Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 6 stycznia 2020 r., kiedy to na szczególną uwagę zasługiwać będą przede wszystkim finalne odczyty wskaźników PMI dla sektorów usługowych w Niemczech, strefie euro, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się już nieco ciekawiej. Punktualnie o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny przedstawi bowiem najnowsze dane do. inflacji konsumenckiej (CPI). Szacuje się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w grudniu 2019 r. o 0,4%, co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost aż o 2,9%.

Godzinę później podobny raport opublikuje także Eurostat. W tym przypadku oczekuje się jednak wzrostu cen w ujęciu rocznym jedynie na poziomie 1,3%, choć i tak byłby to wzrost z 1,0% raportowanego przed miesiącem. Równocześnie poznamy także dane dot. sprzedaży detalicznej w strefie euro. Konsensus rynkowy przed tą publikacją zakłada, że jej wartość wzrosła w listopadzie ub.r. o 0,6% (wobec spadku o 0,6% miesiąc wcześniej).

W godzinach popołudniowych opublikowane zostaną natomiast najnowsze odczyty wskaźnika ISM dla usług w USA oraz PMI Ivey z Kanady.

Środa

Środowa sesja zapowiada się bardzo spokojnie. Na pierwszą i zarazem jedyną, istotną publikację tego dnia przyjdzie nam bowiem poczekać aż do godz. 14:30 kiedy to Automatic Data Processing (ADP) przedstawi wyniki zmiany zatrudnienia w USA. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Zdaniem ekonomistów, w grudniu ub.r. przybyło 165 tys. miejsc pracy (wobec 67 tys. raportowanych przed miesiącem).

Czwartek 

Równie mało interesująco zapowiada się także czwartkowa sesja, w trakcie której na szczególną uwagę zasługiwać będzie jedynie opublikowany o godz. 13:30 protokół z grudniowego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Przypomnijmy, że Rada Prezesów EBC postanowiła wówczas, że stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu w banku centralnym i depozytu w banku centralnym pozostaną na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 0,00%, 0,25% oraz −0,50%.

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się bowiem z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Konsensus rynkowy zakłada, że w grudniu 2019 r. przybyło 160 tys. nowych etatów co byłoby wynikiem zdecydowanie gorszym od poprzedniego (266 tys.). Analitycy zakładają także, że stopa bezrobocia utrzyma się na dotychczasowym poziomie (3,5%) a przeciętne godzinowe wynagrodzenie wzrośnie o 0,3% m/m oraz 3,1% r/r.

W tym samym czasie opublikowany zostanie także podobny raport z Kanady. Fakt ten sprawia, że w przypadku skrajnie różnych rezultatów, to właśnie na notowaniach pary walutowej USDCAD spodziewać moglibyśmy się największej zmienności.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWeekendowe kursy walut NBP: Dolar, frank w górę, funt traci, a euro stabilne, 3-7 stycznia 2019
Następny artykułBanki centralne stanowią największe zagrożenie dla światowej gospodarki w 2020 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here