Naga MarketsTrend spadkowy we wzroście PKB Polski, który rozpoczął się w połowie 2018 r., prawdopodobnie przyspieszy w nadchodzących kwartałach, piszą ekonomiści w raporcie Standard Chartered Banku. Negatywny wpływ koronawirusa na polską gospodarkę wywiera presje na kolejną obniżkę stóp przez Narodowy Bank Polski. W ocenie analityków z TDS zastosowany bodziec fiskalny będzie wpływał negatywnie na złotego w najbliższych miesiącach, a eksperci z Rabobanku oczekują wzrostu pary EURPLN do poziomu 5,00 zł.


Zobacz również: 1000+ na wycieczkę? Ministerstwo Rozwoju chce wesprzeć turystykę

Polska: NBP obniży znowu stopy procentowe – Standard Chartered

Kursy walut: dolar, euro, funt i frank silnie w górę do złotego! NBP zaktualizował kursy walut w środę, 13 listopada po godz. 11:45Obecnie prognozujemy wzrost o 1,7% w 2020 r. (3,4% poprzednio) i 2,4% w 2021 r. (z 2,8%). Jednocześnie utrzymujemy naszą prognozę na 2022 r. na niezmienionym poziomie 2,7%. NBP prawdopodobnie ponownie obniży stopy procentowe. Obniżamy naszą prognozę dla stóp na koniec roku do 0,50% (z 1,50% poprzednio) i oczekujemy niewielkiej normalizacji do zaledwie 0,75% do końca 2021 r. (poprzednio 1,75%) – napisano w raporcie.

Eksperci dodają, że w drugim kwartale NBP obniży stopy co najmniej o kolejne 50 pb. Uważają, że bank centralny raczej nie obniży stóp do 0,0% i zamiast tego skoncentruje się na innych środkach wspierających gospodarkę.

Polska: Bodziec fiskalny będzie ujemny dla PLN – TDS

Jak twierdzą ekonomiści TD Securities, NBP odgrywa w ostatnim czasie ważną rolę w osłabianiu złotego poprzez nagłe poluzowanie warunków pieniężnych.

Oczekujemy, że wpływ bodźca fiskalnego będzie mocno negatywny dla złotego – wskazano w raporcie.

Kurs EURPLN wznowi wspinaczkę na szczyt 5,00 – Rabobank

Ostatnie zawirowania na rynkach i świecie sprawiły, że para EURPLN wybiła górą z dwuletniej konsolidacji. Jak zauważają ekonomiści z Rabobanku, luźna polityka NBP oraz wprowadzenie QE może doprowadzić do wzrostu pary EURPLN nawet do poziomu 5,00.

Aby zanegować scenariusz wzrostowy kurs musiałby spaść poniżej wsparcia 4,40. Jednak na razie nic na to nie wskazuje. Oliwy do ognia może dodać fakt, iż Polska gospodarka stoi w obliczu recesji. W ostatnich dwóch tygodniach kupujący budowali kolejną bazę, ale w najbliższym czasie najprawdopodobniej wznowią wspinaczkę w kierunku poziomu 5,00 – podsumowano.

Zobacz również: Jaką rolę pełnią krajowe TFI w finansowaniu gospodarki?

Kurs pary EURPLN na interwale miesięcznym, tradingviewcom
Kurs pary EURPLN na interwale miesięcznym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here