmana-Frieda w różnych jurysdykcjach. Biznesmen ten został wezwany m.in. przez amerykańską Komisję ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów do złożenia wyjaśnień. Ze względu na to, iż sprawy są w toku, mężczyzna ten pozostaje na wolności.

Były dyrektor generalny FTX wciąż znajduje się w centrum uwagi społeczności kryptowalutowej oraz organów nadzoru. Dochodzenie w jego sprawie prowadzi m.in. amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Departament Sprawiedliwości USA. Jakiś czas temu podobne kroki względem Sama Bankmana-Frieda podjął także turecki rząd.

SBF został wezwany niedawno przez amerykańską Komisję ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów do złożenia wyjaśnień. W odpowiedzi na nie mężczyzna ten podkreślił, że nie jest jeszcze gotowy na to, aby stawić się na przesłuchaniu ze względu na to, iż nie zdąży w tak krótkim czasie przeanalizować tego, co złożyło się na upadek FTX. Czytaj więcej 

Vitalik Buterin opisuje plany rozwoju Ethereum

Współtwórca Ethereum – Vitalik Buterin – nie krył swojego entuzjazmu, gdy dzielił się swoimi refleksami na temat zmian, jakie zachodzą w ekosystemie jego blockchaina. Zwracał uwagę na charakterystyczne struktury sieci, zdecentralizowane finanse (DeFi), zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO) oraz aplikacje hybrydowe jako najważniejsze zmiany, które zachodzą w Ethereum.

W opublikowanym na swoim blogu poście Vitalik Buterin z nieskrywanym entuzjazmem pisał o przyszłości ekosystemu Ethereum. Podzielił się również pewną prywatą opisując sytuację, gdy przebywał w Argentynie. Miał on bowiem możliwość zapłacenia w ETH za posiłek w kawiarni:

– Kiedy weszliśmy, właściciel mnie rozpoznał i od razu pokazał, że ma ETH i inne kryptowaluty na swoim koncie Binance. Zamówiliśmy herbatę i przekąski oraz zapytaliśmy, czy możemy zapłacić ETH. Właściciel kawiarni zobowiązał się i pokazał mi kod QR jego adresu depozytowego Binance, na który wysłałem około 20 $ ETH z mojego portfela Status na moim telefonie – opowiada Buterin. Czytaj więcej 

Tim Draper zmienia zdanie! Bitcoin jednak nie wzrośnie do 250 tys. USD na początku 2023 r.

Pomimo drastycznego załamania się rynku kryptowalut na wieść o upadku FTX, trzeciej największej giełdy wirtualnych aktywów na świecie, Tim Draper wciąż pozostaje pozytywnie nastawiony do perspektyw tego rynku. W jego ocenie Bitcoin wzrośnie bowiem do 250 tysięcy dolarów i wydarzy się to szybciej niż wszyscy myślą.

Znany inwestor venture capital i entuzjasta kryptowalut Tim Draper uważa, że upadek giełdy kryptowalut FTX nie ma nic wspólnego z sukcesem Bitcoina, ponieważ BTC jest zdecentralizowany, a FTX nie był.

– FTX był scentralizowany, zależny od jednego założyciela – wskazał miliarder dodając, że kiedy waluta jest scentralizowana – na przykład (przez – red.) bank centralny – ma jeden punkt awarii, a także może być manipulowana. Czytaj więcej

CBA zatrzymało twórców gigantycznej piramidy finansowej! Inwestorzy stracili kilkaset milionów PLN

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali kolejne dwie osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej odpowiedzialnej za stworzenie piramidy finansowej, wskutek działania której inwestorzy mieli stracić  kilkaset milionów złotych.

Funkcjonariusze katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) prowadzą od 2020 roku wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie postępowanie dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, która stworzyła piramidę finansową.

Ustalenia śledczych wskazują, że spółka brokerska co najmniej w latach 2016-2020 oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości.

Jak wynika z dokumentacji, pracownicy spółki działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzali klientów w błąd, oferując sprzedaż obligacji firm o wątpliwej kondycji finansowej. Czytaj więcej 

Prognoza kursu euro: oznak recesji coraz więcej, ale SG zakłada 1,30 dol. w długim terminie

Kurs euro do dolara (EUR/USD) we wtorek przed południem utrzymuje się w okolicach 1,05 dol., choć w poniedziałek chwilowo sięgnął niemal 1,06 dol. Analitycy Societe Generale spodziewają się, że w długim terminie EUR/USD może dobić nawet do 1,30 dol.

Oznak recesji jest coraz więcej, co sugeruje, że PKB strefy euro spadać, a to może wywrzeć presję na kursie euro do dolara. W ostatnich miesiącach warunki handlu w Europie były bardzo niekorzystne, ponieważ ceny importu energii gwałtownie wzrosły. Miało to ogromny wpływ na saldo rachunku bieżącego, inflację czy kurs euro.

Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Jednak stopa inflacji CPI w strefie euro uległa obniżeniu w listopadzie po raz pierwszy od 17 miesięcy, spadając z 10,6% rdr do 10% rdr, według szacunków Eurostatu. Inflacja bazowa pozostała bez zmian na poziomie 5% rdr. Czytaj więcej 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułW erze powszechnych CBDC Bitcoin odegra rolę cyfrowego złota, uważa Mark Yusko
Następny artykułGPW: Podsumowanie informacji ze spółek, 6 grudnia 2022 r.
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here