Naga Markets

Przegląd dnia Comparic.pl: Dane NFP zaskakują rynek! Kurs dolara wyraźnie zyskuje Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Dane NFP zaskakują i pokazują wzrost zatrudnienia na poziomie 261 tys. nowych etatów w sektorze pozarolniczym w USA. Firma Apple podjęła decyzję o wstrzymaniu najnowszej wersji aplikacji Coinbase Wallet do przechowywania kryptowalut. Ekonomiści z Deutsche Banku przewidują, że indeks S&P 500 wyniesie 4500 punktów w pierwszej połowie przyszłego roku, podczas, gdy EUR/USD prawdopodobnie osiągnie poziom 1,15 pod koniec 2023 roku.

Fenomenalne dane z rynku pracy w USA! Odczyt NFP napędza wzrost dolara

Najważniejszą informacją piątkowej sesji była niewątpliwie publikacja raportu z amerykańskiego rynku pracy autorstwa BLS. Po wyniku na poziomie 261 tys. nowych etatów w sektorze pozarolniczym (NFP) z października 2022 r., w raporcie listopadowym ekonomiści spodziewali się pogorszenia sytuacji i wyniku na poziomie 200 tys. Jak się jednak finalnie okazało, z raportu BLS wynika, iż minionym miesiącu amerykańska gospodarka wytworzyła aż 263 tysiące nowych miejsc pracy.

Jak wynika z najnowszego raportu amerykańskiego biura pracy (BLS) zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP) w listopadzie 2022 roku wyniosła 263 tys. etatów.

Fenomenalne dane z rynku pracy w USA! Odczyt NFP napędza wzrost dolara

Pozytywny wydźwięk tej publikacji wspierała także dodatnia rewizja ubiegło miesięcznego odczytu oraz dane dot. inflacji płacowej i dodatnie rewizje ich październikowych odczytów. Okazało się bowiem, że październikowy odczyt zmiany zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym został zrewidowany do 284 tys. z 261 tys.

Wynagrodzenia rosły z kolei o 0,6 proc. w ujęciu miesięcznym oraz 5,1 proc. w skali roku. Ponadto, tu również dokonano wzrostowej rewizji ubiegło miesięcznych odczytów. Czytaj więcej 

Apple wytacza działa przeciw rynkowi kryptowalut? Tak sugeruje Coinbase

Czy gigant technologiczny – firma Apple – staje w opozycji do rynku cyfrowych aktywów? A może firma ma negatywny stosunek wyłącznie do sektora NFT? Tak by wynikało z ostatniego wpisu na Twitterze od Coinbase Wallet, w którym przykazano, że użytkownicy IOS nie mogą transferować tego typu aktywów ze swojej aplikacji.

Firma Apple podjęła decyzję o wstrzymaniu najnowszej wersji aplikacji Coinbase Wallet do przechowywania kryptowalut. Ma to związek z naruszeniem warunków zasad, jakie panują w App Store. Klienci IOS, którzy korzystają z aplikacji, muszą ponieść dodatkową opłatę za pośrednictwem firmowego systemu dokonywania transakcji w aplikacji.

Bossa

Jest to analogiczna sytuacja, jak w przypadku funkcji przy transferach niewymiennych tokenów NFT w cyfrowym portfelu od Coinbase. Apple widocznie zauważyło konflikt interesów, więc postanowiło wstrzymać działanie najnowszej wersji Coinbase Wallet. Zespół stojący za cyfrowym portfelem przekazał za pośrednictwem swojego Twittera:

– Apple twierdzi, że wymagane opłaty za gaz do wysłania NFT muszą być uiszczane za pośrednictwem ich systemu zakupów w aplikacji, aby mogli pobrać 30% opłaty za gaz. Dla każdego, kto rozumie, jak działają NFT i blockchainy, jest to oczywiście niemożliwe. Zastrzeżony przez Apple system zakupów w aplikacji nie obsługuje kryptowalut, więc nie mogliśmy go zastosować, nawet gdybyśmy próbowali. Czytaj więcej 

Sam Bankman-Fried ma urojenia i powinien trafić za kraty, uważa Mike Novogratz

W tym tygodniu Sam Bankman-Fried wziął udział online w wydarzeniu DealBook Summit, podczas którego udzielił godzinnego wywiadu. Informacja o jego pojawieniu się na konferencji od dłuższego czasu wywoływała spore kontrowersje. Wiele osób jest zdania, że SBF powinien znaleźć się za kratkami za dokonane oszustwa, a nie być zapraszany na publiczne wystąpienia. Jednym z krytyków Bankmana-Frieda jest również dyrektor generalny Galaxy Digital – Mike Novogratz.

W tym tygodniu w internecie pojawiło się kilka wywiadów, których udzielił poprzedni dyrektor generalny upadłej giełdy kryptowalut FTX – Sam Bankman Fried. Dwa z nich są zapisem jego rozmów telefonicznych z kryptowalutową vloggerką Tiffany Fong. Pisaliśmy więcej na ten temat tutaj.

Za to w dniu 30 listopada SBF rozmawiał z Andrew Rossem Sorkinsem z New York Times podczas konferencji DealBook Summit. To wystąpienie odbiło się szerokim echem w społeczności kryptowalut. Dzień po tym wydarzeniu dyrektor generalny Galaxy Digital – Mike Novogratz – ostro skrytykował Bankmana-Frieda po obejrzeniu tego wywiadu. Czytaj więcej 

EUR/USD osiągnie 1,15 do końca 2023 r. – prognozuje Deutsche Bank

Ekonomiści z Deutsche Banku przewidują, że indeks S&P 500 wyniesie 4500 punktów w pierwszej połowie przyszłego roku, podczas gdy EUR/USD prawdopodobnie osiągnie poziom 1,15 pod koniec 2023 roku. Oba instrumenty są ze sobą skorelowane. Im słabszy dolar tym silniejsze rynki akcji. Poniżej najważniejsze kwestie z prognozy analityków Deutsche Banku.

„Jeśli chodzi o rynki finansowe, naszym podstawowym założeniem jest to, że obecny rajd akcji na rynku bessy będzie na razie kontynuowany, podnosząc S&P 500 do 4500 punktów w pierwszej połowie 2023 r. Jednak ponieważ recesja trwa od połowy roku, prawdopodobnie zobaczymy spadek indeksu w kolejnych miesiącach” – uważają analitycy banku.

EUR/USD osiągnie 1,15 do końca 2023 r. – prognozuje Deutsche Bank

„Wraz z końcem cyklu zacieśniania polityki monetarnej przez FED, co już teraz jest wyceniane, dolar się osłabia a rynki akcji odrabiają straty. Nie wolno jednak zapominać, że polityka FED doprowadzi do prawdopodobnej recesji”. Czytaj więcej 

Wieloryby wracają do gry po upadku FTX. Duzi gracze kupili już BTC o łącznej wartości 789 mln dol.

Według Santiment, wiodącej analitycznej firmy zajmującej się kryptowalutami, wieloryby ponownie gromadzą się po wyprzedaży ogromnych ilości Bitcionów w następstwie upadku giełdy FTX na początku listopada. Tym samym duzi gracze ponownie wracają do gry i masowo kupują wiodącą cyfrową monetę.

Według Santiment, wieloryby zrzucają swoje skumulowane zasoby od 13 miesięcy, natomiast adresy posiadające od 100 do 10 tys. BTC sprzedały 1,36% swoich aktywów w ciągu pierwszych trzech tygodni listopada b.r.

Źródło: Santiment/Twitter
Źródło: Santiment/Twitter

– Wieloryby BTC spędziły już 13 miesięcy na pozbywaniu się swoich skumulowanych udziałów w miarę jak ceny Bitcoina się osuwały – napisano w raporcie.

Jednak po dużym spadku cen w pierwszych trzech tygodniach listopada, gdy miał miejsce upadek giełdy kryptowalutowej FTX, aż 47 888 Bitcoinów zostało ponownie zgromadzonych w ciągu ostatnich pięciu dni. Czytaj więcej 

Dolar jest “niedowartościowany”. Crédit Agricole CIB rekomenduje sprzedaż GBP/USD z celem na 1,10

Analitycy walutowi Crédit Agricole CIB dostrzegają, że choć indeks dolara amerykańskiego (DXY) ma za sobą najgorszy listopad w historii, to jednak nie wydaje się, by wyprzedaży amerykańskiej waluty towarzyszyła znacząca zmiana w jej fundamentach. USD pozostaje bowiem najwyżej oprocentowaną główną walutą, a Fed w dalszym ciągu zamierza podnosić stopy procentowe.

– Nasi ekonomiści oczekują, że w 2023 r. stopy procentowe Fed osiągną poziom 5,25%. FOMC może zasygnalizować ten ruch, rewidując w górę swój dot-plot na posiedzeniu 14 grudnia – czytamy w nocie CA CIB.

Dolar jest “niedowartościowany”. Crédit Agricole CIB rekomenduje sprzedaż GBP/USD z celem na 1,10

Eksperci dostrzegają bowiem, że optymizm rynku co do globalnego wzrostu gospodarczego, który został podsycony przez ogłoszenie oficjalnych planów ponownego otwarcia chińskiej gospodarki kilka tygodni temu, obecnie całkowicie wygasł w reakcji na informacje o powrocie koronawirusa w Chinach. To z kolei może zwiększyć popyt na uznawanego za bezpieczną przystań dolara w stosunku do walut powiązanych z ryzykiem, takich jak funt szterling. Czytaj więcej 

Grudzień to statystycznie najlepszy miesiąc na EUR/USD. Z kolei styczeń jest najsłabszym miesiącem roku

Średnie miesięczne zachowanie euro w stosunku do dolara w ciągu ostatnich 20 lat pokazuje, że para EUR/USD zwykle rosła w grudniu, donoszą ekonomiści z Societe Generale. Poniżej streszczenie najważniejszych kwestii z raportu przygotowanego przez ekonomistów banku, dotyczącego zachowana kursów walut w ostatnim miesiącu roku.

„W ciągu ostatnich 20 grudnia kurs EUR/USD wzrastał 16 razy, co czyni go zdecydowanie najlepszym miesiącem dla euro. Częściowym powodem może być fakt, że w tym okresie nastroje w strefie euro były najczęściej negatywne. Na przykład średnia pozycja na rynkach walutowych w tym okresie była krótka w euro. Oznacza to, że często istnieje presja, aby pokryć krótkie pozycje w euro do końca roku” – piszą ekonomiści banku.

Grudzień to statystycznie najlepszy miesiąc na EUR/USD. Z kolei styczeń jest najsłabszym miesiącem roku

„Styczeń jest zwykle najgorszym miesiącem dla euro, być może dlatego, że niedźwiedzie nastroje nie znikają. W tym roku, przy ogromnym konsensusie dotyczącym byczego dolara, obniżającym kurs EUR/USD, presja na pokrycie krótkich pozycji może być jeszcze większa niż zwykle” – przestrzegają analitycy. Czytaj więcej

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułProgram motywacyjny ESOP jako korzystna forma wynagradzania zespołu startupu. Prawna strona inwestowania z kancelarią Brightspot
Następny artykułBitcoin może spaść do 170 USD, ostrzega Cezary Graf
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem