Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Zupełnie inaczej będzie jednak 1 lipca br. Biorąc pod uwagę, że będzie to pierwszy dzień roboczy nowego miesiąca, spodziewać możemy się bowiem licznych odczytów wskaźników PMI dla sektorów przemysłu. Przed południem poznamy dane z Niemiec, strefy euro i Wielkiej Brytanii. Po południu czekać nas będą natomiast publikacje ze Stanów Zjednoczonych. Oprócz tego, jeszcze przed południem opublikowane zostaną także raporty z rynku pracy w Niemczech i strefie euro.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się zdecydowanie spokojniej. Co prawda już o godz. 6:30 poznamy decyzję monetarną Banku Rezerw Australii, to jednak będzie to jedna z nielicznych, istotnych publikacji tego dnia. Konsensus rynkowy zakłada, że RBA podejmie w lipcu decyzję o obniżeniu stóp procentowych do 1,00% z 1,25% dotychczas. Fakt ten sprawia, że spodziewać moglibyśmy się wówczas większej zmienności na notowaniach par walutowych z dolarem australijskim. Teoretycznie, obniżka powinna przełożyć się na osłabienie AUD. Warto przypomnieć także, że gdyby tak się stało, byłaby to już druga obniżka stóp procentowych z rzędu. W czerwcu RBA również obniżyło bowiem stopy procentowe (do 1,25% z 1,50%).

Punktualnie o godz. 10:30 poznamy także wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii. Prognozy przed tą publikacją zakładają nieznaczny wzrost jego wartości do 49,3 z 48,6 raportowanego przed miesiącem.

Środa

W trakcie środowej sesji nie będziemy mieli powodów do narzekań na brak istotnych publikacji makroekonomicznych. Biorąc pod uwagę, że będzie to trzeci dzień roboczy nowego miesiąca, spodziewać możemy się także licznych odczytów wskaźników PMI dla sektorów usługowych. Przed południem poznamy dane z Niemiec, strefy euro i Wielkiej Brytanii. Po południu czekać nas będą natomiast publikacje ze Stanów Zjednoczonych.

Około południa rynki poznają również decyzje monetarną Rady Polityki Pieniężnej. Biorąc pod uwagę, że chyba nikt nie spodziewa się jakiegokolwiek rychu na stopach w wykonaniu RPP, zdecydowanie ważniejsza może okazać się zaplanowana dopiero na godz. 16:00 konferencja prasowa z udziałem Adama Glapińskiego. Warto w tym miejscu przypomnieć jednak, że stanowiska poszczególnych członków Rady są w tej kwestii dość mocno podzielone.

Mimo, że jeszcze na początku czerwca br. prezes RPP przyznał, iż nic nie zapowiada zmiany stóp procentowych i może tak się zdarzyć, że do końca tej kadencji Rada stóp nie zmieni. One są takie, jakie powinny być. Nie ma podstaw do obniżek, nie ma podstaw do podwyżek, to jednak stanowiska niektórych członków RPP wskazują zupełnie co innego.

Eugeniusz Gatnar przyznał 17 czerwca br., że wypowiedzi członków RPP sygnalizują, iż utrzymanie stóp procentowych do końca kadencji RPP, czyli do 2022 r., będzie trudne. Wskazał on także, że być może już jesienią tego roku warto będzie rozważyć wniosek o ewentualną podwyżkę stóp proc.

Jeszcze inne zdanie ma natomiast Eryk Łon, który zamiast ewentualnej podwyżki stóp procentowych bardziej skłania się ku ich obniżce:

Punktualnie o godz. 14:15 Automatic Data Processing (ADP) przedstawi natomiast wyniki zmiany zatrudnienia w USA. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Zdaniem ekonomistów, w czerwcu br. przybyło 140 tys. miejsc pracy (wobec 27 tys. raportowanych przed miesiącem).

Jak co środę, o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Czwartek 

Czwartkowa sesja zapowiada się już zdecydowanie spokojniej. Co prawda już w trakcie sesji azjatyckiej (o godz. 3:30) poznamy najnowsze dane dot. sprzedaży detalicznej w Australii a o godz. 11:00 podobny raport przedstawi także Eurostat, to jednak to będą dwie jedyne, istotne publikacje, na które warto będzie tego dnia zwracać uwagę. Na nieco mniejszą zmienność wpłynie także zapewne fakt, iż w Stanach Zjednoczonych obchodzony będzie Dzień Niepodległości.

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się bowiem z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Konsensus rynkowy zakłada, że w czerwcu 2019 r. przybyło 160 tys. nowych etatów co byłoby wynikiem znacząco lepszym od poprzedniego (75 tys.). Analitycy zakładają także, że stopa bezrobocia utrzyma się na dotychczasowym poziomie (3,6%) a przeciętne godzinowe wynagrodzenie wzrośnie o 0,3% m/m oraz 3,2% r/r.

W tym samym czasie opublikowany zostanie także podobny raport z Kanady. Fakt ten sprawia, że w przypadku skrajnie różnych rezultatów, to właśnie na notowaniach pary walutowej USDCAD spodziewać moglibyśmy się największej zmienności.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł“Pomiędzy Teorią a Praktyką” – Tydzień 26 – 28.06.2019
Następny artykułRynek mówi, ale czy Ty słuchasz? – Nial Fuller
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here