Naga MarketsSiedziba Banku Anglii
Siedziba Banku Anglii

Już dzisiaj poznamy decyzję Banku Anglii ws. stóp procentowych, raport o inflacji oraz opublikowany zostanie protokół z posiedzenia Komitetu Polityki Monetarnej. Po wejściu Brexitu w decydujący okres, większość dużych banków inwestycyjnych nie oczekuje od BoE zmiany polityki pieniężnej w lutym. Bank centralny może zrewidować swoje prognozy inflacyjne, nie dając przy tym żadnych istotnych sygnałów.


Zobacz również: Funt (GBP) może stracić na wartości nawet 14%, gdyby doszło do hard Brexitu

Te artykuły również Cię zainteresują
Nordea Markets: Stopy bez zmian, ważny będzie raport o inflacji

Eksperci z Nordea Markets oczekują, że w czwartek Bank Anglii utrzyma stopy procentowe na poziomie 0,75%, a zatem rynki będą koncentrować się na raporcie o inflacji.

Widzimy ryzyko obniżenia zarówno prognozy wzrostu, jak i inflacji w porównaniu do listopadowego raportu. W tej chwili chodzi przede wszystkim o Brexit, co oznacza, że ​​realna gospodarka odgrywa jedynie niewielką rolę i będzie nadal to robić w nadchodzących miesiącach. Carney podkreślił, że hard Brexit może doprowadzić do podwyżki stóp, chociaż ani my, ani rynki w to nie wierzymy – napisano w raporcie.

BoE bez zmian – Nomura

Analitycy z Nomura nie spodziewają się żadnych zmian w polityce pieniężnej. Jednocześnie dostrzegają wzrost ryzyka dla słabszego wzrostu gospodarczego, który pozostaje pod presją Brexitu.

W perspektywie krótkoterminowej oczekujemy obniżenia projekcji dla inflacji z powodu niższych cen energii. Ważniejsze z punktu widzenia polityki pieniężnej będzie informacja, gdzie RPP widzi inflację w dwu- i trzyletnim horyzoncie. Bank może oprzeć swoje prognozy na płynnym dostosowaniu do możliwych scenariuszy i ostatecznych relacji handlowych Zjednoczonego Królestwa z Unią Europejską. Jednak to ostatni raz, kiedy może to zrobić przed Brexitem. Skupiamy swą uwagę na tym, jak będą przebiegać negocjacje (zarówno z UE, jak i z Izbą Gmin) w nadchodzących tygodniach – wskazano w raporcie.

ING: Niewykluczona podwyżka, gdy wyjaśni się sprawa Brexitu

Eksperci z ING uważają, że w momencie kiedy Bank Anglii ogłosi ostatnią (przed Brexitem) decyzję w sprawie stóp procentowych w czwartek, pozostanie jeszcze tylko 50 dni, zanim Wielka Brytania planuje opuścić UE. W ich ocenie dalej brakuje jasności, czy umowa będzie zawarta do tego czasu. Wskazują, że nawet jeśli termin 29 marca zostanie przesunięty to nie ma wątpliwości, że Bank Anglii utrzyma politykę monetarną bez zmian w tym tygodniu, podczas gdy prawdopodobnie zachowany zostanie ton większej ostrożności.

Dane gospodarcze pogarszają się i jest prawdopodobne, że wzrost utrzyma się na stałym poziomie (lub potencjalnie poziomie stagnacji) w ciągu pierwszego kwartału, ponieważ rośnie awersja biznesowa i konsumencka. Oznacza to, że podwyżka stóp w pierwszej połowie 2019 r. wydaje się mało prawdopodobna, ale dalsze zacieśnienie w późniejszym okresie tego roku nie powinno być całkowicie wykluczone. Ponieważ dynamika wynagrodzeń jest nadal silna uważamy, że decydenci będą chcieli podnieść stopy, jeśli tylko będzie to możliwe – napisano w raporcie.

Podwyżka tak, ale dopiero w maju – Rabobank

Analitycy z Rabobanku nie spodziewają się, że Bank Anglii zmieni parametry swojej polityki monetarnej na jutrzejszym posiedzeniu.

Silny rynek pracy wskazuje, że doszłoby do podwyżki stóp na dzisiejszym spotkaniu, lecz tak się nie stanie ze względu na widmo Brexitu. Kolejna konferencja, która będzie miała miejsce w maju najprawdopodobniej urzeczywistni podwyżkę do poziomu jednego punktu procentowego. To jednak przy założeniu, że ​​Wielka Brytania opuści UE z umową handlową. Jeśli w ciągu najbliższych tygodni nie będzie żadnych oznak znacznych postępów ws. Brexitu, pozostawiając RPP bez jasności, której tak bardzo potrzebuje, poddamy naszą prognozę pod ponowną analizę – wskazano w raporcie.

TD Securities: Wysoka niepewność do końca I kwartału

Analitycy z TD Securities oczekują jednogłośnego głosowania na jutrzejszym posiedzeniu BoE.

RPP pozostaje w tle, gdy Brexit wchodzi w decydującą fazę, a jakiekolwiek zmiany w decyzjach BoE raczej nie będą istotne. Niepewność pozostaje podwyższona i najprawdopodobniej pozostanie do końca I kw. 2019 roku – podsumowano w raporcie.

Kurs funta (GBP) poniżej ważnego oporu 1.30

Dzień przed decyzją Banku Anglii, kurs pary walutowej GBP/USD porusza się w wąskiej konsolidacji. Lokalne wsparcie tworzy formacja podwójnego dna, która uformowała konfluencję z miesięcznym pivotem (1.2920). Jeśli doszłoby do złamania tego poziomu, kolejnym wsparciem jest dołek z 17 i 21 stycznia 1.2833. Z drugiej strony górne ograniczenie stanowi dzienny pivot 1.2975 oraz psychologiczny poziom 1.30.

Zobacz również: Ryzyko hard Brexitu zacieśnia współpracę Niemiec i Japonii

Przegląd BoE: Duże banki przewidują jednogłośne głosowanie w sprawie stóp procentowychConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here