Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 16 grudnia 2019 r., kiedy na szczególną uwagę zasługiwać będą jedynie wstępne odczyty wskaźników PMI dla sektorów usługowych i przemysłowych w Niemczech, strefie euro i Wielkiej Brytanii. Warto jednak przypomnieć, że finalne rezultaty poznamy dopiero na początku grudnia br.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się już nieco ciekawiej. Tuż po północy (o godz. 1:30 czasu polskiego) poznamy bowiem protokół z grudniowego posiedzenia Banku Rezerw Australii (RBA). Przypomnijmy, że RBA zdecydował się wówczas na utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie (0,75%).

Jeszcze przed południem, punktualnie o godz. 10:30 Wyspiarze podzielą się natomiast raportem z rynku pracy. Szacuje się, że w listopadzie złożono 21,3 tys wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, wobec 33 tys. poprzednio. Konsensus rynkowy zakłada także, że w październiku odnotowano wzrost stopy bezrobocia do 3,9% z 3,8% dotychczas.

Na godz. 14:30 zaplanowano również publikację raportu z amerykańskiego rynku nieruchomości. W tym przypadku ekonomiści oczekują, że w listopadzie wydano 1,4 mln zezwoleń na budowę i rozpoczęto budowy 1,344 mln nowych domów.

O godz. 16:00 poznamy także raport z amerykańskiego rynku pracy. Job Openings and Labor Turnover survey (JOLTs) – bo o nim mowa – to przeprowadzana i publikowana przez amerykańskie Bureau of Labor Statistics ankieta, która mierzy liczbę otwartych wakatów czyli miejsc pracy stworzonych, a jeszcze nie obsadzonych do ostatniego dnia roboczego miesiąca kalendarzowego. Jak to zazwyczaj bywa, im wyższy odczyt wskaźnika tym teoretycznie lepszy jest to sygnał dla waluty. Niższe wartości JOLTs będą z kolei niedźwiedzim sygnałem dla dolara.

Środa

W trakcie środowej sesji również poznamy kilka istotnych odczytów. Wśród najistotniejszych bez wątpienia wymienić trzeba dane dot. inflacji konsumenckiej (CPI) z Wielkiej Brytanii (o godz. 10:30), ze strefy euro (o godz. 11:00) oraz z Kanady (o godz. 14:30).

Jak co środę, o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) opublikuje natomiast Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Jakby tego było mało, punktualnie o godz. 22:45 poznamy także dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego z Nowej Zelandii. Szacuje się, że Produkt Krajowy Brutto wzrósł w III kw. 2019 r. o 0,4%, co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 2,0%.

Czwartek 

W trakcie czwartkowej sesji uwaga inwestorów skupiać się będzie z pewnością wokół posiedzenia Banku Anglii, który punktualnie o godz. 13:00 przedstawi swoją najnowszą decyzję monetarną. Konsensus rynkowy przed tą publikacją zakłada, że członkowie MPC ilością głosów 7:2 opowiedzą się za utrzymaniem stóp procentowych na niezmienionym poziomie (0,75%).

Nim do tego jednak dojdzie, już o godz. 1:30 czasu polskiego poznamy natomiast raport z Australijskiego rynku pracy. Zdaniem analityków w listopadzie przybyło 14 tys. miejsc pracy, co było by rezultatem zdecydowanie lepszym od październikowego spadku o 19 tys.

Jeszcze przed południem, o godz. 10:30 Wyspiarze podzielą się także danymi dot. sprzedaży detalicznej. Szacuje się, że jej wartość wzrosła w listopadzie o 0,3%, co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 2,1%.

Jedną z ostatnich, istotnych publikacji czwartkowej sesji będzie natomiast raport z amerykańskiego rynku nieruchomości dot. ilości sprzedanych domów na rynku wtórnym.

Piątek

Podczas piątkowej sesji poznamy m.in. dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii (o godz. 10:30) oraz Stanach Zjednoczonych (o godz. 14:30), a także raport obrazujący wielkość sprzedaży detalicznej w Kanadzie (o godz. 14:30).


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWeekendowy przegląd rynków – Funt szterling (GBP) największym wygranym tygodnia
Następny artykułKurs złotego zaskakuje kolejny tydzień i wzrasta względem dolara, franka i euro. Sprawdź weekendowe kursy walut Forex
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here