Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Grupa analityków banku Morgan Stanley twierdzi, że dolar zbliża się do szczytu, a 2023 r. powinien być naznaczony jego wyprzedażą. Inwestorzy mimo napiętej sytuacji w Chinach czekają na wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz szereg odczytów gospodarczych. BTC zbliża się powoli do dna obecnego rynku niedźwiedzia.
SPIS TREŚCI:
Euro prędzej spadnie do 1,03 USD niż wzrośnie do 1,05 USD, wskazuje ING
Ekonomiści ING dostrzegają, jak rynki finansowe z pewnym niepokojem śledzą rozwój sytuacji w Chinach, przygotowując się na dwa kluczowe wydarzenia związane z ryzykiem – jutrzejsze wystąpienie Jerome’a Powella oraz piątkowe payrollsy – które w ocenie ekspertów, wydają się raczej skłaniać do podniesienia oczekiwań co do stóp procentowych, niż potwierdzać gołębie spekulacje. Jeśli dodamy do tego bardzo odwróconą krzywą rentowności w USA, w tym tygodniu może pojawić się umocnienie dolara.
Ekonomiści ING uważają, iż przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej przedstawi podczas swojego środowego wystąpienia bardziej jastrzębi komunikat, co w połączeniu z dobrymi danymi z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy w piątek mogłoby spowodować wzrost oczekiwań związanych z dalszym agresywnym zacieśnianiem polityki pieniężnej i piątą z rzędu podwyżką stopy funduszy federalnych o 75 pb. podczas grudniowego posiedzenia FOMC.
W ocenie ekspertów, Fed będzie forsował zacieśnianie do recesji, co powinno być kombinacją pozytywną dla dolara. To tez sprawia, że w ich ocenie możliwy jest powrót notowań indeksu DXY do poziomów 107,00/107,50 jeszcze przed wystąpieniem Powella. Czytaj więcej
Dolar szykuje się na spadkowy 2023 r. JPMorgan stawia na jena i waluty rynków wschodzących
Analitycy z JPMorgan Asset Management i Morgan Stanley sugerują, że dolar osiągnie swój szczyt w IV kw. 2022 r., by następnie przez cały 2023 r. powoli wracać do poziomów sprzed pandemii. Tym samym może to być dobry czas na zakup jena, a także walut państw europejskich i rynków wschodzących. Co zatem zwiastuje rychły koniec dominacji amerykańskiej waluty i skąd bierze się ten nadzwyczajny optymizm?
Grupa analityków banku Morgan Stanley pod wodzą Andrew Sheetsa twierdzi, że dolar zbliża się do szczytu, a 2023 r. powinien być naznaczony jego wyprzedażą. Podobną opinię wyraził strateg HSBC Holdings Plc Paul Mackel, stawiający na aktywa rynków wschodzących.
– Era dominacji dolara dobiega końca, ponieważ rynki zaczynają wątpić w dalsze zacieśnianie przez Rezerwę Federalną. To może oznaczać okazje do kupna walut Europy, Japonii i rynków wschodzących – napisała w nocie do inwestorów grupa analityków Morgan Stanley.
Kwestia nie jest jednak przesądzona, a inwestorzy mimo napiętej sytuacji w Chinach czekają na wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiej Rezerwy Federalnej oraz szereg odczytów gospodarczych. Czytaj więcej
Prognozy kursu funta: GBP/USD przebije wkrótce poziom 1,21? Bycze prognozy analityków
W ostatnim czasie brytyjski funt umacniał się względem amerykańskiego dolara w dużej mierze wraz z apetytem na ryzyko. Zdaniem analityków banków HSBC oraz Scotiabanku, w najbliższym czasie kurs GBP/USD może kontynuować rajd.
– Ogólnie rzecz biorąc, dane z Wielkiej Brytanii nadal pozostają słabe i w niektórych aspektach zbliżone do historycznych minimów, ale widać w nich oznaki odbicia od dna i poprawy w stosunku do oczekiwań. Na przykład niedawno opublikowany wskaźnik PMI dla Wielkiej Brytanii wzrósł nieznacznie w listopadzie do 48,3 z 48,2 w październiku, co świadczy o tym, że tempo kurczenia się zmniejszyło. Był to wynik powyżej konsensusu oczekiwań na poziomie 47,5 – czytamy w najnowszej nocie banku HSBC.
W przeszłości tego typu sytuacje były pozytywne dla funta, ponieważ – jak podkreślili analitycy – większe znaczenie ma zmiana w kierunku lepszych niż oczekiwano danych krajowych, a nie lepszych danych w wartościach bezwzględnych.
W jesiennym oświadczeniu opublikowanym 17 listopada, kanclerz Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt ujawnił pakiet podwyżek podatków i cięć wydatków o wartości 55 miliardów funtów, co było zasadniczo zgodne z oczekiwaniami. Czytaj więcej
Jak nisko może jeszcze spaść Bitcoin? Analityk on-chain Willy Woo przedstawia swój model
Analityk On-Chain Willy Woo przedstawia swój opracowany model dotyczący Bitcoina – największej kryptowaluty pod względem kapitalizacji rynkowej – który sugeruje, że BTC zbliża się powoli do dna obecnego rynku niedźwiedzia.
Woo napisał swoim zwolennikom na Twitterze, że spodziewa się wkrótce osiągnięcia dna przez Bitcoina. Jego zdaniem dołek zostanie wyznaczony w momencie, w którym 58% do 61% wszystkich cyfrowych monet znajdzie się poniżej ceny zakupu lub będzie stratnych.
– Dno Bitcoina znajduje się coraz bliżej w ramach mojego modelu Max Pain – napisał analityk on-chain na Twitterze.
Woo argumentuje, że historycznie cena BTC osiąga dna swoich makrocykli, gdy 58-61% monet przynosi straty (kolor pomarańczowy). Z kolei zielone cieniowanie zaznaczone na poniższym wykresie koryguje monety zamknięte wewnątrz GBTC Trust. Czytaj więcej
Lepsza emerytura z IKE czy IKZE? Rozmowa z Elizą Dąbrowską
Od dawna słyszymy, że należy zainteresować się III filarem, jeśli planujemy otrzymywać godne emerytury. Wśród różnych rozwiązań, które proponują instytucje finansowe, przewijają się także konta IKE/IKZE. Czym one się od siebie różnią i w jakie instrumenty możemy tam inwestować? Na te oraz inne pytania odpowiedziała Eliza Dąbrowska – Dyrektor ds. rozwoju usługi doradztwa inwestycyjnego w Noble Securities S.A. Rozmowę przeprowadził Krzysztof Kamiński z Comparic24.tv.
Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) oraz Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) są kontami, z których możemy korzystać w ramach wykorzystania III filaru, który jest dla nas dobrowolny.
– Podstawową zaletą IKE jest to, że nie płacimy podatku Belki podczas okresu, kiedy inwestujemy na tym rachunku. W przypadku IKZE sytuacja wygląda podobnie, jednak przy wypłacie środków musimy zapłacić 10-procentowy ryczałtowy podatek – wyjaśniła Eliza Dąbrowska. Czytaj więcej
Prezes EBC, Christine Lagarde, domaga się aktualizacji przepisów MiCa po upadku FTX
Christine Lagarde, czyli prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), ponownie zwraca uwagę na silną potrzebę aktualizacji przepisów dotyczących rynku kryptowalut w Unii Europejskiej. Tym razem powołuje się na upadek giełdy FTX jako argument potwierdzający, że regulacje są „absolutną koniecznością”.
W poniedziałek, 28 listopada, Christine Lagarde podczas swojego wystąpienia w Parlamencie Europejskim mówiła o pilnej potrzebie wprowadzenia kolejnych regulacji względem rynku cyfrowych aktywów. Wspomniała, że sytuacja dotycząca upadłej giełdy FTX dotyczyła przede wszystkim aktywów kryptowalutowych w przeciwieństwie do stabilnych monet (nie chodzi tu o stablecoiny).
Lagarde jest zdania, że krach platformy do handlu kryptowaluty dotyczył „stabilności i niezawodności” giełdy, a EBC powinno w związku z tym zwiększyć swoją rolę jako globalnego regulatora, aby odpowiedzieć na rosnące zainteresowanie ludzi cyfrowymi aktywami. Czytaj więcej
Warren Buffett lepszy od Elona Muska i Jeffa Bezosa w 2022 roku – Bloomberg Billionaires Index
W 2022 roku wartość netto Warrena Buffetta wzrosła o ponad miliard dolarów, co jest wynikiem znacznie przewyższającym wielu prezesów gigantów technologicznych, takich jak Elon Musk i Jeff Bezos. Jak wygląda zaktualizowany indeks miliarderów Bloomberga?
Według indeksu miliarderów Bloomberga (ang. Bloomberg Billionaires Index) wartość netto Buffetta wzrosła do 110 miliardów dolarów w dniu 28 listopada. Zysk w tym – brutalnym dla rynku akcji – roku pomógł właścicielowi Berkshire Hathaway zmniejszyć lukę do Elona Muska, najbogatszego człowieka świata, który prowadzi obecnie Twittera i producenta pojazdów elektronicznych – Teslę.
Wartość majątku Muska spadła o 90,5 miliarda dolarów w tym samym okresie, ponieważ obawy o inflację, słabsza gospodarka i rozproszenie uwagi nowego CEO Twittera przyczyniły się do znacznego spadku cen spółki Tesla, które od początku roku straciły aż 54% swojej wartości.
Tym samym Warren Buffett jest obecnie szóstym najbogatszym człowiekiem na świecie, podczas gdy Musk nadal zajmuje pierwsze miejsce z wynikiem 180 miliardów dolarów. Czytaj więcej
Autor poleca również:
- Euro prędzej spadnie do 1,03 USD niż wzrośnie do 1,05 USD, wskazuje ING
- Ethereum (ETH) poradzi sobie lepiej, niż Bitcoin (BTC) przy następnej korekcie, uważa Mike McGlone
- Dolar szykuje się na spadkowy 2023 r. JPMorgan stawia na jena i waluty rynków wschodzących