Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Cena złota na rynku spot wzrasta o 0,4% do 1775,5 dol. za uncję. Kurs euro do dolara może stać przed możliwością dalszej zwyżki w krótkim terminie. W świecie krypto natomiast komentuje się pojawienie się byłego dyrektora generalnego upadłej giełdy kryptowalut FTX na konferencji DealBook Summit.
SPIS TREŚCI:
Cena złota może wzrosnąć o 20-30% gdy Fed obniży stopy, uważa MUFG
Cena złota w czwartek rano wspina się na dwutygodniowe szczyty kontynuując zwyżkę po solidnym listopadzie. Wsparcie dla notowań metalu zapewnia osłabienie dolara po tym, gdy wystąpienie przewodniczącego amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella, rozbudziło oczekiwania na mniejsze podwyżki stóp procentowych.
Cena złota na rynku spot wzrasta o 0,4% do 1775,5 dol. za uncję rozszerzając zakres zwyżki ze środy, gdy zyskała ponad 1% i z wtorku, gdy było to 0,5%. Silne odbicie kursu metalu szlachetnego jest między innymi wynikiem gołębiego wydźwięku przemowy przewodniczącego Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella. Jeśli ufać słowom szefa banku (a nie ma podstaw ku temu, by tego nie czynić), Fed może zmniejszyć tempo podwyżek stóp już w grudniu.
Wypowiedź Powella można podsumować dość krótko: prezes banku centralnego potwierdził, że Fed zwolni tempo zacieśniania. To oczywiście miało przełożenie na osłabienie dolara, co zapewniło wsparcie złotu. Niższe stopy zazwyczaj zwiększają atrakcyjność inwestycyjną złota, ponieważ zwiększają jego atrakcyjność wobec obligacji długoterminowych: innej formy zabezpieczania się przed utratą wartości pieniądza. Czytaj więcej
Cena ropy Brent wzrasta, olbrzymi spadek rezerw w USA, embargo UE bardzo blisko
W ostatnich tygodniach ceny ropy Brent ponownie uległy rosnącym obawom w związku ze znacznym wzrostem liczby przypadków COVID w Chinach, a także brakiem jasności co do wdrożenia rosyjskiego limitu cenowego przez kraje G7. Tymczasem, zbliża się posiedzenie OPEC+ w sprawie poziomów produkcyjnych.
Cena ropy naftowej Brent notowanej na giełdzie surowcowej ICE w trakcie porannej części czwartkowej sesji wzrasta o 0,8% do 87,33 dol. za baryłkę rozszerzając zakres dwuprocentowych zwyżek z wtorku i czwartku. Jeszcze w tym tygodniu notowania surowca w tymczasowej korekcie sięgnęły poziomów po raz ostatni notowanych na początku stycznia tego roku, jeszcze przed początkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Ropa znajduje pewne wsparcie dzięki optymizmowi inwestorów, że OPEC+ zapewni dalsze cięcia produkcji podczas nadchodzącego spotkania 4 grudnia. Czytaj więcej
Fed ważniejszy niż upadek FTX! Bitcoin ponownie ujemnie skorelowany z kursem dolara
Korelacja Bitcoina i Ethereum z indeksem dolara amerykańskiego (DXY) po raz kolejny zmieniła się na negatywną. Współczynnik korelacji BTC z DXY spadł bowiem do -0,36, po tym jak 19 listopada br. osiągnął on poziom 0,84.
Współczynnik korelacji mierzy związek między dwoma aktywami i mieści się w przedziale od 1 do -1. Pierwszy oznacza bezpośredni związek cenowy między dwoma aktywami, co oznacza, że ich kursy poruszają się w tym samym kierunku, podczas gdy drugi wskazuje na odwrotny związek, czyli sytuację, gdy dwa aktywa poruszają się w przeciwnych kierunkach.
Bitcoin od dłuższego czasu utrzymywał ujemną korelację z dolarem amerykańskim, co oznacza, że aktywa te poruszały się zwykle w przeciwnym kierunku. W sierpniu korelacja między tymi dwoma aktywami spadła nawet do -0,94.
Paniczna wyprzedaż obserwowana na rynku kryptowalut w reakcji na informację o upadku giełdy FTX sprawiła jednak, że 9 listopada br. korelacja pomiędzy BTC a USD stała się dodatnia, a 19 listopada osiągała ona nawet poziom 0,84. Czytaj więcej
Prognoza kursu euro: wzrost prognozowany przez ING i UniCredit
Kurs euro do dolara może stać przed możliwością dalszej zwyżki w krótkim terminie, uważają analitycy ING. Z kolei eksperci z UniCredit oczekują kontynuacji trendu wzrostowego w 2023 roku.
Kurs euro do dolara (EUR/USD) w czwartek rano wzrasta o 0,3% do 1,043 dol., po tym gdy listopad okazał się solidnym okresem dla notowań pary. W trakcie tego miesiąca EUR/USD zyskał ponad 5,3%, co jest najlepszym wynikiem od września 2010 roku.
– W przypadku kursu euro do dolara, opór jest wyraźnie ustawiony w rejonie 1,048-1,050 dol., a jeśli doszłoby do jego przebicia moglibyśmy zobaczyć skok w rejon 1,060-1,062 dol. Nie jest to nasz preferowany pogląd, ale przerzedzone grudniowe rynki i sezonowa słabość dolara oznaczają, że nie można wykluczyć takiego scenariusza. – skomentowali analitycy ING. Czytaj więcej
Sam Bankman-Fried (FTX) wyznaje: “Nikogo nie chciałem oszukać”
W dniu 30 listopada w Nowym Jorku odbyła się konferencja o nazwie DealBook Summit organizowana przez gazetę New York Times. Wokół wydarzenia było dosyć głośno, między innymi ze względu na informację, że jako jednym z zaproszonych mówców jest były dyrektor generalny FTX – Sam Bankman-Fried.
Pojawienie się byłego dyrektora generalnego upadłej giełdy kryptowalut FTX na konferencji DealBook Summit wzbudzało wiele kontrowersji. Słychać było wiele głosów, że SBF powinien zostać zatrzymany przez organy prawa, a nie przemawiać na dużych wydarzeniach. Rzecznik The New York Times przekazał, że Bankman-Fried został zaproszony na szczyt DealBook Summit kilka miesięcy przed wydarzeniami związanymi z upadkiem giełdy kryptowalut.
W trakcie swojego pierwszego większego wystąpienia publicznego od czasu katastrofy FTX Bankman-Fried przyznał, że „schrzanił” sprawy, jeśli chodzi o stanie na czele firmy. Stwierdził on, że powinien bardziej się skupić na zarządzaniu ryzykiem związanym z płynnością finansową, ochronie klientów giełdy oraz bardziej monitorować korelację między FTX, a funduszem Alameda. Czytaj więcej
FTX spowodowało 4. największą kapitulację Bitcoina (BTC) w historii!
W najnowszym wydaniu swojego cotygodniowego biuletynu “The Week On-Chain”, Glassnode zajęło się wpływem upadku FTX na inwestorów BTC. Jak się okazało, kapitulacja Bitcoina z listopada 2022 r. była czwartą największą w historii, a hodlerzy kryptowaluty stracili ponad 10 miliardów dolarów.
Hodlerzy Bitcoina stracili znaczną część swoich środków po bankructwie FTX. Co więcej, jak pokazują dane on-chain przedstawione przez firmę Glassnode, od tego czasu Bitcoin stał się głównym celem dla miłośników „kupowania dołków”.
Wyniki analiz były dość mieszane. Z jednej strony ujawniły dużą stratę zaufania wywołaną stratnymi inwestycjami funduszy, natomiast z drugiej strony pokazują, że wystąpiła jednocześnie „silna akumulacja”. Dla tych, którzy zainwestowali w BTC w obecnych warunkach sytuacja nie była jednak kolorowa. Czytaj więcej
Grudzień to statystycznie najlepszy miesiąc na EUR/USD. Z kolei styczeń jest najsłabszym miesiącem roku
Średnie miesięczne zachowanie euro w stosunku do dolara w ciągu ostatnich 20 lat pokazuje, że para EUR/USD zwykle rosła w grudniu, donoszą ekonomiści z Societe Generale. Poniżej streszczenie najważniejszych kwestii z raportu przygotowanego przez ekonomistów banku, dotyczącego zachowana kursów walut w ostatnim miesiącu roku.
„W ciągu ostatnich 20 grudnia kurs EUR/USD wzrastał 16 razy, co czyni go zdecydowanie najlepszym miesiącem dla euro. Częściowym powodem może być fakt, że w tym okresie nastroje w strefie euro były najczęściej negatywne. Na przykład średnia pozycja na rynkach walutowych w tym okresie była krótka w euro. Oznacza to, że często istnieje presja, aby pokryć krótkie pozycje w euro do końca roku” – piszą ekonomiści banku.
„Styczeń jest zwykle najgorszym miesiącem dla euro, być może dlatego, że niedźwiedzie nastroje nie znikają. W tym roku, przy ogromnym konsensusie dotyczącym byczego dolara, obniżającym kurs EUR/USD, presja na pokrycie krótkich pozycji może być jeszcze większa niż zwykle” – przestrzegają analitycy. Czytaj więcej
Autor poleca również:
- Silna sesja na Wall Street. Powell napędza rynki we wzrostach
- Ile kosztuje dolar 01.12.2022? Kurs dolara do złotego (USD/PLN) w czwartek
- Bitcoin wybija powyżej 17 000 USD. Słowa Powella to zapowiedź zbliżającej się hossy?