Naga Markets

Przegląd dnia Comparic.pl: Cathie Wood wierzy w BTC. Black Friday pozytywnie zaskoczy?Zapraszamy na przegląd najciekawszych artykułów opublikowanych w serwisie Comparic.pl. Cena Bitcoina zanurkowała o 75% względem szczytów wszechczasów z zeszłego roku, ale to nie powstrzymuje Cathie Wood przed wieszczeniem wielkiej hossy kryptowalutowej. Deloitte spodziewa się, że kupujący wydadzą średnio ponad 200 USD w Czarny piątek. Natomiast Elon Musk stwierdził, że opłaty, jakie Apple i Google pobierają od aplikacji w swoich sklepach, są zdecydowanie zbyt duże

Apple i Google opodatkowały internet? Elon Musk i Twitter chce iść na wojnę z gigantami

Od momentu przejęcia Twittera, Elon Musk nie przestaje zaskakiwać. Tym razem wypowiedział się na temat rzekomej cenzury internetu, którą od lat mają stosować Google oraz Apple. Miliarderowi nie podoba się fakt, że za wprowadzenie aplikacji na rynek, giganci pobierają dużą część zysku z aplikacji, a jak wiadomo, nowo upieczony właściciel Twittera przegląda każdego centa, o czym mogli się przekonać byli pracownicy firmy.

Choć wydawałoby się, że giganci powinni trzymać się razem, tak ekscentrycznego Elona Muska zasada ta nie obowiązuje. W ubiegłym tygodniu zamieścił on na Twitterze wpis, sugerując, aby wydział antymonopolowy Departamentu Sprawiedliwości przyjrzał się praktykom stosowanym przez Google oraz Apple, czyli właścicieli Google Store oraz Apple Store.

Elon Musk stwierdził, że opłaty, jakie Apple i Google pobierają od aplikacji w swoich sklepach, są zdecydowanie zbyt duże i stanowią 30% podatek od internetu

XTB

Według miliardera jest to nieetyczne i tworzy na rynku duopol, który na dodatek stoi w sprzeczności z zapowiadanym przez muska “Twitterem 2.0.”, platformą niemal nieograniczonej wolności słowa oraz rentownego biznesu. Czytaj więcej 

Bitcoin nie zniknie, ale wiele tokenów nie przetrwa tej krypto-zimy, ostrzega Mike Novogratz

Mimo, że na przestrzeni ostatniego roku Bitcoin potaniał o ponad 77 proc., spadając o przeszło 53 500 USD z 69 000 USD aż poniżej 15 500 USD, miliarder i dyrektor generalny Galaxy Digital Mike Novogratz wciąż pozostaje byczo nastawiony wobec najstarszej z walut wirtualnych. Ostatnią wyprzedaż postrzega on zaś nie jako powód do zmartwień, lecz jako okazję inwestycyjną.

Choć Bitcoin spadł na przestrzeni ostatnich 12. miesięcy o przeszło 77 proc., wielu entuzjastów wciąż pozostaje byczo nastawionych do długoterminowych perspektyw tej kryptowaluty. Dostrzegają oni bowiem, że wyprzedaż ta nie jest niczym nadzwyczajnym, gdyż podobne pęknięcia baniek miały już miejsce kilkukrotnie na przestrzeni ostatnich lat.

Gdy pękła pierwsza bańka bitcoinowa, kurs BTC osunął się o niemal 94 proc., po czym wzrósł o 13 267 proc., by znów załamać się i podczas pęknięcia drugiej bańki runąć o przeszło 83 proc., po czym wzrosnąć o ponad 2383 proc. W trakcie trzeciej bańki Bitcoin osunął się z kolei o niemal 93 proc., a w trakcie czwartej o 84 proc. Czytaj więcej 

Kurs EUR/CHF: korekta prognozowana na 2023 rok przez JP Morgan

Szwajcarska gospodarka ma się całkiem solidnie, inflacja CPI spada osiągając w październiku zaledwie 3% rdr, co może być wsparciem dla kursu franka. Analitycy JP Morgan w rezultacie oczekują sporego rajdu EUR/CHF w przyszłym roku.

Kurs euro do franka szwajcarskiego notowany jest obecnie w okolicach poziomu 0,98. Według analityków JP Morgan powinien jednak zmierzać na południe w 2023 roku, choć podbicie do 1,00 w krótkim terminie nie jest wykluczone.

Kurs EUR/CHF. Źródło: tradingview.com
Kurs EUR/CHF. Źródło: tradingview.com

– Antycykliczne właściwości franka oraz bycza zmiana polityki przez SNB dla szwajcarskiej waluty wskazują na dalsze spadki kursu EUR/CHF w 2023 roku. Frank szwajcarski pozostaje jednym z najlepszych wskaźników globalnego wzrostu, służąc jako niezawodne zabezpieczenie przed utrzymującym się ryzykiem spadku cyklu w przyszłym roku. – stwierdzili analitycy banku inwestycyjnego JP Morgan w ostatniej nocie dotyczącej rynku walutowego. Czytaj więcej

Prognoza kursu funta: słabe perspektywy gospodarki UK. MS oczekuje spadku GBP/USD

Kurs funta do dolara (GBP/USD) w czwartek wybija ponad 1,21 dol. wspinając się do najwyższych poziomów od sierpnia. Sytuacja gospodarcza w Wielkiej Brytanii prezentuje się coraz mniej pozytywnie, a to zapewne będzie miało istotne przełożenie na kanał walutowy.

Kurs funta do dolara (GBP/USD) w czwartek kontynuuje impet wzrostowy z poprzedniej sesji wzrastając o 0,6% do 1,213 dol. Tym samym, notowania pary osiągają nowe 3-miesięcze maksima, ponieważ po raz ostatni na tym poziomie GBPUSD był w połowie sierpnia.

Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com
Kurs GBP/USD. Źródło: tradingview.com

Deficyt na rachunku bieżącym Wielkiej Brytanii nadal się pogarsza, co wynika z niekorzystnego bilansu handlowego, przy czym jest on w coraz większym stopniu finansowany przez przepływy portfelowe (czyli inwestycje na rynku kapitałowym), które są mniej stabilne niż bezpośrednie inwestycje zagraniczne (czyli inwestycje w infrastrukturę czy biznesy). Czytaj więcej 

Oczekuje się, że zakupy w Czarny Piątek odrodzą się. Inflacja napędza popyt na okazje!

Deloitte spodziewa się, że kupujący wydadzą średnio ponad 200 USD w Czarny piątek i łącznie ponad 500 USD od Święta Dziękczynienia do Cyber ​​​​poniedziałku, co stanowi wzrost w stosunku do ubiegłego roku, chociaż ta gotówka może przynieść im mniej rzeczy poprzez rosnące ceny. Analitycy twierdzą, że ponieważ wyższe ceny zbliżają się w tym sezonie świątecznym, klienci skupieni na okazjach mogą być bardziej czujni, jeśli chodzi o robienie większej liczby zakupów w Czarny piątek.

Więcej osób czuje się komfortowo, wracając do sklepów stacjonarnych, w których będzie mnóstwo okazji. Klienci nadal chcą, aby wakacje się udały, po roku stresu wywołanego podwyżkami cen i obawami przed recesją. Może to oznaczać, że w dni z największymi okazjami w roku będą starali się unikać kupowania prezentów, nawet jeśli sprzedawcy detaliczni coraz częściej rozpowszechniają świąteczne okazje przez całą jesień i zimę. Czytaj więcej

Akcje Tesla, Inc. wystrzeliły! Spółka Elona Muska z nową rekomendacją Citi

Akcje Tesla Inc. w środę podrożały o ponad 7,8% do 183,20 dol. pomimo obaw o nasilenie pandemii w Chinach, kluczowym rynku dla spółki. Powodem jest zmiana rekomendacji przez bank inwestycyjny Citi.

Analitycy Citi podwyższyli rekomendowaną ceną za akcje Tesli ze “sprzedaj” do “trzymaj”. Ich zdaniem, reakcja inwestorów była paniczna i to jest przyczyna spadku kapitalizacja spółki do okolic 600 mld dol. Według Citi, Tesla stoi przed szansą skorzystania z ustawy o redukcji inflacji w USA.

Kurs akcji Tesla Inc. Źródło: tradingview.com
Kurs akcji Tesla Inc. Źródło: tradingview.com

– Uważamy, że pogorszenie sytuacji w ciągu roku zrównoważyło krótkoterminowy stosunek zysku do ryzyka. – stwierdzili analitycy Citi.

– Aby stać się bykiem wobec Tesli, chcielibyśmy zyskać dodatkowe zaufanie do średniej ceny sprzedaży czy marży brutto (w tym poprze śledzenie krótkoterminowych punktów danych w Chinach i Europie) oraz postępów jeśli chodzi FSD (full self-driving). – dodali.

FSD to oferowany przez Teslę moduł autonomicznej i niezależnej jazdy. W USA moduł ten kosztuje obecnie 15 tys. dol. przy płatności z góry lub 199 dol. miesięcznie na zasadzie subskrypcji. Firma niestety nie podaje, jaki procent użytkowników wybiera tę opcję, ani ilu kończy subskrypcję, co jest sporą niewiadomą dla inwestorów, na co zwrócili uwagę analitycy Citi.

Bitcoin po 1 mln dol.? Cathie Wood z ARK Invest wciąż wierzy, że tak

Cena Bitcoina zanurkowała o 75% względem szczytów wszechczasów z zeszłego roku, ale to nie powstrzymuje Cathie Wood przed wieszczeniem wielkiej hossy kryptowalutowej. Jej zdaniem, kurs BTC/USD czeka spektakularny rajd do nawet 1 mln dol. za jedną monetę do 2030 roku.

Nic nie odstrasza Cathie Wood, znanej guru inwestowania i CEO Ark Invest, od zapowiadania wielkiej zwyżki ceny Bitcoina. Nie zniechęca jej krach giełdy FTX, ani olbrzymia przecena na rynku krypto. Wciąż podtrzymuje ona swoją prognozę, że cena bitcoina wzniesie się do 1 mln dol. do 2030 roku.

Kurs BTC/USD. Źródło: tradingview.com
Kurs BTC/USD. Źródło: tradingview.com

Szokujący upadek giełdy kryptowalutowej FTX pogłębił problemy w sektorze kryptowalut i spowodował panikę wśród dużej części inwestorów. Nawet najbardziej optymistyczni przedstawiciele branży cyfrowych aktywów uważają, że minie dużo czasu zanim rynek ochłonie po upadku FTX. Czytaj więcej 

Berkshire Hathaway Warrenna Buffetta zacznie sprzedawać obligacje w jenach?

Berkshire Hathaway Inc. należący do Warrenna Buffetta pzygotowuje się do rzekomej sprzedaży japońskich obligacji korporacyjnych denominowanych w jenach. Informacje zostały podane przez osoby posiadające bezpośrednią wiedzę w tej sprawie, cytowane przez Bloomberga.

Domniemana transakcja konglomeratu Warrena Buffetta może obejmować obligacje o długości 30 lat. Osoby, które udzieliły tej informacji poprosiły o nieujawnianie ich tożsamości, ponieważ nie zostały upoważnione do mówienia o tym.

Dzięki utrzymaniu przez Bank Japonii (BoJ) polityki ujemnych stóp procentowych, całkowite koszty pożyczek dla firm wyrażone w jenach pozostają stosunkowo niskie, nawet jeśli ich nominalna wartość wzrosła. Pomogło to przyciągnąć większą liczbę emitentów na rynku kredytów w jenach.

Obligacje jenowe nie są jedynymi instrumentami finansowymi obserwowanymi przez legendarnego inwestora. Wyrocznia z Omaha zwiększyła w ostatnim czasie również swoje pozycje w japońskich spółkach. Czytaj więcej 

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułPaździernikowy CPI w USA zmniejsza prawdopodobieństwo kolejnej podwyżki 75 pb w grudniu, prognozuje Wells Fargo
Następny artykułWzrosty na giełdach – czy niedźwiedzie zapadły w sen zimowy?
Absolwent studiów ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Inwestor indywidualny specjalizujący się głownie w polskim rynku akcji. Zwolennik długoterminowych inwestycji opartych na analizie fundamentalnej. Członek Koła Naukowego Ekonomistów UMCS, współtwórca Podcastu Akademickiego. Prelegent ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych związanych z ekonomią i giełdą. Jego zainteresowania naukowe związane są z inwestycjami alternatywnymi, budowaniem zabezpieczenia emerytalnego oraz zarządzanie ryzykiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here