Naga MarketsUrna do wyborówW rozpoczynającym się tygodniu mamy dwa istotne dla rynków finansowych wydarzenia za oceanem. W najbliższy czwartek poznamy decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Powszechnie oczekuje się, że Fed pozostawi stopy procentowe bez zmian. Analitycy Konsulteo.pl są zgodni z rynkiem. Oceniamy, że listopadowy komunikat nie przyniesie zmian stóp, ale będzie zapowiedzią podwyżki stóp w grudniu.

Nowo zaprzysiężony wiceszef Fed Richard Clarida powiedział w ubiegłym tygodniu, że nawet po ostatniej podwyżce o 25 pb. polityka monetarna Fed pozostaje akomodacyjna i w jego ocenie dalsze stopniowe podwyżki stóp są uzasadnione. Czwartkowy komunikat zapewne nie będzie już zawierał sformułowania ‘akomodacyjna’, jednak niemal na pewno znajdziemy w nim powtarzane od miesięcy jak mantrę stwierdzenie o dalszych stopniowych podwyżkach.

Konsulteo.pl ocenia, że reakcja rynków finansowych na posiedzenie Fed może być ograniczona. Według nas większe znaczenie dla rynków mogą mieć wybory uzupełniające do Kongresu USA zaplanowane na 6 listopada. Wyborcy będą wybierać wszystkich 435 członków Izby Reprezentantów oraz 35 senatorów. Wybory uzupełniające, odbywające się w połowie kadencji prezydenckiej, zwykle są wiarygodnym wskaźnikiem poparcia dla prezydenta, a tym razem wynik wyborów należy odczytywać jako ocenę pracy Donalda Trumpa.

Sondaże wskazują, że Republikanie utrzymają większość w Senacie, ale większość w niższej izbie mogą zdobyć Demokraci. Zwycięstwo Demokratów w Izbie Reprezentantów byłoby pierwszym ważnym krokiem w kierunku zmiany na stanowisku Prezydenta USA w 2020 roku.

Rynki finansowe z reguły lubią stabilizację na scenie politycznej, jednak spadek szans na reelekcję Donalda Trumpa, kojarzonego ostatnio z wojną handlową, może zostać odebrany optymistycznie. Zwycięstwo Demokratów w izbie niższej Kongresu będzie prawdopodobnie skutkować odbiciem na giełdach oraz osłabieniem walut bezpiecznych (USD, CHF, JPY). Prawdopodobny wydaje się również wzrost cen surowców oraz aprecjacja walut surowcowych (np. CAD), a w szczególności walut powiązanych z chińską gospodarką (np. AUD, NZD).

Zdobycie większości w Izbie Reprezentantów przez Demokratów przyczyni się zapewne do umocnienia PLN, zwłaszcza wobec USD. W tym kontekście eksporterzy mogą zastanowić się nad zabezpieczeniem obecnego, korzystnego kursu wymiany.

Mówiąc o tym, czy obecny kurs USD/PLN jest korzystny dla firm biorących udział wymianie międzynarodowej, przywołamy ostatnie badanie koniunktury przeprowadzone przez Narodowy Bank Polski. Z październikowego ‘Szybkiego Monitoringu NBP’ wynika, że bieżący kurs USD/PLN jest opłacalny zarówno dla importerów jak i eksporterów (poniżej wykres pochodzący z raportu NBP).

Ekonomiści Konsulteo.pl szacują, że zarówno w perspektywie krótkoterminowej jak i kilkumiesięcznej sytuacja zmieni się na niekorzyść eksporterów i na korzyść importerów.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here