Naga Marketshalloween-candyWszystko wskazuje, że Wskaźnik Halloween okaże się w tym roku bardzo dobry dla rynku akcyjnego. Ma on sugerować, że przed nami pół roku wzrostów na głównych amerykańskich indeksach. Czy scenariusz rzeczywiście ma szansę realizacji?


Czym jest wskaźnik Halloween?

Nietypowe narzędzie podaje, że okres sześciu miesięcy od amerykańskiego święta duchów (obchodzonego pod koniec października) przynosi inwestorom zdecydowanie wyższe stopy zwrotu niż w okresie od maja do października. Od 1990 roku indeks S&P500 zyskiwał średnio 4,9% w miesiącach zimowych i wiosennych, zapowiadając między innymi wzrosty polskiego WIGu o 15,1%.

W przypadku rodzimego rynku Halloween zawodził dwukrotnie – w 2000 roku przynosząc dwa procent straty oraz w 2007 roku generując zdecydowanie większe osunięcia (związane z rozpoczynającym się kryzysem). W Ameryce i Europie zawodził natomiast czterokrotnie. Przez ostatnie 12 miesięcy indeks DJI (Dow Jones Industrial) stracił 2,6% w okresie od maja do października, natomiast na przełomie 2014 i 2015 roku (październik-maj) zyskał 2,6%:

MW-DX363_hallow_20151022113441_ZH

Dlaczego w tym roku wskaźnik Halloween ma takie znaczenie?

Statystyka giełdowa pokazuje, że w latach kiedy wyniki Dow na dwa miesiące przed Halloween okazywały się słabe, wtedy półroczny okres wzrostów prognozowanych przez wskaźnik był bardzo silnie wykorzystywany (średnia aprecjacja o 4%).  Gdy natomiast okres września i października przynosił wzrosty wspominanego indeksu, wtedy kolejne pół roku również upływało pod hasłem wzrostowym (średnio o 6,8%).

Oczywiście nie można twierdzić, że wskaźnik Halloween zagwarantuje brak niedźwiedzich ruchów na rynku. Eksperci jednak uspokajają i twierdzą, że wyraźniejsza aktywacja podaży będzie miała miejsce w maju 2016r. (sell in may and go away).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here