Naga MarketsPoranny komentarz makroW ostatnim dniu handlowym tego tygodnia czeka nas spora ilość odczytów. Większość nie posiada jednak dużego znaczenia fundamentalnego dla rynków. Skupimy się przede wszystkim na przedpołudniowym odczycie produktu krajowego brutto dla Eurolandu.


Raport inflacyjny Banku Anglii

Wczoraj Bank of England podzielił się z rynkiem raportem inflacyjnym. W czasie konferencji prasowej związanej z jego publikacją oficjele banku wydawali się mieć bardzo dobrego nastroje – pomimo tego, ze nie mają ku temu szczególnych powodów.

Inflacja w 2015 roku może znaleźć się bardzo blisko zera lub nawet trochę poniżej. Zaznaczył, że za spadki odpowiadają ceny ropy, a polityka monetarna będzie dopasowywana pod obecne ruchy rynkowe. Musimy jednocześnie pamiętać, że inflacja może posiadać różne wymiary i nie wszystkie z nich wskazują na gwałtowne spadki – zdaniem rynków BoE tym stwierdzeniem zbagatelizowało problem wolniej rosnących cen.

Więcej na ten temat w artykule Marcina Nowogórskiego – Mark Carney się uśmiecha i funt startuje w górę.

Bank Rezerw Australii – AUD pójdzie w dół

W późnych godzinach wieczornych miejsce miało wystąpienie Glenna Stevensa (gubernatora RBA) przed Izbą Reprezentantów w związku z przedstawieniem prognoz inflacyjnych oraz polityki monetarnej. Tak jak można było przewidzieć, gubernator banku skupił się na wzroście oraz inflacji poruszających się poniżej trendu oraz zapowiedział możliwość cięcia stóp. Uspokajał jednocześnie, że nie powinny znaleźć się po ujemnej stronie wykresu.

Niemieckie PKB pozytywnie zaskakuje

O godzinie 08:00 Niemieckie Biuro Statystyczne podało wyniki PKB za czwarty kwartał 2014 oraz miniony rok. W ujęciu kwartalnym prognozy mówiły o 0.3%, odczyt wyniósł natomiast 0.7%. Podobnie było w przypadku PKB rocznego (1.6% vs 1.0% prognozy).

Dzięki temu możemy spodziewać się również dobrych publikacji o godzinie 11:00, kiedy Eurostat poda produkt krajowy brutto dla całej strefy euro.

Co dalej z europejskim wzrostem?

W ujęciu rocznym (dostosowany sezonowo) według prognoz PKB w Eurolandzie wyniesie 0.8% (poprzednio 0.8%), natomiast w kwartalnym (również z dostosowaniem sezonowym) 0.2% (poprzednio 0.2%).

Niespodzianka odczytowa może wpłynąć na wzmożoną zmienność wspólnej waluty, dlatego warto zachować szczególną ostrożność.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here