Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 30 września 2019 r., kiedy to na szczególną uwagę zasługiwać będą przede wszystkim dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że Produkt Krajowy Brutto Zjednoczonego Królestwa skurczył się w II kwartale 2019 r. o 0,2%, co w porównaniu do II kw. 2018 r. miałoby przełożyć się na wzrost o 1,2%.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się natomiast zdecydowanie ciekawie. Już w trakcie sesji azjatyckiej (o godz. 6:30) poznamy bowiem decyzję monetarną Banku Rezerw Australii. Konsensus rynkowy zakłada, że RBA podejmie w październiku decyzję o obniżeniu stóp procentowych do 0,75% z 1,00% obecnie. Fakt ten sprawia, że spodziewać moglibyśmy się wówczas większej zmienności na notowaniach par walutowych z dolarem australijskim. Teoretycznie, obniżka powinna przełożyć się na osłabienie AUD. Warto przypomnieć także, że gdyby tak się stało, byłaby to już trzecia obniżka stóp procentowych w ciągu ostatnich miesięcy. W czerwcu RBA obniżyło bowiem stopy procentowe do 1,25% z 1,50% a w lipcu do 1,00%.

Przez wzgląd, iż będzie to pierwszy dzień roboczy miesiąca, poznamy także finalne odczyty wskaźników PMI dla sektorów przemysłowych w Niemczech, strefie euro, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych.

Osoby interesujące się naszą, rodzimą gospodarką może natomiast zainteresować zaplanowana na godz. 10:00 publikacja raportu dot. inflacji konsumenckiej (CPI). Szacuje się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły we wrześniu o 0,1%, co w ujęciu rok do roku miałoby przełożyć się na wzrost o 2,8%.

Godzinę później podobny raport przedstawi także Eurostat. W tym przypadku spodziewany jest jednak wzrost w ujęciu rocznym jedynie o 1,0%.

Jakby tego było mało, o godz. 14:30 Urząd Statystyczny Kanady podzieli się najnowszymi rezultatami dynamiki wzrostu gospodarczego. Zdaniem analityków, PKB wzrosło w lipcu br. o 0,1%.

Środa

Biorąc pod uwagę, iż środa będzie drugim dniem roboczym października, punktualnie o godz. 10:30 poznamy wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii. Prognozy przed tą publikacją zakładają nieznaczny spadek jego wartości do 44,9 z 45,0 raportowanego przed miesiącem.

W godzinach popołudniowych poznamy natomiast decyzję monetarną Rady Polityki Pieniężnej. Wiele wskazuje na to, że stopy procentowe NBP po raz kolejny zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Warto w tym miejscu przypomnieć jednak, że podczas ostatniego posiedzenia złożono wniosek o ich obniżkę. Ten został jednak odrzucony.

Wraz z wybiciem godz. 14:15 Automatic Data Processing (ADP) przedstawi wyniki zmiany zatrudnienia w USA. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Zdaniem ekonomistów, we wrześniu br. przybyło 140 tys. miejsc pracy (wobec 195 tys. raportowanych przed miesiącem).

Jak co środę, o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) opublikuje natomiast Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Czwartek 

Czwartkowa sesja zapowiada się już zdecydowanie spokojniej. Najważniejsze publikacje tego dnia dotyczyć będą bowiem wskaźników PMI dla sektorów usług. Dla rynków najistotniejsze będą oczywiście dane z Niemiec, strefy euro, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Oprócz tego, o godz. 11:00 Eurostat przedstawi także najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej. Szacuje się, że jej wartość wzrosła w sierpniu br. o 0,3% (po spadku o 0,6% miesiąc wcześniej).

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się bowiem z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Konsensus rynkowy zakłada, że we wrześniu 2019 r. przybyło 145 tys. nowych etatów co byłoby wynikiem nieco lepszym od poprzedniego (130 tys.). Analitycy zakładają także, że stopa bezrobocia utrzyma się na dotychczasowym poziomie (3,7%) a przeciętne godzinowe wynagrodzenie wzrośnie o 0,3% m/m oraz 3,2% r/r.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWeekendowy przegląd rynków – Funta najsłabszą walutą grupy G8
Następny artykułTrump ingeruje w amerykańską giełdę! Chce usunąć z niej chińskie firmy
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here