Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 1 czerwca 2020 r., kiedy to w kalendarzu nie znajdziemy zbyt wielu zaplanowanych istotnych publikacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przez wzgląd, iż będzie to pierwszy dzień roboczy nowego miesiąca, uwaga inwestorów skupiona będzie przede wszystkim na finalnych odczytach wskaźników PMI dla sektorów przemysłu. Najważniejsze w tym przypadku będą oczywiście przedpołudniowe dane z Niemiec, strefy euro, Wielkiej Brytanii oraz popołudniowe odczyty ze Stanów Zjednoczonych.

Wtorek

Wtorkowa sesja również nie zapowiada nadzwyczaj interesująco. Co prawda, już w trakcie sesji azjatyckiej (o godz. 6:30 czasu polskiego) poznamy decyzję monetarną Banku Rezerw Australii, to jednak rynkowy konsensus zakłada, że RBA podczas czerwcowego posiedzenia utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie (0,25%).

W ciągu dnia nie ma zaplanowanych już jednak żadnych innych istotnych publikacji.

Środa

Po stosunkowo spokojnym początku tygodnia, środowa sesja zapowiada się niezwykle interesująca. Już o godz. 3:30 czasu polskiego australijski Urząd Statystyczny opublikuje bowiem najnowsze dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego. Szacuje się, że wartość Produktu Krajowego Brutto (PKB) zmalała w I kw. 2020 r. o 0,3%, co w stosunku do I kw. 2019 r. miałoby przełożyć się na wzrost zaledwie o 1,4% (wobec wzrostu o 2,2% w IV kw.)

Biorąc pod uwagę, że środa będzie trzecim dniem roboczym miesiąca, przed południem poznamy także finalne odczyty wskaźników PMI dla sektorów usługowych w Niemczech, strefie Euro i Wielkiej Brytanii, a po południu jeszcze ze Stanów Zjednoczonych.

O godzinie 11:00 Eurostat zaprezentuje również najnowsze dane z rynku pracy. Rynkowy konsensus zakłada, że stopa bezrobocia w strefie euro wzrosła w kwietniu br. do 8,2% z 7,4% raportowanego w marcu.

Wraz z wybiciem godz. 14:15 Automatic Data Processing (ADP) przedstawi natomiast wyniki zmiany zatrudnienia w USA. Raport ten przedstawia liczbę osób zatrudnionych w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) na podstawie danych zebranych w około 400 tysiącach amerykańskich przedsiębiorstw będących klientami ADP. Publikacja ta dla wielu inwestorów jest prognostykiem przed zaplanowanym piątek odczytem NFP (część składowa raportu BLS). Zdaniem ekonomistów, w maju br. zlikwidowano 9 milionów miejsc pracy (wobec -20,236 mln. raportowanych przed miesiącem).

Jakby tego było mało, punktualnie o godz. 16:00 poznamy także decyzje monetarną Banku Kanady. Szacuje się, że BoC utrzyma w marcu stopy procentowe na niezmienionym poziomie (0,25%).

Jak co środę, o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) opublikuje również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Czwartek 

Czwartkowa sesja również zapowiada się stosunkowo interesująco. Już o godz. 3:30 poznamy bowiem najnowsze wyniki sprzedaży detalicznej w Australii. Szacuje się, że jej wartość zmalała w kwietniu br. aż o 17,9% (wobec wzrostu o 8,5% w marcu br.).

O godzinie 11:00 podobny raport opublikuje Eurostat. W tym przypadku spodziewany jest natomiast spadek w ujęciu miesięcznym na poziomie 15%, co w stosunku do kwietnia 2019 r. miałoby przełożyć się na spadek aż o 22,9%.

Jednym z najważniejszych wydarzeń tego dnia będzie natomiast bez wątpienia posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, po którym (o 13:45) poznamy czerwcową decyzję monetarną EBC. Wiele wskazuje na to, iż EBC utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

Niezwykle istotna może także okazać się zaplanowana na godz. 14:30 konferencja prasowa, podczas której poznamy uzasadnienie decyzji EBC.

Jak co czwartek, o godz. 14:30 amerykański Departament Pracy przedstawi także raport dot. liczby złożonych wniosków o przyznanie zasiłku dla bezrobotnych. Przypomnijmy, że na przestrzeni ostatnich dziesięciu tygodni pracę z powodu globalnej pandemii koronawirusa straciło w USA niemal 41 mln osób, co już zauważalnie przekracza ludność Polski.

Piątek

Mimo, że w piątek wiele osób odlicza już powoli godziny do weekendu, to jednak tym razem rynki nie dadzą nam odpocząć. Pierwszy piątek miesiąca niemal nierozerwalnie wiąże się bowiem z publikacją raportu z amerykańskiego rynku pracy. Jak zwykle w przypadku tej publikacji bywa, uwaga inwestorów skupiona zostanie przede wszystkim na danych dot. zmiany zatrudnienia w sektorach pozarolniczych. Konsensus rynkowy zakłada, że w maju 2020 r. ubyło aż 8,250 mln miejsc pracy.

Analitycy zakładają także, że stopa bezrobocia wzrosła do 19,7% z 14,7% raportowanego w kwietniu.

W tym samym czasie opublikowany zostanie także podobny raport z Kanady. W tym przypadku prognozy wskazują natomiast na spadek zatrudnienia “zaledwie” o 500 tys. (wobec 01,994 mln poprzednio) i wzrost stopy bezrobocia do 15% z 13% poprzednio.

Fakt ten sprawia, że w przypadku skrajnie różnych rezultatów, to właśnie na notowaniach pary walutowej USDCAD spodziewać moglibyśmy się największej zmienności.


Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułRipple (XRP) – wiosenne wiadomości dotyczące kryptowaluty
Następny artykułDolar pozostaje słaby na szerokim rynku – Świat walut Marka Rogalskiego
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here