Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 2 grudnia 2019 r., kiedy to w kalendarzu nie znajdziemy zbyt wielu zaplanowanych istotnych publikacji.

Przez wzgląd, iż będzie to pierwszy dzień roboczy nowego miesiąca, uwaga inwestorów skupiona będzie przede wszystkim na finalnych odczytach wskaźników PMI dla sektorów przemysłu. Najważniejsze w tym przypadku będą oczywiście przedpołudniowe dane z Niemiec, strefy euro, Wielkiej Brytanii oraz popołudniowe odczyty ze Stanów Zjednoczonych.

Wtorek

Wtorkowa sesja również nie zapowiada nadzwyczaj interesująco. Co prawda, już w trakcie sesji azjatyckiej (o godz. 4:30 czasu polskiego) poznamy decyzję monetarną Banku Rezerw Australii, to jednak rynkowy konsensus zakłada, że RBA podczas grudniowego posiedzenia utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

W ciągu dnia również nie ma zaplanowanych zbyt wielu publikacji, które mogłyby przyczynić się większej zmienności na notowaniach popularnych rynków. Wśród tych najważniejszych, bez wątpienia wymienić należy przedpołudniowy odczyt wskaźnika PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii.

Środa

W środę, już o godz. 1:30 czasu polskiego poznamy najnowsze dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego Australii. Konsensus przed tą publikacją zakłada, że Produkt Krajowy Brutto kraju kangurów wzrósł w trzecim kwartale br. w porównaniu do drugiego kwartału o 0,5%, co w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego miałoby przełożyć się na wzrost aż o 1,7% (po wzroście o 1,4% poprzednio).

Biorąc pod uwagę, że będzie to trzeci dzień roboczy miesiąca, przed południem poznamy także finalne odczyty wskaźników PMI dla sektorów usługowych w Niemczech, strefie Euro i Wielkiej Brytanii, a po południu jeszcze ze Stanów Zjednoczonych.

Wraz z wybiciem godz. 14:15 Automatic Data Processing (ADP) przedstawi natomiast wyniki zmiany zatrudnienia w USA. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Zdaniem ekonomistów, w listopadzie br. przybyło 140 tys. miejsc pracy (wobec 125 tys. raportowanych przed miesiącem).

Jakby tego było mało, punktualnie o godz. 16:00 poznamy także decyzje monetarną Banku Kanady. Szacuje się, że BoC utrzyma w grudniu stopy procentowe na niezmienionym poziomie (1,75%).

Jak co środę, o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) opublikuje również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Osoby interesujące się naszą, rodzimą gospodarką może natomiast zainteresować decyzja monetarna Rady Polityki Pieniężnej, którą poznamy między godz. 12:00 a 14:00. Konferencja prasowa po listopadowym posiedzeniu RPP rozpocznie się natomiast standardowo tj. o godz. 16:00.

Czwartek 

Czwartkowa sesja zapowiada się o wiele spokojniej niż środowa. Nie oznacza to jednak, że tego dnia nie poznamy żadnych istotnych raportów. Wręcz przeciwnie. Już o godz. 1:30 czasu polskiego opublikowane zostaną najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej z Australii. Prognozy przed tą publikacją wskazują, że jej wartość miałaby wzrosnąć w październiku br. o 0,3% (po wzroście o 0,2% miesiąc wcześniej).

Jeszcze przed południem (o godz. 11:00) Eurostat przedstawi natomiast dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego (PKB) i sprzedaży detalicznej. Rynkowy konsensus zakłada, że Produkt Krajowy Brutto rósł w III kw. 2019 r. z dotychczasową dynamiką na poziomie 0,2%, co w ujęciu rocznym miałoby przełożyć się na wzrost o 1,2%. Sprzedaż detaliczna miałaby natomiast wzrosnąć w październiku jedynie o 0,1%, co w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego mogłoby przełożyć się na wzrosty o 2,0%, wobec wzrostu o 3,1% poprzednio.

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się bowiem z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Konsensus rynkowy zakłada, że w listopadzie 2019 r. przybyło 180 tys. nowych etatów co byłoby wynikiem zdecydowanie lepszym od poprzedniego (128 tys.). Analitycy zakładają także, że stopa bezrobocia utrzyma się na dotychczasowym poziomie (3,6%) a przeciętne godzinowe wynagrodzenie wzrośnie o 0,3% m/m oraz 3,0% r/r.

W tym samym czasie opublikowany zostanie także podobny raport z Kanady. Fakt ten sprawia, że w przypadku skrajnie różnych rezultatów, to właśnie na notowaniach pary walutowej USDCAD spodziewać moglibyśmy się największej zmienności.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł5 strategii handlu na cofnięciu. Jak rozgrywać korekty? – Tradeciety
Następny artykułIle będzie kosztował dolar, funt, euro i frank w przyszłym tygodniu? Sprawdź aktualne kursy walut
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here