Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 30 marca 2020 r., kiedy to na uwagę zasługiwać będzie jedynie publikacja raportu z amerykańskiego rynku nieruchomości.

Punktualnie o godz. 16:00 amerykański National Association of Realtors opublikuje indeks podpisanych umów kupna domów na rynku wtórnym w USA. Analitycy spodziewają się 2,2-procentowego wzrostu wartości indeksu podpisanych umów kupna domów (wobec wzrostu o 5,2% sprzed miesiąca). Warto przypomnieć, że jest to raport dostarczający informacji o liczbie zawartych lecz jeszcze nie sfinalizowanych umów sprzedaży istniejących domów i mieszkań. Z uwagi na fakt, że podpisanie umowy wyprzedza zwykle sfinalizowanie transakcji o 4-6 tygodni, umożliwia on prognozowanie poziomu sprzedaży domów na rynku wtórnym. Raport ten nie zawiera jednak danych o podpisanych umowach sprzedaży nowych domów.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się już zdecydowanie ciekawiej. Już o godz. 7:00 poznamy bowiem najnowsze dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że wartość PKB Zjednoczonego Królestwa utrzymała się w IV kw. 2019 r. na niezmienionym poziomie, co w stosunku do IV kw. 2018 r. miałoby przełożyć się na wzrost o 1,1%.

O 9:55 opublikowany zostanie także raport z niemieckiego rynku pracy. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że bezrobocie u naszych zachodnich sąsiadów wzrosło w marcu o 30 tys. co oznacza wzrost stopy bezrobocia do 5,1% z 5,0% dotychczas.

Jeszcze przed południem poznamy dane dot. inflacji konsumenckiej (CPI) z Polski i strefy euro.

W godzinach popołudniowych najważniejszy będzie natomiast zaplanowany na godz. 14:30 raport dot. dynamiki PKB Kanady.

Środa

Przez wzgląd, iż środa będzie pierwszym dniem nowego miesiąca, uwaga inwestorów skupiona będzie przede wszystkim na finalnych odczytach wskaźników PMI dla sektorów przemysłu. Najważniejsze w tym przypadku będą oczywiście przedpołudniowe dane z Niemiec, strefy euro, Wielkiej Brytanii oraz popołudniowe odczyty ze Stanów Zjednoczonych.

Wraz z wybiciem godz. 14:15 Automatic Data Processing (ADP) przedstawi także wyniki zmiany zatrudnienia w USA. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS).

Jak co środę, o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) opublikuje również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Czwartek 

Kalendarz makroekonomiczny na czwartkową sesję jest niemal pusty. Tego dnia nie poznamy żadnej interesującej publikacji.

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się bowiem z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Konsensus rynkowy zakłada, że w marcu 2020 r. ubyło 293 tys. co byłoby najgorszym rezultatem od czerwca 2009 r.

Analitycy zakładają także, że stopa bezrobocia wzrośnie aż o 0,5 p.pkt do 4,0% z 3,5% raportowanego w lutym.

Biorąc pod uwagę, że piątek będzie trzecim dniem roboczym miesiąca, przed południem poznamy także finalne odczyty wskaźników PMI dla sektorów usługowych w Niemczech, strefie Euro i Wielkiej Brytanii, a po południu jeszcze ze Stanów Zjednoczonych.


Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułDrugi dzień konferencji Invest Cuffs – oglądaj online!
Następny artykułIzba Gospodarcza Blockchain i Nowych Technologii zaprasza do współpracy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here