Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Badania wskazują, że na dwadzieścia ostatnich lat, EUR/USD zyskiwał w grudniu aż 14 krotnie. Natomiast jen może w przyszłym roku wzrosnąć względem dolara amerykańskiego o ponad 9 proc. w stosunku do obecnego poziomu. Obecnie prowadzone są dochodzenia w sprawie upadku FTX oraz zaangażowania w to Sama Bankmana-Frieda w różnych jurysdykcjach.
SPIS TREŚCI:
Bank Japonii “zaskoczy rynek”. USD/JPY może spaść o 35%, uważają eksperci
Utrzymywanie ultra luźnej polityki pieniężnej przez Bank Japonii w czasie, gdy inne banki centralne na świecie agresywnie podnoszą swoje stopy procentowe sprawiło, że jen był na przestrzeni ostatnich miesięcy najsłabszą spośród głównych walut na świecie. Część ekspertów dostrzega jednak, że w 2023 r. japońska waluta ma szansę zaliczyć imponujący wzrost, ponieważ jej dwa kluczowe czynniki – jastrzębia Rezerwa Federalna i gołębi Bank Japonii – zamieniają się miejscami.
Pogłębiająca się różnica w rentowności pomiędzy USA a Japonią, gdzie pierwsze państwo agresywnie podnosi stopy procentowe, a drugie utrzymuje je na najniższych poziomach w celu pobudzenia gospodarki, przyczyniła się do drastycznego spadku japońskiej waluty, w efekcie czego kurs pary USD/JPY wzrósł od stycznia 2021 r. do października 2022 r. o przeszło 48 proc.
Według Barclays Plc i Nomura Holdings Inc. jen może jednak w przyszłym roku wzrosnąć względem dolara amerykańskiego o ponad 9 proc. w stosunku do obecnego poziomu, podczas gdy Vontobel Asset Management AG twierdzi, że wartość godziwa japońskiej waluty wynosi poniżej 100 za dolara, co wskazywałoby na jego wzrost o kolejne 27 proc. względem obecnego poziomu i łącznie dawałoby spadek pary USD/JPY o ponad 35 proc. licząc od październikowych szczytów. Czytaj więcej
EUR/USD zazwyczaj silnie rośnie w grudniu – wskazują ekonomiści MUFG Banku
Ekonomiści MUFG Banku w swoim najnowszym raporcie walutowym, szczególną uwagę poświęcają statystyce na tym rynku. Badania wskazują, że na dwadzieścia ostatnich lat, EUR/USD zyskiwał w grudniu aż 14 krotnie. W dodatku średni wzrost w tym miesiącu to 1,5% co jest imponującą wartością.
Ekonomiści z MUFG Bank obserwują sezonowe odchylenie EUR w grudniu i zauważają, że para zyskała 14 razy w ciągu dwudziestu lat.
„W grudniu należy pamiętać o silnym odchyleniu sezonowym. W ciągu ostatnich dziesięciu lat EUR/USD zyskiwał osiem razy w grudniu, średnio o imponującą średnią 1,5%.” – piszą w swoim raporcie. Czytaj więcej
Sam Bankman-Fried pogrążył FTX. Dlaczego nie trafił za kratki?
Były dyrektor generalny FTX wykorzystywał środki klientów własnej giełdy do osobistych celów inwestycyjnych. Obecnie prowadzone są dochodzenia w sprawie upadku tej platformy oraz zaangażowania w to Sama Bankmana-Frieda w różnych jurysdykcjach. Biznesmen ten został wezwany m.in. przez amerykańską Komisję ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów do złożenia wyjaśnień. Ze względu na to, iż sprawy są w toku, mężczyzna ten pozostaje na wolności.
Były dyrektor generalny FTX wciąż znajduje się w centrum uwagi społeczności kryptowalutowej oraz organów nadzoru. Dochodzenie w jego sprawie prowadzi m.in. amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oraz Departament Sprawiedliwości USA. Jakiś czas temu podobne kroki względem Sama Bankmana-Frieda podjął także turecki rząd.
SBF został wezwany niedawno przez amerykańską Komisję ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów do złożenia wyjaśnień. W odpowiedzi na nie mężczyzna ten podkreślił, że nie jest jeszcze gotowy na to, aby stawić się na przesłuchaniu ze względu na to, iż nie zdąży w tak krótkim czasie przeanalizować tego, co złożyło się na upadek FTX. Czytaj więcej
Vitalik Buterin opisuje plany rozwoju Ethereum
Współtwórca Ethereum – Vitalik Buterin – nie krył swojego entuzjazmu, gdy dzielił się swoimi refleksami na temat zmian, jakie zachodzą w ekosystemie jego blockchaina. Zwracał uwagę na charakterystyczne struktury sieci, zdecentralizowane finanse (DeFi), zdecentralizowane organizacje autonomiczne (DAO) oraz aplikacje hybrydowe jako najważniejsze zmiany, które zachodzą w Ethereum.
W opublikowanym na swoim blogu poście Vitalik Buterin z nieskrywanym entuzjazmem pisał o przyszłości ekosystemu Ethereum. Podzielił się również pewną prywatą opisując sytuację, gdy przebywał w Argentynie. Miał on bowiem możliwość zapłacenia w ETH za posiłek w kawiarni:
Honestly I think we emphasize flashy defi things that give you fancy high interest rates way too much. Interest rates significantly higher than what you can get in traditional finance are inherently either temporary arbitrage opportunities or come with unstated risks attached.
— vitalik.eth (@VitalikButerin) June 20, 2020
– Kiedy weszliśmy, właściciel mnie rozpoznał i od razu pokazał, że ma ETH i inne kryptowaluty na swoim koncie Binance. Zamówiliśmy herbatę i przekąski oraz zapytaliśmy, czy możemy zapłacić ETH. Właściciel kawiarni zobowiązał się i pokazał mi kod QR jego adresu depozytowego Binance, na który wysłałem około 20 $ ETH z mojego portfela Status na moim telefonie – opowiada Buterin. Czytaj więcej
Tim Draper zmienia zdanie! Bitcoin jednak nie wzrośnie do 250 tys. USD na początku 2023 r.
Pomimo drastycznego załamania się rynku kryptowalut na wieść o upadku FTX, trzeciej największej giełdy wirtualnych aktywów na świecie, Tim Draper wciąż pozostaje pozytywnie nastawiony do perspektyw tego rynku. W jego ocenie Bitcoin wzrośnie bowiem do 250 tysięcy dolarów i wydarzy się to szybciej niż wszyscy myślą.
Znany inwestor venture capital i entuzjasta kryptowalut Tim Draper uważa, że upadek giełdy kryptowalut FTX nie ma nic wspólnego z sukcesem Bitcoina, ponieważ BTC jest zdecentralizowany, a FTX nie był.
– FTX był scentralizowany, zależny od jednego założyciela – wskazał miliarder dodając, że kiedy waluta jest scentralizowana – na przykład (przez – red.) bank centralny – ma jeden punkt awarii, a także może być manipulowana. Czytaj więcej
CBA zatrzymało twórców gigantycznej piramidy finansowej! Inwestorzy stracili kilkaset milionów PLN
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zatrzymali kolejne dwie osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej odpowiedzialnej za stworzenie piramidy finansowej, wskutek działania której inwestorzy mieli stracić kilkaset milionów złotych.
Funkcjonariusze katowickiej Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) prowadzą od 2020 roku wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie postępowanie dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej, która stworzyła piramidę finansową.
Ustalenia śledczych wskazują, że spółka brokerska co najmniej w latach 2016-2020 oferowała sprzedaż instrumentów finansowych (głównie obligacji) kilkudziesięciu podmiotów funkcjonujących w różnych branżach, głównie na rynku nieruchomości.
Jak wynika z dokumentacji, pracownicy spółki działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wprowadzali klientów w błąd, oferując sprzedaż obligacji firm o wątpliwej kondycji finansowej. Czytaj więcej
Prognoza kursu euro: oznak recesji coraz więcej, ale SG zakłada 1,30 dol. w długim terminie
Kurs euro do dolara (EUR/USD) we wtorek przed południem utrzymuje się w okolicach 1,05 dol., choć w poniedziałek chwilowo sięgnął niemal 1,06 dol. Analitycy Societe Generale spodziewają się, że w długim terminie EUR/USD może dobić nawet do 1,30 dol.
Oznak recesji jest coraz więcej, co sugeruje, że PKB strefy euro spadać, a to może wywrzeć presję na kursie euro do dolara. W ostatnich miesiącach warunki handlu w Europie były bardzo niekorzystne, ponieważ ceny importu energii gwałtownie wzrosły. Miało to ogromny wpływ na saldo rachunku bieżącego, inflację czy kurs euro.
Jednak stopa inflacji CPI w strefie euro uległa obniżeniu w listopadzie po raz pierwszy od 17 miesięcy, spadając z 10,6% rdr do 10% rdr, według szacunków Eurostatu. Inflacja bazowa pozostała bez zmian na poziomie 5% rdr. Czytaj więcej
Autor poleca również:
- Vitalik Buterin opisuje plany rozwoju Ethereum
- Dolar pragnie utrzymać koronę. Czy można dalej wierzyć w pivot? Świat walut Marka Rogalskiego
- Cena ropy naftowej oscyluje przy tegorocznych minimach. Inwestorzy szukają pretekstu