Naga MarketsTygodniowy przegląd danych makro to stały cykl tworzony  pod patronatem Royal, w którym przedstawiamy najważniejsze wydarzenia makroekonomiczne, na które warto zwrócić uwagę w ciągu nadchodzącego tygodnia.


Poniedziałek 

Jak to zwykle bywa, poniedziałek jest jednym z najspokojniejszych bądź wręcz najspokojniejszym dniem w ciągu całego tygodnia handlowego. Dzieje się tak ze względu na stosunkowo niewielką bądź czasami wręcz znikomą ilość zaplanowanych istotnych publikacji makroekonomicznych. Podobnie będzie również 9 grudnia 2019 r., kiedy na szczególną uwagę zasługiwać będzie jedynie nocna publikacja raportu dot. dynamiki wzrostu gospodarczego (PKB) Japonii.

Wtorek

Wtorkowa sesja również zapowiada się dość spokojnie. Tego dnia poznamy bowiem jedynie dane dot. dynamiki wzrostu gospodarczego od produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że Produkt Krajowy Brutto Zjednoczonego Królestwa zmniejszył się w III kwartale 2019 r. o 0,2% a produkcja dóbr w fabrykach zmalała w październiku br. o 0,1%.

Środa

W trakcie środowej sesji poznamy kilka istotnych publikacji makroekonomicznych. Na najważniejsze wydarzenie dnia przyjdzie nam jednak poczekać aż do godz. 20:00, kiedy to poznamy decyzje monetarną amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Nim do tego jednak dojdzie, punktualnie o godz. 14:30 poznamy dane dot. inflacji konsumenckiej (CPI) ze Stanów Zjednoczonych. Konsensus rynkowy przed tą publikacją zakłada, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 0,2%.

Jak co środę, punktualnie o godz. 16:30 amerykańska EIA (Energy Information Administration) przedstawi również Weekly Petroleum Status Report – raport obrazujący wielkość aktualnych zapasów ropy naftowej na lokalnym rynku. Publikacja ta dostarcza także informacje na temat popytu, podaży oraz wzrostu bądź spadku cen ropy naftowej i głównych produktów ropopochodnych.

Jak wspomniałem już przed chwilą, jednym z najważniejszych wydarzeń środowej sesji będzie jednak zaplanowana dopiero na godz. 20:00 publikacja decyzji monetarnej Rezerwy Federalnej (Fed) i oświadczenia FOMC. Biorąc pod uwagę, że konsensus przed tym wydarzeniem nie zakłada żadnego ruchu na stopach w wykonaniu Fed’u, zdecydowanie ważniejsza od samej decyzji może okazać się zaplanowana na 20:30 konferencja prasowa po czerwcowym posiedzeniu.

Czwartek

Czwartkowa sesja również zapowiada się dość ciekawie. Już przed południem (o godz. 9:30) poznamy bowiem decyzje monetarną Szwajcarskiego Banku Narodowego (SBN). Po południu (o godz. 13:45) podobną decyzję przedstawi także Europejski Bank Centralny, który zdaniem analityków nie zdecyduje się w trakcie grudniowego na zmianę poziomu stóp procentowych.

Warto także przypomnieć, że w czwartek, 12 grudnia 2019 r. odbędą się przedterminowy wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. To właśnie tego dnia Brytyjczycy przy urnach zdecydują czy poprzeć obecnego premiera i jego plan opuszczenia Unii Europejskiej 31 stycznia 2020 r., czy postawić na opozycyjną Partię Pracy pod przewodnictwem Jeremy’ego Corbyna i jego “radykalny” plan transformacji Zjednoczonego Królestwa.

Piątek

Po niezwykle emocjonującej środzie i czwartku, piątkowa sesja zapowiada się już zdecydowanie spokojniej. Tego dnia na szczególną uwagę zasługiwać będzie bowiem jedynie publikacja danych dot. sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Prognozuje się, że jej wartość wzrosła w listopadzie o 0,4%, po wzroście o 0,3% w październiku.


Dom Maklerski Royal założony został w 2006 roku przez elitarny zespół doświadczonych traderów i specjalistów od finansów chcących dostarczyć traderom to, czego najbardziej potrzebują do handlu. Mowa tu o optymalnych warunkach transakcyjnych, indywidualnie dopasowanych usługach brokerskich oraz ścisłej opieki nad klientem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułWeekendowe kursy walut – euro, dolar, funt i frank w dół. Ile kosztuje złoty 7-8 grudnia 2019?
Następny artykułLiga Traderów VIII – 1/2 finału – rewanż
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here