Naga Markets

Przegląd dnia Comparic.pl: Inflacja z nowym rekordem. Getin Noble Bank przestaje istnieć!Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. W piątek GUS opublikował najnowszy odczyt inflacji, który ponownie zaskoczył analityków. Bankowy Fundusz Gwarancyjny wydał rano decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji należącego do Leszka Czarneckiego Getin Noble Banku. Natomiast cena złota wzrasta czwartą sesję z rzędu i zmierza do zakończenia tygodnia zwyżką o 1,7%.

Inflacja znów przyspieszyła! To już ponad 17%. Ceny rosną najszybciej od 25 lat

W piątek, 30 września 2022 roku Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował najnowsze rezultaty inflacji konsumenckiej (CPI). Z raportu tego wynika, że według wstępnych danych, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych wzrosły we wrześniu br. w stosunku do poprzedniego miesiąca, tj. do sierpnia br. o 1,6 proc., a w stosunku do września 2021 r. aż o 17,2 proc., co jest najwyższym odczytem od lutego 1997 roku.

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych aż o 17,2 proc. oznacza dalszy wzrost inflacji z 16,1 proc. raportowanych w sierpniu br. Ostatni raz inflację na wyższym poziomie w skali roku widzieliśmy w lutym 1997 roku, tj. ponad 25 lat temu. Ceny rosły wówczas o 17,3 proc. Czytaj więcej 

Getin Noble Bank przestaje istnieć! Bank Leszka Czarneckiego znika z rynku

Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) wydał w piątek rano decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji należącego do Leszka Czarneckiego Getin Noble Banku. Decyzja ta podjęta została ze względu na jego złą sytuację finansową i ryzyko upadłości. W praktyce oznacza to, że 3 października 2022 roku Getin zniknie z rynku przechodząc tym samym do historii.

Przymusowa restrukturyzacja banków to jeden z instrumentów mających chronić klientów indywidualnych oraz podatników przed niekontrolowaną upadłością dużych instytucji finansowych.

Działalność Getin Noble Bank S.A. (GNB) w dniu 3 października 2022 r. zostanie przeniesiona do banku pomostowego o nazwie VeloBank, którego właścicielem obok Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) jest także System Ochrony Banków Komercyjnych S.A. (SOBK), składający się z ośmiu największych banków komercyjnych działających w Polsce. Czytaj więcej 

Dwucyfrowa inflacja w UE uderza w euro. Rekordowa zmienność na funcie

Głównym odczytem makroekonomicznym w strefie euro była dziś publikacja wstępnego CPI za wrzesień. Po wczorajszej niespodziance w górę w niemieckim CPI (10% r/r), w strefie euro również nastąpił wzrost do okrągłego poziomu 10,0%. Taka liczba powinna wzmocnić działanie Europejskiego Banku Centralnego i umocnić oczekiwania na podwyżkę o 75 pb 27 października, podkreślają eksperci z ING Banku. Jednocześnie ożywienie na funcie szterlingu pod koniec tygodnia wynika z agresywnej interwencji Banku Anglii na brytyjskim rynku obligacji w środę. Kurs EUR/USD silnie spada w piątek w okolice 0,9750, a GBP/USD wraca w okolice 1,10.

Jak podkreślają stratedzy w raporcie, różnice w krótkoterminowych stopach procentowych miały ostatnio niewielki wpływ na wycenę EUR/USD. Impulsywne odbicie notowań w ciągu ostatnich sesji może wynikać z ożywienia funta szterlinga.

XTB
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

– 0,9850/0,9870 może stanowić lokalny opór dla EUR/USD. Duża zmienność i mniejsza płynność oznaczają, że jesteśmy w ryzykownym okresie dla walut. Ostatecznie jednak uważamy, że presja na EUR/USD pozostaje poniżej 0,95 w dalszej części roku – napisano w raporcie. Czytaj więcej

Powrót Fed do “dramatycznie niskich stóp proc.” wesprze “niebotyczny” wzrost BTC

Agresywne zacieśnianie polityki pieniężnej przez Rezerwę Feralną, która poprzez podnoszenie stóp procentowych stara się okiełznać najwyższą od ponad 40 lat inflację konsumencką w USA przyczyniło się do skokowego wręcz wzrostu dolara, którego aprecjacja spowodowała z kolei znaczne spadki na rynkach akcji i kryptowalut.

Obserwowane na przestrzeni ostatnich miesięcy umocnienie dolara sprawiło, że notowania amerykańskiej waluty w relacji do polskiego złotego osiągnęły najwyższy poziom w historii. Jeżeli chodzi zaś o indeks DXY obrazujący kondycję dolara ważoną wymianą handlową w stosunku do walut światowych, jego kurs jest na najwyższym poziomie od maja 2002 roku.

CEO kryptowalutowej platformy do zarządzania majątkiem Abra Bill Barhydt dostrzega tę siłę dolara. Uważa on jednak, że greenback osiągnie wkrótce szczyt, gdyż Fed nie będzie w stanie utrzymać zbyt długo stóp procentowych na tak wysokim poziomie jak obecnie, a ich obniżki przyczynią się do spadku notowań dolara i wzrostu kryptowalut. Czytaj więcej

Cena złota odrabia straty. Notowania kruszcu pną się ku górze

Cena złota wzrasta czwartą sesję z rzędu i zmierza do zakończenia tygodnia zwyżką o 1,7%. Tym samym, kruszec mógłby odzyskać straty z poprzedniego tygodnia. Cena złota odbija w piątek rano do 1667 dol. za uncję wspinając się o 0,37% wobec zamknięcia z poprzedniej sesji. Jeszcze na początku tego tego tygodnia notowania osunęły się do 2-letnich minimów w okolicach 1620 dol. za uncję.

Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com
Kurs złota spot. Źródło: tradingview.com

Impuls do wzrostu kursu złota dało osłabienie dolara amerykańskiego. Indeks dolara (DXY) opadł z 20-letnich szczytów osiągniętych w środę na 114,77 pkt. do notowanych obecnie 112,09 pkt. Czytaj więcej 

Altcoiny spadną o 60%, a Bitcoin odbuduję swoją pozycję jako “król”, uważa znany analityk

Popularny analityk kryptowalut Jason Pizzino przewiduje dalsze straty dla rynku altcoinów nawet po tym, jak jego wycena już pogrążyła się ze szczytu ponad 900 miliardów dolarów pod koniec 2021 roku do około 200 miliardów dolarów obecnie.

W nowym filmie na YouTube Pizzino mówi swoim 276 000 subskrybentom, że obecna kapitalizacja rynkowa aktywów kryptowalutowych o wartości 221 miliardów dolarów, z wyłączeniem Bitcoina (BTC), Ethereum (ETH) i stablecoinów, może jeszcze spaść, ponieważ spowolnienie gospodarcze może się przeciągnąć do przyszłego roku.

Analityk twierdzi, że rynek altcoinów może wkrótce spać o kolejne o 20% do nawet 60%, przy czym krach prawdopodobnie nastąpi w dowolnym momencie w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Czytaj więcej

Japonia wydała 19,7 mld USD na interwencję, aby zahamować deprecjację jena

Japoński rząd wydał w zeszłym tygodniu około 2,8 biliona jenów (19,7 miliarda dolarów) interweniując na rynku walutowym, aby zahamować postępującą deprecjację jena, jak pokazały dane Ministerstwa Finansów w piątek, drenując prawie 15% funduszy, które są przeznaczone na interwencje. Mimo to kurs pary walutowej USD/JPY konsoliduje blisko 24-letnich szczytów, tuż poniżej 145,00.

Liczba przeznaczona na interwencje ta była nieco mniejsza niż 3,6 biliona jenów szacowane przez tokijskich brokerów rynku pieniężnego. To pierwsza od 24 lat w Japonii interwencja polegająca na sprzedaży dolarów i kupnie jenów, aby powstrzymać gwałtowne osłabienie waluty. Czytaj więcej

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułMarketing na podstawie danych. Rozmowa z ekspertką Pauliną Walkowiak CEO cux.io | Pakt z Biznesem #75
Następny artykułKorea Płd. ściga Do Kwona (LUNA). Zamrożono mu środki o wartości 67 mln USD
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here