Naga Markets

Przegląd dnia Comparic.pl: Cena ropy znacznie spada! Warren Buffett na zakupachZapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Warren Buffett w dalszym ciągu kupuje akcje, nadchodzą wzrosty na giełdach? Tim Draper niezmiennie twierdzi, że Bitcoin wzrośnie do 250 tysięcy dolarów. Cena ropy Brent nurkuje w poniedziałek poniżej 87 dol. za baryłkę. Kurs euro do dolara (EUR/USD) w poniedziałek rano osuwa się o 0,8% do 1,024 dol. odreagowując wybicie z zeszłego tygodnia.

To dlatego Warren Buffett zainwestował w TSMC. Wyrocznia z Omaha stawia też na Japonię

Zakup przez Berkshire, wraz z podobnym posunięciem Tiger Global Management LLC, może sugerować, że w branży układów scalonych pojawia się wartość po burzliwym okresie, naznaczonym spowolnieniem popytu i napięciami na linii USA-Chiny. Coraz więcej banków z Wall Street potwierdza bycze opinie na temat TSMC.

– Akcje osiągnęły dobry punkt wejścia, dzięki wiodącej pozycji technologicznej spółki. TSMC jest świetną inwestycją w dłuższej perspektywie, jeśli spojrzeć na nią z dystansu, poza obecny cykl spadkowy w branży półprzewodników – powiedział Andy Wong, menedżer funduszu w LW Asset Management

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSM.US)
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (TSM.US)

Akcje TSMC zyskały 10% od momentu ujawnienia pozycji przez Berkshire w zeszłym tygodniu. Morgan Stanley twierdzi, że są one handlowane 30-40% poniżej ich wyceny odpowiedniej dla cyklu spadkowego z powodu ryzyka geopolitycznego, według raportu z 8 listopada. Czytaj więcej 

Gdy skończy się zima, Bitcoin wystrzeli powyżej 250 tys. dol., uważa Tim Draper

Tim Draper niezmiennie twierdzi, że Bitcoin wzrośnie do 250 tysięcy dolarów, jednak czas leci, a wyznaczony termin, będący przełomem 2022 i 2023 r. nieuchronnie się zbliża. Znany inwestor venture capital i entuzjasta kryptowalut przekonuje ponadto, że upadek FTX nie przeszkodzi zapowiedzianemu rajdowi, a trwająca wyprzedaż doprowadzi do efektu jojo i jedynie spotęguje odbicie.

Podczas hossy z ubiegłego roku amerykański miliarder i inwestor venture capital Tim Draper przekonywał, że do końca 2022 r. cena Bitcoina osiągnie 250 tysięcy dolarów. Choć do listopada 2021 r. wszystko szło po jego myśli, tak 2022 r. przyniósł potężną geopolityczną zamieć, która zniosła notowania BTC/USD 76% poniżej ATH.

Notowania BTC/USD Źródło TradingView
Notowania BTC/USD Źródło TradingView

Gdy wszystko powoli zaczynało się układać, a rynek wyceniał pivot Fedu, na scenę weszła giełda FTX, przekreślając zaufanie instytucji do rynku kryptowalut, lecz nawet to nie zraziło Tima Drapera, który czeka na mającą nadejść lada moment hossę. Czytaj więcej

Cena ropy Brent nadal spada, Chiny walczą z nasileniem pandemii COVID

Cena ropy Brent nurkuje w poniedziałek poniżej 87 dol. za baryłkę, a oprócz osłabienia perspektyw popytu w związku z ograniczeniami COVID przez Chiny, negatywnym czynnikiem dla cen ropy jest między innymi umocnienie dolara amerykańskiego.

XTB

Cena ropy naftowej Brent notowanej na giełdzie surowcowej ICE spada o ponad 1% w poniedziałek rano do 86,90 dol. za baryłkę kontynuując zniżkę z trzech poprzednich spadkowych sesji z rzędu.

Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

 Sentyment do ryzyka staje się kruchy, ponieważ wszystkie ostatnie dane gospodarcze głównych krajów wskazują na scenariusz recesyjny, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i strefie euro. Jastrzębie komentarze amerykańskiej Rezerwy Federalnej z zeszłego tygodnia również wywołały obawy o perspektywy gospodarcze USA. – stwierdzili analitycy CMC Markets. Czytaj więcej

Akcje chińskich konsumentów i kasyn spadają wraz ze wzrostem liczby przypadków COVID-19!

Akcje restauracji, sprzedawców detalicznych i kasyn w Makau notowane w Hongkongu zanotowały jedne z największych spadków wśród blue chipów do południa, podczas gdy producenci alkoholi zyskiwali na chińskim rynku lądowym. Operator restauracji Haidilao International Holding Ltd. spadł o 6,9%, Chow Tai Fook Jewellery Group Ltd. stracił 6,0%, natomiast Sands China Ltd. i Galaxy Entertainment Group Ltd. stracili odpowiednio 6,7% i 6,0%. Indeks Hang Seng Index HSI spadł o 2,1% do 17616,06.

Chińska Narodowa Komisja Zdrowia zgłosiła w poniedziałek ponad 26 000 codziennych przypadków Covid-19, najwyższą liczbę od siedmiu miesięcy i szósty dzień z rzędu, kiedy dzienne przypadki przekroczyły 20 000. W Pekinie odnotowano dwa zgony związane z wirusem. W południowym centrum produkcyjnym Guangdong, prowincji najbardziej dotkniętej ostatnim wybuchem epidemii, władze zgłosiły ponad 9 000 przypadków i nakazały blokadę dzielnicy Baiyun na pięć dni. Czytaj więcej 

Prognoza kursu euro: w długim terminie UniCredit prognozuje rajd do 1,12 dol.

Kurs euro do dolara (EUR/USD) w poniedziałek rano osuwa się o 0,8% do 1,024 dol. odreagowując wybicie z zeszłego tygodnia do nawet 1,048 dol. Według analityków UniCredit, taki krótkoterminowy rajd notowań pary był przesadny, ale w długim terminie oczekują oni wybicia EUR/USD do zakresu 1,10-1,12 do 2024 roku.

Kurs euro do dolara (EUR/USD) od początku tego roku opadł o ponad 10%, choć gdy para wyznaczała swoje tegoroczne minima zakres zniżki wyniósł nawet ponad 16%. Relacja polityki monetarnej Fed i EBC pozostaje kluczowa dla zachowania notowań EUR/USD.

Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com
Kurs EUR/USD. Źródło: tradingview.com

Analitycy UniCredit oczekują, że Fed zakończy podwyżki stóp w I kw. 2023 roku i rozpocznie cykl luzowania w 2024 r., co prawdopodobnie zmusi dolara amerykańskiego do osłabienia się i poluzowania ucisku na notowaniach par powiązanych z USD. Czytaj więcej 

Akcje Netflixa szykują się do utworzenia “złotego krzyża”. Inwestorzy liczą na wzrosty

Po zaskakująco dobrych wynikach kwartalnych akcje Netflixa są na prostej drodze do uformowania prowzrostowej formacji technicznej zwanej złotym krzyżem. Ponadto od maja notowania amerykańskiego giganta zyskały blisko 80%, a inwestorzy są przekonani, że to nie koniec dobrej passy platformy streamigowej.

Notowania Netflixa rozpoczęły 2022 r. od poważnej wyprzedaży, kiedy to na wieść o pierwszej w historii utracie abonentów, inwestorzy masowo zaczęli wyprzedawać akcje spółki. Największe spadki nastąpiły natomiast w styczniu i kwietniu, kiedy to notowania rozpoczęły sesję od luk spadkowych na poziomach odpowiednio 20% i 27% niżej, po których 12 maja notowania osiągnęły dno w okolicy 160 USD za jedną akcję, czyli ok. 77% od ATH z listopada 2021 r.

Akcje Netflixa szykują się do utworzenia “złotego krzyża”. Inwestorzy liczą na wzrosty

Tym samym Netflix został zmuszony oddać w tym toku tytuł lidera usług streamingowych na rzecz Walt Disney Co., jednak po tym, jak we wtorek 18 października Netflix opublikował o wiele lepsze od oczekiwanych wyniki kwartalne, akcje cyfrowego giganta rozpoczęły sesję wyraźną luką wzrostową, a inwestorzy ponownie uwierzyli w potencjał platformy. Czytaj więcej 

Największa okazja na Wall Street od dekady. USA unikną recesji gospodarczej

Ekonomiści z Goldman Sachs spodziewają się, że Stany Zjednoczone o włos unikną recesji w przyszłym roku, gdy gospodarka Europy zacznie się kurczyć. Tymczasem prognozuje się, że PKB Chin będzie powoli wzrastał w pierwszej połowie 2023 r., a następnie przyspieszy w miarę zmniejszania ograniczeń. Jednocześnie rynki na Wall Street oferują największe potencjalne długoterminowe zwroty od ponad dekady, wskazuje JP Morgan.

– Spodziewamy się, że globalny wzrost wyniesie zaledwie 1,8% w 2023 r., ponieważ odporność USA kontrastuje z europejską recesją i wyboistym ponownym otwarciem w Chinach – napisano w raporcie.

W ocenie ekspertów Stany Zjednoczone powinny o włos uniknąć recesji, ponieważ inflacja bazowa CPI spadnie z obecnych 5% do 3% pod koniec 2023 r., przy wzroście stopy bezrobocia o 0,5 punktu procentowego. Czytaj więcej 

Kurs AUD/USD niedowartościowany o 20%! UniCredit i ING prognozują zwyżkę

Kurs dolara australijskiego do dolara amerykańskiego (AUD/USD) spada o 1,2% w poniedziałek rano do 0,662 dol. kontynuując spadki z trzech poprzednich sesji. Od początku roku notowania AUD/USD straciły blisko 9%, jednak zdaniem ekspertów z banku ING, sytuacja ta może się odwrócić. Dolar australijski może otrzymać pewne wsparcie ze strony mniej prężnego dolara i potencjalnie także ze strony mocniejszej gospodarki chińskiej.

Kierunek globalnego sentymentu do ryzyka może być kluczowym czynnikiem napędzającym notowania kurs AUD/USD w przyszłym roku. Obecnie, nastroje są stłumione z uwagi na widmo recesji i załamanie indeksów akcyjnych, ale to może zmienić się w kolejnych kwartałach.

Kurs AUD/USD. Źródło: tradingview.com
Kurs AUD/USD. Źródło: tradingview.com

Według analityków ING, kurs AUD/USD jest realnie niedowartościowany o 20%. W rezultacie, spodziewają się oni umiarkowanej zwyżki notowań pary w 2023 roku. Na koniec grudnia oczekują jednak utrzymania się przy 0,66 dol., a podbicie do 0,68 dol. prognozują na II kw. 2023 roku, by potem zapowiedzieć zwyżkę do 0,70 dol. na koniec 2023 r. Czytaj więcej

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykuł„Mrożenie” cen gazu – recepta na kryzys czy ślepy zaułek?
Następny artykułDolar australijski pozostaje pod presją ryzyka i sytuacji w Chinach
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here