Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 2 września 2019 r. Przez wzgląd, iż będzie to pierwszy dzień roboczy miesiąca, poznamy finalne odczyty wskaźników PMI dla sektorów przemysłowych w Niemczech i strefie euro. Tego dnia nie poznamy jednak publikacji z uSA, gdyż Amerykanie obchodzić będą Dzień Pracy.

Wtorek

Wtorkowa sesja zapowiada się natomiast zdecydowanie ciekawie. Już w trakcie sesji azjatyckiej (o godz. 3:30) poznamy bowiem najnowsze dane dot. sprzedaży detalicznej z Australii. Szacuje się, że jej wartość wzrosła w lipcu br. o 0,2% (wobec wzrostu o 0,4% miesiąc wcześniej).

Trzy godziny później (o 6:30) poznamy także decyzję monetarną Banku Rezerw Australii. Prawdopodobnie RBA utrzyma we wrześniu stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (1,00%). Fakt ten sprawia, że zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się treść oświadczenia.

O godz. 10:30 poznamy natomiast wyniki wskaźnika PMI dla sektora budowlanego z Wielkiej Brytanii a na godz. 15:45 i 16:00 zaplanowano zaległe odczyty PMI przemysłowego ze Stanów Zjednoczonych.

Środa

Środowa sesja będzie kolejną, niemal po brzegi wypełnianą istotnymi publikacjami makroekonomicznymi. Już w trakcie sesji azjatyckiej poznamy bowiem najnowsze dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego Australii. Zdaniem ekonomistów, PKB kraju kangurów wzrósł w drugim kwartale br. o 0,5% (wobec wzrostu o 0,4% w pierwszym kwartale br.), co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 1,4% (wobec 1,8% poprzednio).

Przedpołudnie obfitować będzie natomiast w liczne publikacje wskaźników PMI dla sektorów usług. Dla rynków najistotniejsze będą oczywiście dane z Niemiec, strefy euro oraz Wielkiej Brytanii.

Jednym z najważniejszych wydarzeń środowej sesji będzie bez wątpienia zaplanowana dopiero na godz. 16:00 decyzja monetarna Banku Kanady (Bank of CanadaBoC). Biorąc jednak pod uwagę, że zdaniem ekonomistów bank utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie (1,75%), zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się treść oświadczenia.

Czwartek 

Czwartkowe przedpołudnie przebiegać będzie niezwykle spokojnie. Na pierwszą istotną publikację przyjdzie nam bowiem tego dnia poczekać aż do godz. 14:15, kiedy to Automatic Data Processing (ADP) przedstawi wyniki zmiany zatrudnienia w USA. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Zdaniem ekonomistów, w sierpniu br. przybyło 148 tys. miejsc pracy (wobec 156 tys. raportowanych przed miesiącem).

O godz. 15:45 i 16:00 poznamy także dwa raporty dot. aktywności sektora usługowego (PMI) w USA, a na godz. 17:00 zaplanowano publikację cotygodniowego raportu amerykańskiej EIA (Energy Information Administration) dot. zmiany wielkośi poziomu zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się bowiem z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Konsensus rynkowy zakłada, że w sierpniu 2019 r. przybyło 159 tys. nowych etatów co byłoby wynikiem nieco gorszym od poprzedniego (164 tys.). Analitycy zakładają także, że stopa bezrobocia utrzyma się na dotychczasowym poziomie (3,7%) a przeciętne godzinowe wynagrodzenie wzrośnie o 0,3% m/m oraz 3,1% r/r.

W tym samym czasie opublikowany zostanie także podobny raport z Kanady. Fakt ten sprawia, że w przypadku skrajnie różnych rezultatów, to właśnie na notowaniach pary walutowej USDCAD spodziewać moglibyśmy się największej zmienności.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułWeekendowy przegląd rynków – Trump potwierdza wprowadzenie w życie wyższych ceł! Nowe taryfy zaczną obowiązywać od 1 września br.
Następny artykułInwestorzy nie wierzą w hossę na Bitcoinie! Wieszczą dalsze spadki BTC
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here