Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Zupełnie inaczej będzie jednak 3 czerwca. Biorąc pod uwagę, że będzie to pierwszy dzień roboczy nowego miesiąca, spodziewać możemy się bowiem licznych odczytów wskaźników PMI dla sektorów przemysłu. Przed południem poznamy dane z Niemiec, strefy euro i Wielkiej Brytanii. Po południu czekać nas będą natomiast publikacje ze Stanów Zjednoczonych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wtorek

Wtorkowa sesja również zapowiada się dość interesująco. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznamy bowiem najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej z Australii. Szacuje się, że w kwietniu br. jej wartość wzrosła o 0,2% (wobec wzrostu o 0,3% w marcu br.). Zdecydowanie ważniejsza będzie jednak zaplanowana na godz. 6:30 decyzja monetarna Banku Rezerw Australii. Konsensus rynkowy zakłada, że RBA podejmie w czerwcu decyzję o obniżeniu stóp procentowych do 1,25% z 1,50% dotychczas. Fakt ten sprawia, że spodziewać moglibyśmy się wówczas większej zmienności na notowaniach par walutowych z dolarem australijskim. Teoretycznie, obniżka powinna przełożyć się na osłabienie AUD.

Punktualnie o godz. 10:00 nasz, rodzimy Główny Urząd Statystyczny podzieli się natomiast wynikami inflacji konsumenckiej (CPI). Zdaniem analityków, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 0,3% (wobec wzrostu o 1,1%  sprzed miesiąca), co w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego miałoby przełożyć na wzrost o 2,4%.

Pół godziny później (o 10:30) poznamy także wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii. Prognozy przed tą publikacją zakładają nieznaczny wzrost jego wartości do 50,6 z 50,5 raportowanego przed miesiącem.

Na godz. 11:00 zaplanowano również dwa raporty ze strefy euro. Pierwszy z nich dotyczyć będzie inflacji konsumenckiej (CPI), która zdaniem ekonomistów powinna wynieść w maju 1,4%. Drugi, to natomiast raport z rynku pracy. Szacuje się, że stopa bezrobocia utrzymała się w kwietniu na poziomie 7,7%.

Jakby tego było mało, o godzinie 15:45 Jerome Powell, prezes Fed wygłosi słowo powitalne podczas otwarcia konferencji z cyklu “Fed słucha: Strategia polityki pieniężnej, narzędzia i praktyki komunikacyjne”, w Chicago, w USA.

Środa

W trakcie środowej sesji także nie będziemy mieli powodów do narzekań na brak istotnych publikacji makroekonomicznych. Już w trakcie sesji azjatyckiej (o 3:30) poznamy bowiem dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego Australii. Zdaniem analityków Produkt Krajowy Brutto wzrósł w pierwszym kwartale br. w porównaniu z ostatnim kwartałem minionego roku o 0,4%, co w stosunku do pierwszego kwartału 2018 r. miałoby przełożyć się na wzrost o 1,7%.

Biorąc pod uwagę, że będzie to trzeci dzień roboczy nowego miesiąca, spodziewać możemy się także licznych odczytów wskaźników PMI dla sektorów usługowych. Przed południem poznamy dane z Niemiec, strefy euro i Wielkiej Brytanii. Po południu czekać nas będą natomiast publikacje ze Stanów Zjednoczonych.

Około południa rynki poznają również decyzje monetarną Rady Polityki Pieniężnej. Biorąc pod uwagę, że chyba nikt nie spodziewa się jakiegokolwiek rychu na stopach w wykonaniu RPP, zdecydowanie ważniejsza może okazać się zaplanowana dopiero na godz. 16:00 konferencja prasowa z udziałem Adama Glapińskiego. Warto w tym miejscu przypomnieć jednak, że stanowiska poszczególnych członków Rady są w tej kwestii dość mocno podzielone. Sam prezes RPP wielokrotnie podkreślał, że stopy procentowe mogłyby zostać na obecnym poziomie przynajmniej do końca kadencji obecnej Rady. Jego zdaniem “nadal trwa cud ekonomiczny, cud gospodarczy w Polsce i nadal chwilo trwaj…”

Prof. Eryk Łon przyznał natomiast niedawno, że trudno jest jednoznacznie określić, jak długo utrzymywać się będzie polityka stabilnych stóp procentowych (…) Kolejnym krokiem w polityce pieniężnej powinna być obniżka stóp procentowych.

Zgoła odmienne zdanie jednak Kamil Zubilewicz, który uważa, że:

Punktualnie o godz. 14:15 Automatic Data Processing (ADP) przedstawi natomiast wyniki zmiany zatrudnienia w USA. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Zdaniem ekonomistów, w maju br. przybyło 190 tys. miejsc pracy (wobec 275 tys. raportowanych przed miesiącem).

Jak co środę, o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Czwartek 

Czwartkowa sesja również zapowiada się dość interesująco…choć tego dnia ilość istotnych publikacji makroekonomicznych będzie już nieco mniejsza. Na pierwsze istotne raporty przyjdzie nam czekać do godz. 11:00 kiedy to Eurostat opublikuje dane dot. zmiany zatrudnienia oraz dynamiki wzrostu gospodarczego strefy euro w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Zdecydowanie ważniejsza będzie jednak zaplanowana na godz. 13:45 decyzja monetarna Europejskiego Banku Centralnego. Szacuje się, że EBC nie zdecyduje się w czerwcu na jakikolwiek ruch na stopach. Biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie pozostaną one bez zmian, zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się treść oświadczenia oraz zaplanowana na godz. 14:30 konferencja prasowa po posiedzeniu banku.

Wraz z rozpoczęciem konferencji prasowej rynki poznają także wskaźnik PMI Ivey z Kanady. Zdaniem analityków, jego wartość spadnie w maju do 53,0 z 55,9 raportowanego przed miesiącem.

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się bowiem z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Konsensus rynkowy zakłada, że w maju 219 r. przybyło 190 tys. nowych etatów co byłoby wynikiem znacząco gorszym od poprzedniego (263 tys.). Fak ten miałby przyczynić się także do wzrostu stopy bezrobocia, która zdaniem analityków miałaby uplasować się na poziomie 3,7% (wobec 3,6% dotychczas).

W tym samym czasie opublikowany zostanie także podobny raport z Kanady. Fakt ten sprawia, że w przypadku skrajnie różnych rezultatów, to właśnie na notowaniach pary walutowej USDCAD spodziewać moglibyśmy się największej zmienności.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułPrezydent Meksyku odpowiada na agresję Trumpa
Następny artykułCena ropy coraz niżej, baryłka kosztuje 55,5$. Co z ceną złota i srebra?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here